Mama

Jedna mama – wiele zawodów

Rola mamy we współczesnej rodzinie często jest umniejszana. Nie macie takiego wrażenia? Nie wiem, jak Was, ale mnie wkurzają teksty typu: “a co ona robi cały dzień, przecież siedzi w domu i zajmuje się dziećmi”. No tak siedzi w domu, ale obiad sam się nie zrobi, dzieci same się nie zabawią, a pranie samo nie rozwiesi. Dlatego postanowiłam zrobić listę zawodów, które każdego dnia wykonuje każda mama!

rola mamy

Idąc na rozmowę o pracę, przygotowujesz się do niej. Wiesz, jakie masz predyspozycje i czego możesz się mniej więcej spodziewać. Kiedy zostajesz mamą, okazuje się, że nie jesteś przygotowana do tej roli. Pojawienie się małego człowieka sprawia, że wielu rzeczy musisz nauczyć się od podstaw. A Twój “szef” jest bardzo wymagający. Początkowo trudno się z nim dogadać. Choć nawet kiedy nauczy się mówić nie jest łatwo.

Praca mamy nie ma ograniczeń czasowych. Zaczyna się wcześnie rano, a kończy późnym wieczorem. Czasem zarywa się nocki. Praca mamy wymaga wielu wyrzeczeń i poświęcenia. Wymaga najwyższego skupienia. Zgodzicie się ze mną, że mama wykonuje bardzo dużo zawodów jednocześnie.

Rola mamy w ciągu dnia – jakie zawody wykonuje

Kucharka/dietetyczka

To głównie mama zajmuje się planowanie diety swojego dziecka. To ona wybiera produkty, z których przygotuje pełnowartościowy posiłek dla swojego dziecka. Kiedy nasz “szef” jest mały, gotujemy dla niego oddzielne obiady i modlimy się w duchu, żeby marchewka znalazła się w brzuchu dziecka, a nie na naszych włosach. Staramy się ograniczać dzieciom cukier i przygotowywać posiłki bogate w warzywa. Podsuwamy dzieciom zdrowe przekąski. Ale czasem mama machnie ręką na kolejną parówkę, którą chce zjeść dziecko czy przygotuje słodki budyń na kolację.

Nauczycielka

Mama spędza z dzieckiem najwięcej czasu i to ona najczęściej jest pierwszą nauczycielką dziecka. Rola mamy to nie tylko przekazanie wiedzy o świecie. To również nauczenie dziecka czym są emocje i jak je poskramiać. Mama uczy swojego wychowanka mówić, śpiewać, liczyć, czytać. Pomaga mu na każdym kroku zarówno edukacji przedszkolnej, jak i szkolnej. To ona uczy dziecka manier i tego jak zachować się w danej sytuacji. Mama na pełne egzystencjalnego wydźwięku miliona pytań kilkulatków musi znać każdą odpowiedź. Czasem to zakrawa o cud, lub wróżenie z fusów!

Lekarka

Nie ruszam się z domu bez apteczki. Na każdą wycieczkę rowerową zabieram ze sobą płyn odkażający i plastry. W apteczce mam poustawiane syropy od gorączki, od bólu gardła, od kaszlu czy biegunki. Obok inhatalora mam schowane roztwory do nebulizacji. Leki od duszności oskrzelowej, nagłego ataku alergii również mają swoje miejsce w apteczce. Kiedy Janka dopada duszność, muszę szybko zareagować. Wiem, jakie leki mu podać. Wiem też, czy gorączka będzie zwiastowała poważny problem zdrowotny czy to tylko przemęczenie. Mama wie czy małemu “szefowi” coś dolega i czy magicznym sposobem na pomoc będzie jej przytulas.

Szoferka

Można powiedzieć, że tą rolę pełni odkąd dowie się o ciąży – wszak pierwszym pojazdem “szefa” jest jej brzuch! Potem wozi go w wózku, na rowerze, by w końcu wozić dziecko do żłobka, przedszkola, na zajęcia dodatkowe, do kolegów itp. I tak nieskończenie do 18. roku życia, albo i dłużej.

Osobista asystentka

Mama to najlepsza osobista asystentka na świecie! Rozkład dnia dziecka ma w głowie, w notatniku spisuje ważniejsze daty – takie jak wizyta u lekarza, wizyta u dentysty, urodziny kolegów, ważne sprawdziany, egzaminy itp. Mama wie gdzie i na którą godzinę trzeba dowieźć szefa, kiedy musi zjeść, kiedy się pobawić, a kiedy przysiąść nad lekcjami. Mama czuwa nad życiem całej rodziny. Rozplanowuje wszystkie czynności, zajęcia pozalekcyjne, spina kalendarze wszystkich domowników w jedną całość.

Bibliotekarka

To jedna z moich ulubionych funkcji. Rola mamy w zarażaniu dziecka miłością do książek jest nieoceniona. To właśnie ona spędza z dzieckiem najwięcej czasu i ma najwięcej możliwości do pokazania dziecku świata książek. To ona może podsuwać maluchowi coraz to ciekawsze książki i kształtować jego gust czytelniczy. Wspólne czytanie to najpiękniejsze chwile w życiu każdej mamy.

Animatorka

Kto jak nie mama potrafi wymyślać najlepsze zabawy? Kto jak nie mama zachęca dziecko do zabawy? Mama inicjuje zabawy, a nawet jeśli nie ma na nie pomysłu, zawsze wynajdzie jakiś sposób, by zabawić dziecko. Pokaz mody, malowanie kamieni, zabawa w astronautów. Rola mamy w kreowaniu zabawy jest nie do opisania.

Stylistka

Chyba każda kobieta jest w swoim żywiole, gdy może zestawiać ze sobą ubrania, dobierać dodatki i fryzury. W tym przypadku robi to dla małej modelki albo małego modela. Aby dobrać ubranie, a do tego fryzurę do nikogo innego dzieci się nie zwrócą. Mama w takich sytuacjach jest niezawodna!

Psychoterapeutka

Nieważne ile dziecko ma lat, czy 3 czy 14 czy 25, ze swoim problemem najpewniej zwróci się do mamy. Mama zna najdalsze zakamarki uczuciowego wnętrza swej pociechy. Zna wszystkie sposoby, prawa i zasady aby wychować szczęśliwe dziecko. A przede wszystkim ma magiczna intuicję. Mama pomoże przegonić nocne potwory, utuli nastolatkę ze złamanym sercem i wysłucha problemów dorosłej pociechy.

Negocjator

Kiedy masz dzieci, które umieją mówić (choć te, które nie umieją też potrafią negocjować 🙂 ), sztukę negocjacji masz rozwiniętą na najwyższym poziomie. Przegadanie pięciolatka, który ma swoje zdanie i kropka koniec, nie jest łatwym zadaniem. Wyższą sztuką negocjacji jest umiejętność rozmowy i opanowania swoich emocji. Czasem mam wrażenie, że negocjacje z moim synem przypominają policyjne negocjację z terrorystą.

Która z ról mamy jest Ci najbliższa? A może dodasz jakąś rolę od siebie? Tych zawodów można by tu mnożyć i mnożyć. Można by dodać trenera personalnego, spowiednika, czy krawcową. Jest tego mnóstwo. A każdy z tych zawodów mama wykonuje bez przygotowania, opierając się na swojej intuicji i miłości. Mama to zawód, od którego nie masz wolnego. Ale to zawód, który przynosi bardzo dużo satysfakcji.

fot. www.lukaszpeksyk.pl

Podobało się? Podziel się

Jedna mama – wiele zawodów

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także