Książki

Czytam sobie – nowości od HarperKids

Czytam sobie to seria książek, które od dawna mają szczególne miejsce w naszym domu. To seria, dzięki której wprowadzisz dziecko w świat samodzielnej nauki czytania. Wydawnictwo Harper Kids proponuje nowe książki, które przypadną do gustu zarówno młodym, jak i starszym adeptom czytania

czytam sobie

Czytam sobie – czym jest ta seria?

Seria Czytam Sobie wydawnictwa HarperKids została zaplanowana z ogromnym rozmachem. Jej ideą jest zachęcenie najmłodszych do samodzielnego czytania poprzez pokazanie, że czytanie to dobra zabawa. Kluczem do tego mają być specjalne książki dostosowane do możliwości początkujących czytelników. Zarówno seria, jak i towarzysząca jej akcja odniosły pełny sukces, czego dowodzi fakt, że od 2013 roku wciąż wydawane są kolejne tytuły.

Pierwszy poziom to zestaw książek, w których znajduje się maksymalnie 150 – 200 słów, rozmieszczonych w bardzo krótkich zdaniach. Książki z tej części uczą dziecko podziału słów na głoski. Nie ma tu zbyt wielu wyrazów z dwuznakami, a więc maluch na początku czytelniczej przygody poradzi sobie z książkami samodzielnie. Samodzielne przeczytanie książki sprawia, że wiara dziecka we własne umiejętności rośnie.

Poziom 2: składam zdania – w tej części mały czytelnik otrzymuje książki, które posiadają od 800 do 900 słów, jak również odrobinę dłuższe zadania. Poza tym zaczynają pojawiać się dialogi. Książki z tej części pozwalają na naukę sylabizowania.

Poziom 3: połykam strony – jest to ostatnia część serii. Jest najbardziej wymagająca. Książki zawierają po 2500 – 2800 słów. Zostały w nich użyte jeszcze dłuższe zdania niż w drugiej serii. Dodatkowo w pozycjach zamieszczono również słownik trudniejszych wyrazów.

Czytam sobie – nowości wydawnicze

Smog w centrum miasta – poziom 1

czytam sobie

Smog w centrum miasta to książka, która swoim tytułem nawiązuje do modnego w ostatnim czasie problemu smogu. Dzieci poznają zagrożenia, jakie wywołuje smog i uczą się jak można z nim walczyć. Oczywiście tak normalnie, po dziecięcemu, zamieniając np. samochód na rower czy spacer. Książka ma piękne ilustracje, które rozbudzają dziecięcą wyobraźnię i pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć problem smogu.

czytam sobie

Dzięki dużym literom i małej ilości tekstu n a stronie, pozwalają dzieciom na samodzielnie czytanie. Nie tylko dzieci płynnie czytające będą miały frajdę z samodzielnej lektury, ale również takie, dla których przygoda z czytaniem dopiero się zaczyna. Duma Janka, po samodzielnym przeczytaniu książki, bezcenna.

Złota rybka – poziom 2

czytam sobie

Złota rybka to z kolei opowieść o rodzeństwie – Weronce i Matim. Wyjeżdżają do babci Doroty, by spędzić z nią popołudnie. Babcia Dorota szykuje dla dzieci pierogi i niespodziankę – budowę domku na drzewie. Weronka jest przeszczęśliwa, że może spędzić czas z babcią na tak kreatywnym zajęciu. Nagrodą za trud budowania, jest możliwość podziwiania piękna przyrody. Mati natomiast, nie ma zamiaru budować domku na drzewie, woli spędzić czas na graniu w gry. Podczas gry spotyka złotą rybkę, która ma spełnić jego życzenie. A jakie dowiecie się po przeczytaniu książki.

Czytam sobie

Złota rybka, oprócz pięknych ilustracji i dużej czcionki ułatwiającej czytanie, to opowieść o współczesnych dzieciach, które zamiast podziwiać przyrodę i cieszyć się każdą wolną chwilą, wolą spędzać ją na wpatrywaniu się w ekran telefonu. To doskonała inspiracja do rozmowy z dziećmi na temat uzależnień od telefonu.

Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie – poziom 3

czytam sobie

Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie to książka przeznaczona dla dzieci, które płynnie czytają. Tu mamy więcej tekstu, który jest bardziej skomplikowany. Odkrycia wielkiego przyrodnika, Karola Darwina raz na zawsze zmieniły pojęcie ludzi na temat roślin, zwierząt oraz ich samych. Ale… dlaczego właściwie były tak ważne i przełomowe? I – jak w ogóle do nich doszło? O tym opowiada Hani jej tata, a robi to w bardzo ciekawy sposób.

czytam sobie

Książka nie tylko przybliża postać wielkiego naukowca, jakim był Darwin, ale również w przystępny sposób tłumaczy dzieciom teorię ewolucji. Książki opowiadające o wielkim ludziach z przeszłości, zawsze podobają się dzieciom, bo podczas lektury mogą się wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć.

Dla mnie książki z serii Czytam sobie to najlepszy sposób na naukę czytania. Książeczki są łatwe, mają duży druk, na każdej stronie znajdziemy też przegłoskowane wybrane słowa. Rysowane ilustracje dopełniają książeczki. Na końcu każdej z nich znajdują się również naklejki motywacyjne, które można przyznawać dziecku za udane przeczytanie książeczki lub odpowiedzenie na pytania do tekstu znajdujące się na tylnej okładce książki. „

Kolejne poziomy serii mają zwiększony poziom trudności i inną formułę. Poziom 1 skupia się na głoskowaniu i krótkich zdaniach; poziom 2 na sylabizowaniu i dłuższych, zdaniach, także złożonych; a w 3 znajdziemy już wszystkie głoski i dłuższe, bardziej skomplikowane zdania oraz słownik wyrazów trudnych.

Podobało się? Podziel się

Czytam sobie – nowości od HarperKids

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także