Wychowanie

Bawimy się razem, nie tylko w Dzień Dziecka

Zabawa z dzieckiem, to coś co nasze maluchy uwielbiają. Nie wiem, jak u Was, ale Janek non stop wciąga nas do zabawy. Wystarczą mu dwa – trzy klocki, żeby stworzyć swój niezwykły świat. Lubię patrzeć jak się bawi i żałuję, że codzienne obowiązki często odrywają mnie od zabawy z dzieckiem

Wspólna zabawa z dzieckiem

Niestety przyszło nam żyć w czasach, w których relacje zostają zepchnięte na drugi plan. Nie są ważne, bo wciąż gdzieś pędzimy. Zabiegani rodzice, często brak czasu rekompensują kolejną zabawką, którą dziecko pobawi się przez chwilę, a potem odkłada na półkę, gdzie zbiera kurz. Półki w pokojach Waszych dzieci również uginają się od nadmiaru zabawek? Może warto w nadchodzący Dzień Dziecka podarować dziecku coś niezwykłego, coś co zapamięta na długo?

Zabawa z dzieckiem – nie tylko od święta!

Daj dziecku dzień spędzony tylko z Wami-rodzicami, nie tylko od święta. Czas to jest coś, co powinniśmy dawać naszym dzieciom bez konkretnej przyczyny. Wspólna zabawa z dzieckiem to, coś co na długo pozostanie w pamięci naszych pociech. Odłóżcie komórki, tablety, wyłączcie telewizory i skupcie uwagę tylko i wyłącznie na WSPÓLNEJ ZABAWIE Z DZIECKIEM! Niech nic nie zakłóca tego czasu, by dziecko mogło poczuć się kochane i poczuć, że rodzic jest tylko dla niego.

Wiem, jak we współczesnym świecie trudno jest oderwać się od telefonu, tabletu, TV. Często nawet po pracy musimy być dostępni on-line, bo przecież coś ważnego może się zdarzyć. Do tego dochodzą domowe obowiązki: pranie, sprzątanie, zakupy, gotowanie. Zaczyna brakować doby na… zabawy z dzieckiem. Bardzo często wypełniamy nasze obowiązki kosztem dziecka. Zajmiemy go przez chwilę jakąś grą, bajką czy nową zabawką, a my w tym czasie zrobimy co mamy zrobić. A dziecko zachwyci się tym jedynie chwilowo, będzie chciało pokazać rodzicowi czym się teraz bawi, co ogląda itp. A rodzic, w wiecznym niedoczasie, będzie zbywał dziecko “tak, widzę“, “no pięknie” albo “pobaw się teraz, bo mamusia/tatuś musi zrobić coś pilnego“. I choć dziecko nie pokaże nam tego, będzie zawiedzione, zawiedzione tym że coś w telefonie, tablecie, w kuchni jest ważniejsze od niego.

Niektórzy dorośli nie nadają zabawie dzieci należnego priorytetu. A szkoda, gdyż zabawa, a w szczególności zabawa rodziców z dzieckiem, to najlepiej wykorzystany czas i najmądrzejsza decyzja. Wspólna zabawa rozwija dzieci i powoduje, że rodziny są szczęśliwsze. Takie wnioski płyną z raportu LEGO® Play Well, na potrzeby którego przebadano blisko 13 000 rodziców i dzieci z 9 krajów. Odpowiadali oni na pytania dotyczące roli zabawy w ich życiu.

zabawa z dzieckiem

Dlaczego warto znaleźć czas na wspólną zabawę z dzieckiem?

Raport ujawnia związek między czasem spędzonym na wspólnej zabawie a szczęściem rodzin. Dziewięć rodzin na 10 (88%), które bawią się razem przez 5 godzin tygodniowo lub więcej, twierdzi, że są szczęśliwe, podczas gdy wśród tych, którzy bawią się mniej niż 5 godzin tygodniowo, tylko 7 na 10 (75%) twierdzi, że są zadowoleni.

Dorośli i dzieci w równym stopniu odczuwają korzyści płynące ze wspólnej zabawy. Rodzice twierdzą, że pozwala lepiej poznać swoje dziecko (94% odpowiedzi), ale także, że jest dobra dla ich własnego dobrego samopoczucia (91%) i szczęścia (72%) oraz pomaga im się zrelaksować (86%). Zabawa umożliwia lepszą komunikację w rodzinie i buduje silniejsze więzi rodzinne (95%). Prawie wszystkie dzieci biorące udział w badaniu potwierdzają, że zabawa sprawia, iż czują się szczęśliwe (93%) i pomaga im się zrelaksować po długim dniu w szkole (87%). Ponadto lepiej się uczą, gdy nauka przypomina zabawę (83%).

