Gadżety i zabawy

Nauka angielskiego przez zabawę

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu? Najlepiej poprzez zabawę! Nie oszukujmy się, język angielski to język, który warto znać. Dbając o przyszłość Janka już teraz staram się przemycać mu angielskie słówka w trakcie zabawy. Im wcześniej oswoi się z ich brzmieniem, tym lepiej. Zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest wiele pomocy ułatwiających naukę

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu?

Zanim zostałam mamą, wiele osób powtarzało mi, żebym od najmłodszych lat puszczała dziecku angielskie piosenki, żeby oswoił się z językiem. Pukałam się wtedy w głowę, twierdząc, że nie mają racji. Mimo to, słuchaliśmy dziecięcych piosenek po angielsku. Jakie było moje zdziwienie, kiedy Janek, ucząc się mówić, zamiast niebieski, mówił blue, a zamiast jabłko “aple”(wymowa oryginalna). Wtedy zrozumiałam, że zabawa z językiem angielskim już we wczesnym wieku może przynieść wiele korzyści.

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu?

Jeśli zadajecie sobie pytanie – jak nauczyć dziecko angielskiego w domu? Poniżej przedstawiam Wam, cztery sposoby na naukę angielskiego w domu. Pamiętajmy, by nie zmuszać dziecka do nauki, bo tylko je taką postawą zniechęcimy do działania.

Nauka poprzez słuchanie piosenek

Jedna z najprostszych i najmniej wymagających metod. Wystarczy dziecku puścić dziecięce piosenki. My właśnie w ten sposób rozpoczęliśmy swoją przygodę z angielskim. Na youtube jest dostępny kanał Little Baby Bum, na którym znajdziecie całe mnóstwo zabawnych, wpadających piosenek po angielsku, w tym słynną Baby Shark Dance 🙂

Każda piosenka posiada teledysk, który obrazuje tekst, dzięki czemu dziecku łatwiej zrozumieć słowa. A nawet jeśli maluch jeszcze słów nie kojarzy z konkretnymi przedmiotami, to obsłucha się z wymową i brzmieniem języka. W trakcie puszczania piosenek zatańczcie z dzieckiem, poszalejcie na podłodze. Wasz maluch nawet nie będzie wiedział, że jego umysł chłonie angielskie słówka, a taką naukę będzie kojarzył z super zabawą z rodzicami.

Nauka poprzez oglądanie i czytanie książek

W naszym wypadku, książki są obecne u nas codziennie. Początkowo były to książki obrazkowe, następnie książki z krótką treścią. Książki również możecie wykorzystać do nauki języka. Oglądając obrazki możesz wymawiać nazwy przedmiotów po angielsku. Ja do nauki angielskiego wykorzystałam starą książeczkę Janka o radiowozie. Przeglądając książeczkę wymawiałam po angielsku przedmioty, które znajdowały się na obrazku. Dzięki temu Janek wie, jak po angielsku jest policja, radiowóz, strażak czy remiza strażacka. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele książeczek po angielsku, które ułatwiają poznawanie słówek.

Nauka poprzez gry

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu?

To nasza ulubiona forma nauki angielskiego. Janek uwielbia gry i podczas zabawy najwięcej się uczy. Ostatnio w nasze ręce wpadła gra CAROTINA GRY DLA PRZEDSZKOLAKÓW – JĘZYK ANGIELSKI. To świetna gra przeznaczona dla dzieci od 3 roku życia, ale starszaki również sobie z nią doskonale poradzą.

Gra zawiera 4 plansze, 48 interaktywnych kart oraz elektroniczny długopis w kształcie marchewki, który mówi i świeci. Gra pozwala na rozegranie 6 różnych wariantów gier, jednak my nie trzymaliśmy się sztywno reguł i wymyślaliśmy swoje gry.

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu?

Na kartach mamy narysowane przedmioty, które znaleźć możemy w każdym domu. Mamy więc przedmioty dostępne w łazience, salonie, dziecięcym pokoju czy kuchni. Przedmioty mają angielskie nazwy, dzięki czemu możemy wspólnie z maluchem uczyć się ich znaczenia.

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu?

Gra pozwala na zabawę w nazywanie przedmiotów przedstawionych na obrazku (internatywne karty), rozpoznawanie przedmiotów po ich kształcie (prawa strona plansz) oraz odnajdywanie tylko tych przedmiotów, które znajdują się na rysunku (lewa strona plansz).

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu?

W grze CAROTINA GRY DLA PRZEDSZKOLAKÓW – JĘZYK ANGIELSKI dziecko nie tylko poznaje język angielski, ale ćwiczy również inne umiejętności. Między innymi spostrzegawczość, gdyż jednym z zadań jest przypasowanie cienia do wskazanego przedmiotu. To wszystko robi za pomocą długopisu – Carotiny, która oznajmia mu, czy dobrze wykonał zadanie. Jankowi bardzo podobało się takie rozwiązanie i nie chciał moich podpowiedzi, bo przecież “Carotka” mu podpowie. Aby udzielić odpowiedzi, dziecko musi dotknąć Carotiną odpowiednią kropkę.

Gra pozwala również ćwiczyć pamięć i koncentrację, a także ćwiczy koordynację ręka-oko. Gra Carotiny zapewnia cały wachlarz ćwiczeń i zabaw dla przedszkolaka. Pomaga mu trenować pamięć, rozwijać zasób słów, uczą logiki, spostrzegawczości i koncentracji. Pozwalają poznać angielskie nazewnictwo, a także poprawnie trzymać pisak i rozpocząć naukę pisania i czytania poprzez zabawę i atrakcyjne zadania.

Nauka poprzez fiszki

To zabawa dla trochę starszych dzieci, które już umieją czytać. Po całym domu rozwieszamy fiszki z angielskim nazewnictwem i czytamy! My tą zabawę trochę uprościliśmy, co jakiś nazywając dany przedmiot po angielsku, np. zamiast krzesło mówimy chair, zamiast stół table. Janek po nas powtarza i jego zasób słownictwa stale rośnie. Zabawę wprowadziliśmy zainspirowani grą Carotiny. Janek, sam z siebie, zaczął nazywać znajdujące się w łazience przedmioty. Wyobraźcie sobie moje zaskoczenie, kiedy zamiast “idę pod prysznic”, powiedział “Idę pod shower” 🙂

Znajomość języka angielskiego otwiera dziś wiele drzwi. Warto więc od najmłodszych lat oswajać dziecko z tym językiem. Jednak wszystko róbmy z wyczuciem. Nie narzucajmy nic dziecku, jeśli nie ma na coś ochoty. Dajmy mu rozwijać się w swoim tempie i w swoim tempie przyswajać naukę.

A jakie są Wasze sposoby na naukę angielskiego?

Podobało się? Podziel się

Nauka angielskiego przez zabawę

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także