Mama

Pro ekologiczne dziecko

Jak nauczyć dziecko segregowania śmieci? Czy warto uczyć dziecko segregacji? Uważam, że tak, bo to przejaw troski o przyszłość dzieci. Jako dorośli, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by nasze dzieci miały pod dostatkiem czystego powietrza i wody zdatnej do picia. Uczenie zasad ekologii powinno odbywać się od najmłodszych lat

Jak nauczyć dzieci segregowania śmieci

Wychowanie w duchu ekologii pozwala dziecku zrozumieć, jak wspaniały i złożony jest nasz świat. Wyrabia wrażliwość i odpowiedzialność społeczną. Pamiętajmy, że nauka postaw pro ekologicznych powinna mieć formę zabawy. Wówczas nasz maluch zrozumie znacznie więcej.

W dzieciństwie bazową rolę odgrywa zabawa, która ma istotny wpływ na rozwój
poznawczy dziecka i zrozumienie świata. Zabawa rozwija wyobraźnię, twórcze pomyły, inteligencję i pomysłowość dziecka. Żadna wiedza nie zostanie tak trwale zapamiętana, jak ta, która wpojona zostaje mimochodem w czasie toczącej się w najlepsze zabawy.

Jak nauczyć dziecko segregowania śmieci?

Jak nauczyć dziecko segregowania śmieci? Wiadomo nie od dziś, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo, dlatego też musimy większą wagę przywiązywać do naszych codziennych nawyków, co pozwoli oszczędzić czasu na męczące wykłady na temat klasyfikacji odpadów i ochrony środowiska. Objaśniając dziecku problematykę segregacji powinniśmy konsekwentnie prowadzić sortowanie odpadów w naszych domach. Ciekawym rozwiązaniem są pojemniki w różnych kolorach, które gwarantują, że nie zapomnimy, aby papier wyrzucać do niebieskiego kosza, szkło – do czarnego, a odpady zmieszane – do czerwonego. Segregacja jest możliwa również poza domem. Zużyte baterie i makulaturę umieszczajmy w dedykowanych pojemnikach, które pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc. Mając w domu kosze do segregacji odpadów, możemy pokazać dziecku, jak dopasowywać odpady do odpowiednich kolorów koszy.

Ucząc dziecko segregacji odpadów, zaangażujmy je w zakupy. Dajmy mu misję detektywistyczną i wspólnie tropmy śmieci ukryte w zakupach. Pokażmy dziecku, z których produktów należałoby zrezygnować ze względu na opakowanie, a na które się zdecydować, żeby zaoszczędzić miejsca na składowiskach odpadów. Nie od dziś wiadomo, że ilość odpadów w naszym domu zależy od tego co kupujemy.

Podczas zakupów można pytać dziecko o jego decyzje. Czy weźmiemy pomidory na wagę czy w plastikowym opakowaniu? Czy chleb zapakować do torebki z papieru czy z folii? Czy lepsze jest mydło w kostce i papierowym opakowaniu czy żel do mycia w plastikowej butelce?

Dobrym sposobem, na pokazanie dzieciom, czym jest recykling i dlaczego warto segregować odpady jest stworzenie recyklingowych zabawek. Dawanie rzeczom nowego życia może być dla dzieci ciekawą formą zabawy.

Bezużyteczne puste kartony, zużyte płyty CD, butelki i nakrętki po napojach, a także inne opróżnione opakowania można zamienić w fantastyczne gadżety

Bardzo wdzięcznym materiałem do zabawy jest karton. Wystarczy klej, nożyczki i pomysł, a kawałek tektury stanie się domkiem dla lalek, zamkiem czy promem kosmicznym. Nakrętki od butelek również dają pole do popisu. Z łatwością zamienimy je chociażby w kolorowego węża czy też wykorzystamy je jako pionki do gier planszowych. Butelki plastikowe po przymocowaniu kółek sprawdzą się jako różnego rodzaju pojazdy. Butelki szklane natomiast po ozdobieniu zamienią się w oryginalne wazoniki na kwiaty.

Taka forma zabawy udoskonala zdolności manualne naszej pociechy, ale przede wszystkim zacieśnia więzi rodzica z dzieckiem.

Ucząc dziecko segregowania śmieci pamiętaj, żeby być dla niego wzorem! Dzieci są najlepszymi obserwatorami, a co za tym idzie obserwując nas, przyswajają wiedzę. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko wrzucało odpady do odpowiedniego kosza na odpady, sami musimy to robić. Jeśli będziemy mówić jedno, a robić drugie, dzieci na pewno wyczują fałsz. Zaznajamiając dziecko z zagadnieniem segregacji, powinniśmy nie tylko na ten temat mówić, ale też samemu prowadzić konsekwentne sortowanie odpadów w naszych domach.

Jak nauczyć dziecko segregowania śmieci? Wykorzystaj wierszyk!

Ucząc dziecka segregowania odpadów, możesz wykorzystać wierszyk, dzięki któremu dziecku łatwiej przyjdzie zapamiętać, jak odpady do jakiego kosza wkładamy.

Każdy człowiek o tym wie

Gdzie wyrzuca śmieci się!

W zielonym kontenerze

Leżą  szklane talerze.

Żółty kosz z odpadkami

Po brzegi wypchany plastikowymi śmieciami.

I pamiętam o każdej dnia porze

Papierowe śmieci do niebieskiego kosza włożę!

Nauka segregacji odpadów może być świetną zabawą dla Ciebie i dziecka, wystarczy chcieć i dawać dobry przykład!

Podobało się? Podziel się

Pro ekologiczne dziecko

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także