Mama

Bezpieczny ogród dla całej rodziny

Własny ogród to miejsce, gdzie możemy wypocząć, zrelaksować się po całym dniu pracy czy urządzić imprezę dla rodziny i znajomych. Aranżując ogród musimy pamiętać, aby każdy z domowników czuł się w nim dobrze. Jak zaaranżować ogród by był bezpiecznym miejscem dla całej rodziny?

bezpieczny ogród dla całej rodziny

Wychowywałam się mieszkając w kamienicy. Dlatego, po przeprowadzce do domku, aranżacja ogrodu była dla mnie czarną magią. Najchętniej wszędzie zasiałabym trawę, żeby się nie narobić. Jednak mój mąż, po licznych dyskusjach, namówił mnie, żebyśmy zaaranżowali odpowiednio ogród, by z jednej strony mieć swój mały warzywnik, ale i strefę komfortu i zabawy.

Jest jednak czynnik, który bezwzględnie musi zostać zachowany, by ogród mógł być miejscem spędzania czasu rodziny z dziećmi. Jest nim bezpieczeństwo. Jak urządzić ogród by takim się stał?

Bezpieczny ogród dla całej rodziny – rośliny pod lupą

Nie ma ogrodu bez roślin. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że wiele spośród nich ma właściwości trujące. Wyeliminowanie z naszej posesji wszystkich, które mogą okazać się szkodliwe, byłoby bardzo trudne. Jeśli jednak z ogrodu będą korzystać dzieci, warto świadomie dobierać przydomową roślinność i unikać tej najbardziej groźnej. Zaskoczeniem może okazać się fakt, że wśród gatunków silnie trujących znajdują się popularni „ogrodowi bywalcy”. Zaliczyć do nich można m.in. cis, kalinę koralową, wawrzynka wilczełyko, złotokap, ligustr, bluszcz, śnieguliczkę czy ostrokrzew.

Zwróćmy też uwagę na ostre kolce lub ciernie, które mogą boleśnie zranić dziecko. Jeśli zdecydujemy się na takie krzewy, znajdźmy dla nich odpowiednią lokalizację.

Bezpieczny ogród dla całej rodziny to ogród funkcjonalny

W myśl zasady, zgodnie z którą ogród to przedłużenie domu, zaaranżowana przestrzeń musi być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też funkcjonalna.

W naszym ogrodzie postanowiliśmy wydzielić trzy strefy. Pierwsza strefa to strefa relaksacyjno – imprezowa. Mamy w niej samodzielnie zaprojektowaną i zbudowaną altankę, a w niej stół z krzesłami. Jest tu także miejsce na grilla i ognisko.

Wokół altanki urządziłam rabaty kwiatowe. Widok roślin mnie relaksuje, mogę siedzieć na leżaku i patrzeć na kwitnące rośliny, co pozwala mi na zresetowanie się po całym dniu pracy. Wykorzystując obrzeża trawnikowe Geoproduct oddzieliliśmy ścieżki od trawy, dzięki czemu wydzieliliśmy miejsca, po których można spacerować, by nie niszczyć kwiatów, znajdujących się na rabatach kwiatowych. W tej strefie znajdują się również leżaki do odpoczynku, a już niedługo stanie tu huśtawka ogrodowa.

Druga strefa to strefa ogródka warzywnego. Kiedyś byłam zdania, że nie potrzebuję uprawiać własnego ogródka, bo przy tym jest dużo pracy. Jednak mając swój mały, zielony kawałek, postanowiłam założyć swój ogródek warzywny. Mam w nim pomidory, ogórki, marchewkę, pietruszkę, sałatę i zioła – bazylia, oregano, rukola, mięta. Aby ogródek warzywny był bezpieczny, otoczyliśmy go siatką i płotkiem. Wokół warzywnika posadziłam łąkę kwietną. Specjalna mieszanka kwiatów ma nie tylko był pomocna na pszczół czy motyli, ale również stanowić ozdobę ogrodu. Tu również z pomocą przyszły mi obrzeża trawnikowe, dzięki którym mogłam oddzielić moją łąkę od trawy i zabezpieczyć ją przed pomyłkowym skoszeniem.

Trzecia strefa, to strefa zabawy, czyli królestwo Janka. Znajduje się na niej huśtawka – bocianie gniazdo, basen i boisko do piłki nożnej.

Bezpieczny ogród dla całej rodziny – plac zabaw dla dzieci

Wiadomo, że trudno jest utrzymać dziecko w jednym miejscu. Trzeba liczyć się z tym, że będzie zapuszczać się w różne części ogrodu.

Jednak im lepiej zorganizujemy mu strefę do zabawy, tym łatwiej będzie nam je skłonić do spędzania czasu właśnie tam. Z tego względu nawet w niewielkim ogrodzie warto wygospodarować kącik, który zaaranżujemy zgodnie z upodobaniami i wiekiem dzieci. Elementami cieszącymi się dużą popularnością są m.in. piaskownica, huśtawka, trampolina czy domek ogrodowy. Ważne, by przy ich zakupie sprawdzić atesty, które zagwarantują bezpieczną eksploatację.

Aranżując miejsce na przydomowy plac zabaw dla dzieci, musimy pamiętać, by miejsca było tyle, aby dzieci mogły swobodnie się poruszać, a nawet biegać. Wokół każdego obiektu trzeba pozostawić przestrzeń wolną od wystających i twardych elementów oraz roślin. Taka strefa bezpieczeństwa powinna wynosić minimum metr, jeśli jest to sprzęt nieruchomy (piaskownica, domek) lub minimum 2 m od granicy zasięgu huśtawki i najdalej wysuniętej krawędzi ślizgu zjeżdżalni. Wokół urządzeń złożonych, jak tory przeszkód czy forty, zasięg strefy bezpieczeństwa zależy od ich wysokości i wynosi 2 m dla urządzeń do 1,5 m wysokości oraz 4 m dla wyższych. Lepiej też zrezygnować z sadzenia roślin ciernistych i kolczastych w sąsiedztwie miejsca przeznaczonego na plac zabaw.

Bezpieczny ogród dla całej rodziny – miejsca na sprzęt ogrodowy

Chcąc, by nasz ogród był bezpiecznym miejscem dla dzieci, bezwzględnym warunkiem jest trzymanie narzędzi ogrodniczych w schowku, czy szopie na narzędzia. Nie oszukujmy się, bezpieczeństwa nie zagwarantują ani specjalne urządzenia, ani ciągłe napominanie dzieci, jeśli sami nie zadbamy o bezpieczeństwo chowając wszelkie niepotrzebne w danej chwili sprzęty i narzędzia. Poza schowaniem narzędzi w bezpieczne miejsce, nie zapomnijmy o tym, by w miejscach wyznaczonych dla dzieci nie znajdowały się krzaki, czy kwiaty kłujące lub trujące.

Usuńmy też spod nóg twarde oraz wystające elementy, które nie tylko utrudniają zabawę, ale i są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Pozwólcie dzieciom na swobodną zabawę w granicach rozsądku.

Ogród ma przede wszystkim odpowiadać właścicielom i sprawiać im radość. Tworzenie miejsca wymagającego pracy nie sprawdzi się u „ogrodowych leniuchów” i na odwrót. Ogród pełen roślin, bez miejsca na zabawę, nie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Jeśli chcemy czuć się w nim jak w domu, musimy świadomie go zaaranżować. Tylko dobrze zaprojektowana przestrzeń będzie cieszyła nas w pełni. Bez względu na to, czy mamy mały ogródek, czy wielką, zieloną przestrzeń.

Podobało się? Podziel się

Bezpieczny ogród dla całej rodziny

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także