Mama

Wyobraźnia dziecka – czemu jest tak ważna?

Wyobraźnia dziecka potrafi zaskoczyć. Ja zawsze zastanawiam się skąd mój syn czerpie pomysły na zabawy czy historie, które wymyśla. Lubi marzyć, lubi kreować rzeczywistość wokół siebie. A ja daję mu na to szansę, bo wyobraźnia jest czymś bardzo ważnym w rozwoju dziecka

wyobraźnia dziecka

Wyobraźnia dziecka to nie tylko zmyślone historie i niepozorne fantazje na określony temat. Wyobraźnia sprawia, że dziecko staje się otwarte na siebie i innych, na tworzenie nowych rzeczy, kreatywne działanie, różnorodność oraz krytyczne myślenie, czyli umiejętność dostrzegania różnych możliwych rozwiązań oraz interpretacji zjawisk.

W dzisiejszym świecie myślenie schematyczne, polegające na podaniu jednej właściwej odpowiedzi oraz postrzeganie świata z perspektywy suchych faktów i liczb, jest pozbawione sensu i wartości. Rzeczywistość, z jaką na co dzień spotykają się nasze dzieci, wymaga od nich zdolności analizowania, wnioskowania i weryfikacji danych, umiejętności opracowywania własnych rozwiązań i szukania nowych dróg.

Dlatego wyobraźnia dziecka powinna być wspierana, a dziecko zachęcane do tworzenia.

Wyobraźnia dziecka – jak ją wspierać?

Wyobraźnia jest dziecku potrzebna do jego harmonijnego rozwoju. Dlatego warto ją wspierać. Oto kilka pomysłów, jak wspierać dziecięcą wyobraźnię.

  • Mamo, opowiedz mi bajkę

Odkąd Jaś się urodził czytam mu bajki. Każdego dnia obowiązkowo do snu i często zdarza się, że również w ciągu dnia. Ale ostatnio jesteśmy na etapie opowiadania bajek! Po przeczytaniu książki do snu, Janek opowiada mi swoją bajkę. Czasem są to krótkie opowiastki, a czego długie historie. Miło jest słuchać, jak wymyśla różne postacie, jak nadaje im role i opisuje wymyślone zdarzenia.

Czasem do opowiadania bajek wykorzystuje swoje zabawki. Samochodziki czy ludziki LEGO potrafią być bohaterami, niesamowitych opowieści.

  • Narysujesz mi coś?

Janek nie przepada za kolorowaniem. Owszem, jak podsunę mu kolorowankę wówczas w skupieniu koloruje kolejne obrazki. Zdecydowanie bardziej woli rysowanie. Tworzy swoje wyścigi monster trucków, rysuje kierowców i inne elementy toru wyścigowego. Potem opowiada mi o swoich rysunkach i historii, która się na nich dzieje.

wyobraźnia dziecka

Z pomocą w rozwijaniu umiejętności rysowania i wyobraźni, przychodzi zestaw do malowania światłem od ART GRoup Galtsyna. Zestaw zawiera specjalną tablicę do rysowania i dwa długopisy 2w1 (latarka UV i niewidzialny długopis ). Zestaw pozwala tworzyć niezwykłe rysunki, wspierając kreatywność dziecka.

Zestaw możecie kupić TUTAJ

Jak bawić się zestawem do malowania światłem?

wyobraźnia dziecka

Nic prostszego! Zgaście światło, albo je przygaście. Długopis zawiera latarkę UV, którą należy włączyć i już można malować. Po krótkim czasie namalowany obrazek znika z tablicy, a my możemy bawić się dalej i dalej rozwijać wyobraźnię dziecka.

Malowanie światłem to inteligentna, nowoczesna zabawka pozwalająca uruchomić wyobraźnię każdego dziecka już od najmłodszych lat. Nie potrzebujesz ołówka, markera czy pędzla, a jedynie światło!

Zaletą tablicy świetlnej jest jej lekkość i wygoda w użyciu i najważniejsze – nie brudzi rąk! Po zakończonej zabawie wszystkie rysunki same znikają z tablicy. Nie potrzebujesz do tego żadnej gąbki. Tablicę można wziąć ze sobą wszędzie!

wyobraźnia dziecka

Malowanie światłem wprawi w zachwyt każdego – i małego i dużego. Im ciemniejszy będzie pokój, w którym będziecie rysowali, tym jaśniejsza i piękniejsza będzie wyglądała Wasza twórczość.

Zestaw do malowania światłem od ART Group Galstyna to radosna, pełna światła i ekscytująca zabawa dla całej rodziny. Tablica świetlna to nieograniczona możliwość w zabawie dla Twojego dziecka. Ta metoda sprawi, że i Ty chętnie sięgniesz po tablicę świetlną i stworzysz zaczarowane, świecące rysunki. Mnóstwo radości gwarantowane! Przyznam szczerze, że czekałam tylko na moment, aż Janek pójdzie spać, by móc się pobawić tablicą 🙂

Wyobraźnia dziecka

Ta zabawka na pewno zachwyci rówieśników Twojego dziecka!

  • Pobawmy się w teatrzyk

Aby stworzyć domowy teatrzyk, wystarczy wam naprawdę niewiele – najskromniejsza wersja to prześcieradło powieszone na krzesłach i postacie wykonane z tektury albo nawet narysowane na palcach buźki. Możesz albo poprosić dziecko, aby zaproponowało temat przedstawienia lub go zasugerować. Odgrywanie ról cudownie pobudza wyobraźnię.

wyobraźnia dziecka

Do zabawy w teatrzyk możesz również wykorzystać zestaw do malowania światłem od ART Group Galstyna. Możecie stworzyć na tablicy własną historię, ożywić postacie i w nieskończoność opowiadać, opowiadać i opowiadać.

  • Stwórz ze mną komiks

Twoje dziecko nie lubi opowiadać? Nic straconego. Zachęć go do stworzenia – komiksu! Pokaż mu jak ożywić komiksowe postacie.

W tym przypadku również przyda Wam się zestaw do malowania światłem. Możecie do woli rysować i tworzyć historie, pobudzające wyobraźnię dziecka. Dziecko opowiada, ty rysujesz – akcja rozwija się według jego upodobań. To naprawdę wkręca!

  • A co by było, gdyby?

Małe dzieci pytają… o wszystko. To także inspiracja do tego, aby tworzy barwne obrazy w głowie malca. Zamiast szczegółowo opowiadać, z czego składa się tęcza, zapytaj dziecko, co jej zdaniem znajduje się na jej końcu. Albo gdy pyta cię o księżyc, spytaj, jak wyglądaliby ludzie z innej planety. Wykorzystaj pytania dziecka do tworzenia własnych – stymulujących wyobraźnię.

  • Poudawaj!

Dzieci lubią bawić się w udawanie. Raz udają, że są lekarzami, raz, że strażakami itd. Wykorzystaj to. Pobaw się z dzieckiem w udawanie. Udawajcie, że jesteście kosmonautami, którzy ruszają na podbój Marsa, albo odkrywcami, którzy nie mogą wejść na dywan, bo wpadną do głębokiego wulkanu. Wystarczy zaledwie 15 minut dziennie, aby pobudzić wyobraźnię i… zachwycić malca.

Rozwijać dziecięcą wyobraźnię możemy na różne sposoby. Wystarczy tylko chcieć i poświęcić dziecku trochę czasu. Zyskasz wówczas podwójnie – wpłyniesz na rozwój swojego dziecka i spędzisz z nim miło czas, sprawiając, że zapamięta te chwile na długo 🙂

Podobało się? Podziel się

Wyobraźnia dziecka – czemu jest tak ważna?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także