Wychowanie

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

 Woda to najlepszy napój podczas upałów. Nie tylko najlepiej gasi pragnienie, ale przede wszystkim posiada 0 kalorii. Ponadto woda pomaga zachować energię, reguluje pracę nerek i wielu
innych narządów wewnętrznych, zapobiega rozwojowi próchnicy, oczyszcza organizm z toksyn i sprzyja utrzymaniu koncentracji

Jak zachęcić dziecko do picia wody? 1

Polscy lekarze alarmują – polskie dzieci piją za mało wody! W ich diecie przeważają słodkie napoje, a woda znajduje się na ostatnim miejscu w jadłospisie dziecka. To duży błąd, zwłaszcza, że woda ma zbawienny wpływ na organizm dziecka.  Dzieci między 4 a 6 rokiem życia powinny wypijać w ciągu doby ok. 1,3 litra. W przypadku starszych dzieci lekarze rekomendują 1,5 litra wody jako normę dzienną dla dziewczynek i nawet 1,7 litra dla chłopców. Podając pociechom wodę, warto sięgać po tę, która jest rekomendowaną przez Instytut Matki i Dziecka.

Unikajmy podawania dzieciom wód smakowych Niestety w tego typu napojach słowo “woda” jest bardzo mylące, gdyż te napoje nie mają wiele wspólnego z wodą. Unikajmy również kolorowych napojów, typu cola, sprite, fanta.  Słodkie napoje, jak zresztą sama nazwa wskazuje, są słodkie, niektóre nawet bardzo. Do ich produkcji używa się dość dużej ilości cukru lub substancji słodzących, czyli tzw. słodzików. Napoje często dodatkowo zawierają w swym składzie barwniki i konserwanty.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Dzieci wolą słodkie napoje z prostej przyczyny – są po prostu słodkie i tym samym im smakują. Woda ma smak obojętny i może dziecku nie smakować. Wodę najlepiej wprowadzać po 6 miesięcy (kiedy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, przy upałach warto je przepajać wodą dla niemowląt). Przede wszystkim nie zakładajmy, że dziecku woda nie będzie smakować. Jeśli będzie takie nasze nastawienie, nawet podświadomie zniechęcimy dziecko do picia wody.

Dla dzieci bardzo ważne jest atrakcyjne opakowanie, dlatego warto sięgać
po wody przeznaczone dla najmłodszych konsumentów. Ich butelki mają
najczęściej oryginalne kształty, a etykiety ozdobione są bohaterami
z popularnych wśród najmłodszych filmów, np. wody ze
smerfami na etykiecie.

Muszę przyznać, że nauka picia wody przebiegła u nas bez żadnych problemów. Być może dlatego, że wodę “wprowadziłam” zanim podałam Jasiowi soki, nawet te przeze mnie zrobione. Jaś nie znał innego smaku napoju, więc picie wody było dla niego czymś naturalnym.

Jak przekonałam syna do picia wody? Oto 4 moje sposoby:

1.  Nadałam wodzie smak – Jaś od początku nie miał problemów z wypiciem czystej, lekko gazowanej wody. Szybko też pokochał smakową wodę, którą przygotowywałam w domu – dodawałam plasterek cytryny lub pomarańczy i kilka listków mięty. Oprócz tego, chcąc sprawić, że woda będzie kolorowa, robiłam kolorowe kostki lodu – po prostu zamrażałam świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy.

2. Użyłam odpowiedniej butelki – u nas nie sprawdziły się żadne bidony, kubki niekapki i tym podobne. Jasiowi do gustu przypadła butelka z Biedronki – tak, woda Polaris z kolorową etykietką z postaciami z bajek, z odpowiednim dziubkiem, sprawiła, że Jaś pokochał wodę. Przez pół roku chciał pić wodę tylko z tych butelek, a potem poszło już z górki. Obecnie hitem u nas jest butelka filtrująca od Dafi.

3. Dałam dobry przykład – wystarczyło kilka łyków wody, które zrobiłam, by Jaś sam wyciągał rączki po wodę. Tak jest do dziś. Jeśli syn widzi, że piję wodę, on również nie ma z jej wypiciem problemu. Natomiast jeśli tylko zobaczy, że popijam słodki napój – cóż z picia wody nici.

4. Woda jest zawsze dostępna – u nas w domu woda zawsze jest na wyciągnięcie ręki, porozstawiana w wielu miejscach, u syna w pokoju stoją dwie szklanki i butelka filtrująca. Dzięki temu Jaś zawsze może po nią sięgnąć i napić się w każdej chwili. Na spacer, wycieczkę rowerową – zawsze zabieram ze sobą butelkę wody.

Przyznaję zdarzają się nam się grzeszki, kiedy zamiast wody wypijemy coś słodkiego, ale jednak woda to nasza podstawa.

A jak jest u Was? Wasze dzieci z chęcią piją wodę?

Podobało się? Podziel się
error

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
6
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także