Mama

Huśtawka ogrodowa – zabujaj się w ogrodzie

Nasz ogród powoli zyskuje na wyglądzie. Wreszcie zadbałam o rabatkę z kwiatami, posadziłam moje ulubione piwonie, tulipany i hiacynty. Ostatnio postawiliśmy altanę ogrodową. Do pełni szczęścia brakuje huśtawki ogrodowej. Jak wybrać tą najlepszą?

Huśtawka ogrodowa

Huśtawka ogrodowa ma zapewnić komfort i relaks.Dla wielu to nieodłączny element ogrodowej przestrzeni. Przyznam szczerze, że marzę o tym, by móc usiąść i wypić kawkę na huśtawce w moim ogrodzie. Jednak zanim pojedziemy po tą wymarzoną, musimy dokonać odpowiedniego wyboru. Ale nie jest to łatwe.

Wybór odpowiedniej huśtawki jest uwarunkowany indywidualnymi potrzebami. Ważną kwestią jest to, jak często będziemy z niej korzystać.

Huśtawka ogrodowa – jak wybrać?

Zanim zdecydujemy się na zakup huśtawki ogrodowej, powinniśmy zwrócić uwagę na pięć rzeczy.

Rozmiar

Huśtawki ogrodowe mają różny kształt i rozmiar. Zanim udamy się do sklepu, warto wyznaczyć miejsce, gdzie huśtawka będzie stała. To znacznie ułatwi wybór odpowiedniego rozmiaru. Należy wymierzyć miejsce, w którym ma stanąć huśtawka, pamiętając, że zarówno przed, jak i za huśtawką musi pozostać wolna przestrzeń.

Bezpieczeństwo

Wybierając huśtawkę warto zwrócić uwagę na jej maksymalne obciążenie. W huśtawkach przeznaczonych dla dzieci wynosi zwykle do 70 kg, a dla trzech dorosłych osób przekracza 300 kg.

Materiał

Huśtawki ogrodowe mogą być wykonane z drewna, metalu lub plastiku. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Drewniane huśtawki nie nagrzewają się na słońcu, ale muszą być regularnie impregnowane środkami do drewna.

Huśtawki plastikowe są łatwe w konserwacji i utrzymaniu czystości, ale nagrzewają się bardzo szybko na słońcu. Nie są zbyt trwałe.

Huśtawki z aluminium są wygodne w konserwacji, ale często (ze względu na swoją wagę) mogą być chybotliwe.

Huśtawki z materiały typu hamak lub bocianie gniazdo- są wygodne, ale utrzymanie ich w czystości jest większym wyzwaniem.

Ostatnim hitem są huśtawki wykonane z technorattanu, który prezentuje się elegancko i jest wyjątkowo trwały. Technorattan oplatany jest wokół aluminiowej konstrukcji, dlatego huśtawki z niego wykonane są lekkie i w pełni odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Stabilność

Decydując się na zakup huśtawki, musimy wybierać takie, które mają solidną podstawę. Dzięki temu możemy mieć pewność, że huśtawki nie przewróci mocny wiatr czy rozhuśtanie. Jest to istotne, jeśli z huśtawki będą korzystali dorośli.

Budowa

Warto sprawdzić, jak wyprofilowane jest siedzisko huśtawki i czy posiada ona wygodne oparcie. Niektóre huśtawki wyposażone są w daszek, który chroni przed słońcem. Dobrze, gdy huśtawka jest wyposażona w moskitierę, która chroni przed owadami. Huśtawki mogą posiadać również rozkładane oparcie, co pozwoli im zamienić się w wygodną leżankę.

Huśtawka ogrodowa – rodzaje

Huśtawki fotele – mogą różnić się technologią wykonania i rodzajem użytych materiałów. Często mają dobre podłokietniki i grubą, solidną konstrukcję. Są przeznaczone dla jednej osoby.

Huśtawki bujaki – mają stabilną konstrukcję, pozwalają na bujanie. Są przeznaczone dla kilku osób, ale występują również takie dla jednej osoby.

Huśtawki leżanki – mają duże rozmiary. Kształtem przypominają łóżko, na którym można się zdrzemnąć letnią porą.

Huśtawka – hamak – to połączenie dwóch sprzętów, łączące wygodę korzystania z hamaka i stabilność huśtawki.

Huśtawka ogrodowa – gdzie ustawić?

Huśtawka ogrodowa może być prawdziwą ozdobą ogrodu, jednak musi znajdować się w odpowiednim miejscu. Wybór miejsca zależy od modelu huśtawki. Huśtawka stojąca powinna być postawiona na wyrównanym miejscu. Dobrze jest, gdy podłoże pod huśtawkę jest utwardzone. Może to być kostka betonowa, brukowa lub punktowe bloczki betonowe.

Warto, by miejsce na huśtawkę ogrodową było zaciszne, osłonięte od wiatru.

Podobało się? Podziel się

Huśtawka ogrodowa – zabujaj się w ogrodzie

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także