Niestety, z raportu wynika też, że prawie jedna trzecia rodzin (30%) spędza razem mniej niż 5 godzin tygodniowo. Jedna na 10 (10%) bawi się mniej niż dwie godziny. Ponad jedna trzecia respondentów (38%) przyznaje, że trudno im znaleźć czas na zabawę ze względu na napięty harmonogram zajęć, zarówno rodziców, jaki i dzieci. Nawet jeśli rodziny spędzają czas razem na wspólnej zabawie, aż sześcioro rodziców na 10 (61%) przyznaje, że rozpraszają ich inne sprawy, takie jak praca zawodowa, zajęcia domowe czy stale obecne smartfony. Niepokojące jest, że co piąte dziecko (17%) twierdzi, że jest zbyt zajęte, by znaleźć czas na zabawę, a czworo na 5 (81%) chciałoby, aby rodzice więcej się z nimi bawili.

Dlatego właśnie zabawa z dzieckiem to najlepsze co możemy podarować naszym dzieciom

Nie jestem psychologiem dziecięcym i nie wiem co w małych główkach siedzi, ale z moich matczynych obserwacji widzę, jak Janek cieszy się kiedy jestem tylko dla niego. Kiedy internety, gary, brudne gatki nie rządzą moim czasem. Widzę jego bezgraniczną radość, gdy leżymy razem na podłodze i bawimy się, budujemy z klocków, malujemy czy nawet wspólnie gotujemy.

Przyznaję, są dni, kiedy nie mam czasu na nic, kiedy latam po domu, jak burza, bo czeka na mnie pranie, sprzątanie, gotowanie obiadu. Widzę też, że w takie dni, kiedy nie mogę Jankowi poświęcić się w 100%, jest niespokojny, znudzony i rozkojarzony. A wystarczy, że na kilkanaście minut podejdę do niego, by razem zbudować nowy zestaw LEGO CREATOR czy pobawią się z nim klockami, by na jego buzię powrócił uśmiech, by się wyciszył i uspokoił.

Wiem, że świat pędzi na przód, czas przecieka nam przez palce. Za kilka lat Janek nie poprosi mnie o wspólną zabawę, bo będzie miał swoje nastoletnie sprawy z kumplami i koleżankami. Dlatego chcę pielęgnować z nim relację, zaczynając od znalezienia czasu na wspólną zabawę z dzieckiem.

Od pewnego czasu naszym rytuałem stało się czytanie przed snem. I nie tylko dlatego, że czytanie rozwija, ale przede wszystkim dlatego, że to tylko czas dla nas, czas kiedy leżymy na łóżku przytuleni do siebie, a ja w 100% poświęcam siebie Jasiowi. Kiedy pewnego wieczoru, podczas czytania zapiszczał mi telefon, Janek wstał z łóżka, wyjął mi go z kieszeni i wyrzucił na podłogę. Tym samym mój niespełna 5 -letni syn dał mi do zrozumienia, że wspólny czas jest dla niego najważniejszy.

Wspólna zabawa z dzieckiem

Dlaczego zabawa z dzieckiem jest ważna?

Aż 96% rodziców widzi, że zabawa ułatwia dzieciom nawiązywanie kontaktów, współpracę z innymi, komunikatywność i kreatywność, 95% uważa, że zabawa ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu i rozwoju dziecka: wzmacnia pewność siebie, ciekawość świata i uczy rozwiązywania problemów, 94% mówi, że dzięki zabawie dzieci uczą się na błędach, nabywają umiejętność zadawania pytań, 93% sądzi, że wzmacnia inteligencję emocjonalną (np. empatię).

Dzieci bawią się, bo sprawia im to przyjemność. Zabawa daje uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia jednostce, rodzinie, a nawet i całym społeczeństwom. Nie bez kozery dzieci nie chcą zrezygnować z zabawy, a my jako dorośli musimy dać im do tego prawo.

Na koniec cytat z Michela Quoista: „Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”. A co daje większą pewność bycia kochanym i ważnym, niż wspólnie spędzony czas?

Podobało się? Podziel się

Bawimy się razem, nie tylko w Dzień Dziecka

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
18
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także