Alergia

Nie popełniaj tego błędu przy nebulizacji!

W okresie przeziębień nebulizator jest u nas zawsze w pogotowiu. Mogę śmiało powiedzieć, że stanowi element wystroju pokoju. Nebulizacja jest bardzo popularnym sposobem leczenia chorób górnego układu oddechowego. Jak prawidłowo wykonać nebulizację?

Jak prawidłowo wykonać nebulizację

Jeszcze kilka lat temu nebulizacje były przeprowadzane w sanatoriach i szpitalach. Dziś każdy z nas może nebulizację przeprowadzić w domu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń. Nie jest łatwo wybrać odpowiedni inhalator. Warto skonsultować się z osobą z apteki lub sklepu medycznego, która ma odpowiednie przygotowanie i pomoże nam dokonać odpowiedniego wyboru.

Ze względu na astmę Janka musieliśmy szybko zakupić nebulizator, który swego czasu bardzo często używaliśmy. Dzięki niemu wielokrotnie uniknęliśmy antybiotyku, a duszności szybko ustępowały. Nasza pani doktor jest bardzo skrupulatna i przy każdej wizycie, na której zapisuje nam leki do nebulizacji powtarza, jak prawidłowo wykonać nebulizację. Z rozmów z moimi koleżankami wynika, że jest ona wyjątkiem, bo wielu lekarzy o tym nie wspomina. A prawidłowa nebulizacja do postawa szybszego dojścia do siebie.

Jak prawidłowo wykonać nebulizację?

Bardzo ważne jest, aby dziecko przyjęło właściwą postawę. Choć wiem, jak ciężkie jest wymaganie odpowiedniej postawy u dziecka, zwłaszcza takiego, które boi się urządzenia. Najlepiej, jeśli chory przyjmie pozycję siedzącą, z wyprostowanymi plecami. Oczywiście nebulizację możemy wykonać na leżąco, ale warto pamiętać o odpowiednim ułożeniu pojemniczka, by zapobiec wylaniu leku.

Następnie upewnijmy się, czy wszystkie części inhalatora są czyste. Przygotowujemy lek i wlewamy go do pojemniczka zwanego nebulizatorem. W każdym nebulizatorze jest miarka w ml, aby móc wlać konkretną ilość mililitrów leku. W przypadku małych dzieci zaleca się, aby uzupełnić objętość leku do 5ml roztworem NaCl. Niektóre z leków nie wymagają jednak rozcieńczenia.

Podczas inhalacji wdech wykonuje się ustami, najlepiej w miarę możliwości z chwilowym zatrzymaniem powietrza podczas szczytu wdechu. U dzieci stosujących maskę do nebulizacji, należy pilnować, by odpowiednio ją trzymać, w celu ograniczenia strat leku niewdychanego, jak i w celu ochrony oczu. Właśnie w tym miejscu zatrzymam się na dłużej. Do tej pory leki podawałam Jankowi właśnie przez maseczkę. Oczywiście było mi wygodniej z tego względu, że najczęściej robiliśmy nebulizację na leżąco.

Podczas ostatniej wizyty u naszej pediatry okazało się, że u dziecka powyżej trzeciego roku życia powinno się jak najszybciej przejść na nebulizacje za pomocą ustnika, gdyż zapewnia to dokładniejsze dozowanie leku i mniejsze jego straty. Nie było łatwo się przestawić, ale już przy drugiej nebulizacji wszystko przebiegło pomyślnie. Ważne jest, aby dziecko tak objęło ustnik ustami, aby lek nie uciekał bokami warg, a w trakcie przyjmowania leku dziecku oddychało przez usta, a nie przez nos.

Po rozmowie z panią doktor okazało się, że nie wykonuję jeszcze jednej istotnej rzeczy. Mianowicie nie oklepuje plecków synowi! A to bardzo ważne, aby oklepać dziecku plecki. Dziecko powinno położyć się na naszych kolanach brzuchem, z głową usytuowaną troszkę niżej niż jego pupa. Oklepywać należy zaczynając od dolnej części pleców przesuwając się w kierunku głowy. Oklepywać ręką złożoną w ,,łódkę – garbik”.

Niemowlaki: oklepujemy przez 1-2 minuty. Dziecko w wieku 1-5 lat: oklepujemy 15 minut po podaniu leku, układając dziecko „na boku” (pierwsze jednym, później drugim). Oklepujemy przez ok. 1-2 minuty.  Jeżeli dziecko nie chce leżeć „na boku”, przyjmij dowolną pozycję np. siedzącą, podczas czytania bajki, czy oglądanie telewizji.

W momencie, gdy dziecko kaszle w trakcie oklepywania – przerwij je, aby odkrztusiło wydzielinę!

Należy pamiętać, że do nebulizacji są przeznaczone odpowiednie leki. Nie można wlewać do nebulizatorów naparów roślinnych, czy olejków eterycznych, gdyż może prowadzić to do niebezpiecznego skurczu oskrzeli – niestety sama chciałam ulżyć dziecku w oddychaniu i popełniłam ten błąd. Na szczęście źle się to dla nas nie skończyło.

Jak prawidłowo wykonać nebulizację? Co po jej zakończeniu?

Nebulizator pneumatyczno-tłokowy powinien być czyszczony po każdej nebulizacji. Pozostawienie nebulizatora nieumytego po zabiegu powoduje wysychanie resztek leku, które znacznie utrudnia dokładne oczyszczenie w późniejszym czasie. Zanieczyszczenia mogą również doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Po zakończeniu nebulizacji, należy rozmontować urządzenie a następnie nebulizator wraz z ustnikiem/maseczką przemyć mydłem z ciepłą wodą.

Pamiętajmy również, aby po skończonej nebulizacji przepłukać dziecku jamę ustną lub w przypadku używania maseczki, obmyć dziecku buzię.

Pamiętaj!

Jeżeli dziecko, w czasie inhalacji, jest niespokojne – zrób przerwę i spróbuj ponownie później.

NIGDY NIE INHALUJ DZIECKA NA SIŁĘ!

Podobało się? Podziel się

Nie popełniaj tego błędu przy nebulizacji!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także