Książki

Nowości od wydawnictwa Egmont – seria Czytam sobie

Czytam sobie to seria od wydawnictwa Egmont, którą bardzo lubimy. To seria, która pomaga młodemu czytelnikowi wejść w świat książek. Dzięki zróżnicowanym poziomom, dziecko na każdym etapie rozwoju umiejętności czytania może sięgać po książki i samodzielnie je czytać. Ostatnio w serii pojawiły się nowości, które zachwycą każdego

czytam sobie

Książki z serii Czytam sobie towarzyszą nam od jakiegoś czasu. Jeszcze zanim Janek zaczął się uczyć czytać, kolekcjonowałam je. Byłam przekonana, ze kiedyś nam się przydadzą. Dziś, gdy umiejętności Janka, każdego dnia wzrastają, książki z serii Czytam Sobie towarzyszą nam codziennie.

Janek nie przepada za czytankami z elementarza, on chciałby od razu czytać książka, tak jak mama. Dlatego wszystkie tytułu z pierwszego poziomu serii chłonie jak gąbka.

Pierwszy poziom to zestaw książek, w których znajduje się maksymalnie 150 – 200 słów, rozmieszczonych w bardzo krótkich zdaniach. Książki z tej części uczą dziecko podziału słów na głoski. Nie ma tu zbyt wielu wyrazów z dwuznakami, a więc maluch na początku czytelniczej przygody poradzi sobie z książkami samodzielnie. Samodzielne przeczytanie książki sprawia, że wiara dziecka we własne umiejętności rośnie.

Poziom 2: składam zdania – w tej części mały czytelnik otrzymuje książki, które posiadają od 800 do 900 słów, jak również odrobinę dłuższe zadania. Poza tym zaczynają pojawiać się dialogi. Książki z tej części pozwalają na naukę sylabizowania.

Poziom 3: połykam strony – jest to ostatnia część serii. Jest najbardziej wymagająca. Książki zawierają po 2500 – 2800 słów. Zostały w nich użyte jeszcze dłuższe zdania niż w drugiej serii. Dodatkowo w pozycjach zamieszczono również słownik trudniejszych wyrazów.

Czytam sobie – nowości wydawnicze

W marcu, nakładem wydawnictwa Egmont pojawiły się nowe książki z serii Czytam sobie. Z każdego poziomu wybraliśmy z Jankiem po jednej i z miłą chęcią przystąpiliśmy do czytania.

Czytam sobie. Poziom 1 – Koperta z kotem

czytam sobie

Trzydziestojedno stronicowa książka, która opowiada o Janku, który postanowił zrobić niespodziankę swoim kuzynkom. A ponieważ obie bardzo lubiły zwierzęta, postanowił wysłać im psa i kota. Tylko jak zmieścić zwierzaki do zwykłej koperty?

Książka Koperta z kotem opowiada o tradycji pisania listów, która w ostatnich czasach zamiera. Wysłanie listu to nie tylko sklecenie kilku słów, ale również pójście na pocztę i nadanie listu. To nie proste napisz i wyślij, jak we współczesnych komunikatorach. To mądra historia o tym, jak zacieśniać więzi rodzinne. Wszystko okraszone jest pięknymi ilustracjami Mai Barskiej, które są idealnym dopełnieniem opisywanej historii.

czytam sobie

Książka napisana przez Justynę Bednarek wciąga młodego czytelnika od początku. Proste słowa i krótkie zdania umożliwiają samodzielne czytanie. Jaś był przeszczęśliwy kiedy skończył czytać samodzielnie książkę. Chwalił się tym dokonaniem wszystkim, kogo spotkał.

Czytam sobie. Poziom 2 – Wyprawa Kon-Tiki

czytam sobie

Wyprawa Kon-Tiki Joanny Jagiełło to wciągająca książka do nauki czytania dla przedszkolaków. Piękna opowieść o przyjaźni i odwadze, która pozwala spełniać marzenia, pochłonie małych czytelników bez reszty, a większa czcionka, nieskomplikowane zdania i ćwiczenia z sylabizowania ułatwią lekturę. 

czytam sobie

W książce oprócz pięknych ilustracji, dziecko znajdzie ciekawą i porywającą lekturę, która wciągnie je od pierwszego słowa. Historia dzielnych żeglarzy, którzy na tratwie z żaglem przepłynęli trasę z Peru na wyspy Polinezji to opowieść o przyjaźni, odwadze i marzeniach, które naprawdę mogą się spełnić.

Proste i krótkie zdania umożliwiają dziecku samodzielne czytanie i tym samym podnoszenie swoich umiejętności.

Czytam sobie. Poziom 3 – Bitwa warszawska 1920 roku

czytam sobie

Po tą książkę sięgnęłam w wyniku zainteresowania Janka historią. Lubi słuchać opowieści o dawnych czasach, zwłaszcza wojennych.

Bitwa warszawska 1920 to opis wojny oczami dziewczynki – Zosi, która pewnego dnia spotyka przypadkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kilka dni później, brat dziewczyny zaciąga się do wojska. W przeddzień wyjazdu obdarowuje siostrę miedzianą spinką do włosów. Kilka miesięcy później Zosia idzie w ślad za bratem i również zaciąga się do wojska.

czytam sobie

Bitwa warszawska 1920 to opis historycznej bitwy Polaków, którzy zatrzymali Rosję i w ten sposób ochronili Europę. To ciekawa historia bohaterstwa zwykłych Polaków, którzy po krótkim szkoleniu zmierzyli się z przeważającymi siłami wroga i wygrali swoją wojnę. To historia o odważnym rodzeństwie, które dla swojego ukochanego kraju jest w stanie oddać własne życie.

Książka napisana jest rozbudowanymi zdaniami, ale słownictwo, jakie się w niej znalazło ułatwia dzieciom czytanie. Mała ilość ilustracji sprawia, że dzieci mają poczucie obcowania z prawdziwą książką.

Za co lubimy serię Czytam sobie?

Tak, jak wspomniałam, seria Czytam sobie towarzyszy nam już od dłuższego czasu. Z chęcią kolekcjonuję książki z tej serii, bo wiem, że to najlepsza droga do rozbudzenia w Janku pasji do samodzielnego czytania. Duże litery, ciekawe historie i przede wszystkim proste słowa zachęcają młodych adeptów czytania do obcowania z książką.

Ilość tekstu na każdym poziomie, nie przytłacza dzieci, dzięki czemu samodzielne czytanie staje się dla nich przyjemnością. Wielkim plusem tej serii są krótkie wyrazy, dostosowane do wieku dziecka i jego umiejętności. Wyrazy są tak skonstruowane, że nie przytłaczają młodego czytelnika.

Dodatkowo na końcu każdej książki, znajdują się naklejki, które dzieci mogą sobie przyklejać na dowolnych stronach książki. Mogą być nagrodą za trud dziecka włożony w czytanie.

czytam sobie

Tytułów w serii Czytam sobie jest sporo, cały czas ukazują się kolejne. A książki z tej serii nie tylko pomagają w nauce czytania, ich ogromną zaletą jest to, że są po prostu bardzo interesujące. Od takich lektur powinna zaczynać się przygoda z książkami, to gwarancja, że czytanie nie zakończy się na jednej książce, ale będzie trwało latami.

Podobało się? Podziel się

Nowości od wydawnictwa Egmont – seria Czytam sobie

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także