Mama

Pies ze schroniska – dlaczego warto?

Adopcja psa ze schroniska to proces, do którego trzeba się przygotować. To nie może być decyzja podjęta pod wpływem chwili, gdyż taka sytuacja nie sprzyja zarówno psu, jak i nowemu, potencjalnemu właścicielowi

adopcja psa ze schroniska

W moim domu rodzinnym pies był obecny odkąd pamiętam. Wychowywałam się z psem. Mieliśmy małą przerwę w wychowywaniu czworonoga, w momencie, kiedy mieszkaliśmy w bloku. Jednak po przeprowadzce do kamienicy znów przygarnęliśmy psa. Zaadoptowaliśmy psa ze schroniska i towarzyszył nam przez 11 lat. Po tym, jak nasz Junior przeniósł się do psiego raju, postanowiliśmy przygarnąć następnego psa. Wiedzieliśmy, że to również będzie adopcja psa ze schroniska. Maks jest z nami już 9 lat. W tym przypadku udało nam się zaadoptować szczeniaka, którego historia chwyciła nas za serce.

W schronisku znalazł się jako szczenię, zdaniem wszystkich, za wcześnie odebrane matce. Razem z siostrą “zawisł” na płocie schroniska w worku na śmieci. Odnaleziony w ostatniej chwili, bo jeszcze dwie-trzy godziny i byłoby za późno….

Kiedy do nas trafił, musieliśmy stoczyć prawdziwy bój o jego zdrowie i życie. Przez pierwsze trzy-cztery miesiące, co drugi dzień byliśmy u weterynarza. Pies był mocno zarobaczywiony i chory. Mimo, że w schronisku został odrabaczywiony i poddany wstępnemu leczeniu, wiedzieliśmy, że może być z nim różnie. Jednak udało mu się. Przetrwał najgorsze chwile, a my możemy cieszyć się z prawdziwego i wiernego przyjaciela.

Przygarnięcie psa ze schroniska nie jest łatwe dla jednej i drugiej strony. Jednak kiedy już zdecydujemy się na ten krok możemy zyskać prawdziwego, wiernego przyjaciela na całe życie.

Pies to wspaniały, wierny towarzysz i oddany członek rodziny. Warto przyjąć pod swój dach tego przyjaznego czworonoga, który wypełni dom ciepłem i radością. Wspólne zabawy, spacery i pieszczoty sprawiają, że między psem i jego opiekunem wytwarza się silna i wyjątkowa więź. Z całą pewnością, o ile dysponujesz odpowiednią ilością czasu, który możesz poświęcić pupilowi, decyzja o adopcji psa jest bardzo dobra.

Adopcja psa ze schroniska – dlaczego warto?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że pies ze schroniska to to wyzwanie, ale też podwójna radość!

Oto 5 powodów dlaczego adopcja psa ze schroniska to dobry wybór:

Zyskujesz wiernego przyjaciela

Choć początki nie są łatwe, bo przygarniamy pod swój dach, psa z nieznaną historią i przeszłością, to zyskujemy przyjaciela, który zawsze będzie przy nas. Adoptując psa ze schroniska zyskujemy przyjaciela, który nigdy nas nie zawiedzie, nie zdradzi i będzie nas kochał miłością bezwarunkową do końca swoich dni. Widzę to po naszym Maksie, który nawet jeśli dokazuje i nie zawsze jest w 100% posłuszny, potrafi stanąć w naszej obronie, a kiedy trzeba przyjść i położyć łeb na kolanach, by po “psiemu” pocieszyć.

Pamiętam sytuację, gdy ocalił mnie w ciemnym parku. Jako nastolatka nie bardzo przejmowałam się spacerowaniem po zmroku, wydawało mi się, że nie mam co się bać ciemnego parku. Spacerując z Maksem po ciemnych alejkach parkowych, nagle drogę zagrodziło mi kilku podpitych wyrostków. Pamiętam jedynie niewybredne, dwuznaczne żarty na mój temat i Maksa, który zaczął warczeć i skutecznie ich odstraszył.

Otrzymujesz zdrowego psiaka

Z pewnością Twój przyjaciel będzie zaszczepiony, odrobaczony, zachipowany i przebadany pod kątem ewentualnych chorób, o których dowiesz się przed adopcją – schroniska zwykle dbają o swoich podopiecznych – masz zatem gwarancje, że wszystkie potrzebne i konieczne zabiegi są wykonywane na czas. Później musisz jedynie pamiętać o kontrolnych wizytach u weterynarza, szczepieniach przeciw chorobom zakaźnym, wściekliźnie. Raz w roku warto zaopatrzyć psiaka w ochronę przeciw kleszczom. Obroża Foresto będzie tu znakomitym rozwiązaniem.

Otrzymujesz wyprawkę i wsparcie

Często schroniska gwarantują pakiet startowy na akcesoria związane ze zdrowiem i higieną psiaka – nieocenione jest także wsparcie i mentoring psychologa czy behawiorysty, który pokieruje czasem aklimatyzacji.

Wypytaj wolontariuszy i obsługę azylu; przestudiuj kartę psa, sprawdź szczepienia, ostatnie badania, wyniki. Dowiedz się, skąd pochodzi, co przeszedł, co lubi, a czego nie toleruje. Pamiętaj, że ta porcja wiedzy to punkt wyjścia. Dzięki niej będzie Ci łatwiej dogadać się z psem na początku; dowiesz się nad czym powinniście pracować w pierwszej kolejności, co stanowi dla psa problem, a co powinno pójść Wam łatwo.

Adopcja psa ze schroniska to nieograniczony wybór!

Możesz wybierać spośród całej masy „niechcianych” psiaków różnej maści, wielkości, charakteru i temperamentu, wystarczy tylko, że otworzysz swoje serce, a z pewnością znajdziesz przyjaciela, który idealnie wpisze się w Twój styl życia!

Adopcja psa ze schroniska nie wyklucza przygarnięcia psa rasowego. W schroniskach jest miejsce nie tylko dla kundelków, ale również dla psów rasowych, które były nietrafionym prezentem lub chwilowym kaprysem. Czasami opiekunowie rezygnują również z opieki nad psem rasowym, gdy okazuje się, że nie mogą sprostać jego wymaganiom. Nawet jeżeli znalezienie psa pożądanej rasy w schronisku zajmie więcej czasu, naprawdę warto!

Pies adoptowany ze schroniska to pies szczególny. Doświadczony przez los, niejednokrotnie skrzywdzony przez ludzi, nadal w nich wierzy i kocha. Jeżeli damy mu odrobinę miejsca w naszym domu i sercu – pies odwdzięczy się nam w dwójnasób. Bo przecież pies ze schroniska kocha podwójnie.

Podobało się? Podziel się

Pies ze schroniska – dlaczego warto?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także