Gadżety i zabawy

Kask dla małego rowerzysty – wybierz mądrze!

Wybór kasku rowerowego dla dziecka wydaje się prostą sprawą. Wystarczy iść do sklepu, wziąć pierwszy lepszy z półki i kupić. Nic bardziej mylnego. Kask ma chronić głowę małego rowerzysty i dlatego warto zainwestować w naprawdę dobry egzemplarz

wybór kasku rowerowego dla dziecka

Wybór kasku rowerowego dla dziecka to zapewnienie mu bezpieczeństwa nie tylko podczas jazdy na rowerze, ale również podczas takich aktywności jak jazda na rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Nawet dziecko jeżdżące na biegówce powinno mieć na głowie kask. Powiem szczerze, że mrozi mi się krew w żyłach kiedy widzę maluchy bez kasku na biegówce. Niedawno kask uratował zdrowie, a nawet życie mojego syna. A była to zwykła przejażdżka po ścieżce rowerowej, nie ekstremalny wyścig. Dlatego kas k rowerowy dla dziecka powinniśmy wybrać mądrze.

Janek z rowerem ma styczność od 18 miesiąca. Od tej pory Janek miał już trzy różne kaski rowerowe. Wraz z zakupem odpowiedniego fotelika rowerowego, Janek otrzymał również swój pierwszy kask w rozmiarze XS. Kask był kolorowy, ale przede wszystkim spełniał wszystkie normy. Spełnił swoje zadanie chroniąc mojego szalonego rowerzystę podczas jazdy na rowerze biegowym. Wiele osób wtedy pytało mnie, po co zakładam Jankowi kask, jak na biegówce nie można rozwinąć wielkich prędkości. Może i nie, ale o wypadek, nawet na prostej drodze i podczas niewielkiej prędkości.

Kiedy Janek przesiadł się na dwa kółka, dostał nowy kask rowerowy, odpowiednio dobrany do jego głowy. Ten kask posłużył nam 2 lata, a następnie wymieniliśmy kask na większy i jak to Janek stwierdził, bardziej kolarski model. Ten model posłużył nam niecałe dwa miesiące. Ale nie patrzę tu na wydane pieniądze, tylko na to, że spełnił swoje zadanie – chroniąc głowę mojego syna przed urazem.

Wybór kasku rowerowego dla dziecka – podstawowe zasady

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort. Kask musi być dopasowany oraz posiadać odpowiednie atesty, aby chronić w razie wypadku. Egzemplarze sprzedawane w autoryzowanych punktach powinny spełniać wymagane normy, ale aby się upewnić, należy szukać na etykiecie w wewnętrznej części kasku oznaczenia EN 1078. Jest to norma Unii Europejskiej, która mówi o wysokim poziomie bezpieczeństwa sprzętu oraz o odpowiedniej elastyczności i odporności.

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar. W tym celu najlepiej udać się do sklepu rowerowego lub sklepu sportowego i przymierzyć kas na głowę dziecka. Dzieci wciąż się rozwijają więc również ich głowa rośnie, dlatego podstawą jest wybór kasku, dobrze przylegającego do głowy, który następnie po kilku miesiącach zostanie wymieniony na większy. Powszechnym błędem jest zakup za dużego sprzętu, do którego dziecko za jakiś czas “urośnie”. Taki luźny kask rowerowy nie zapewnia odpowiedniej ochrony. Ponadto, może on się zsunąć z główki dziecka podczas upadku. Może to być zaskoczeniem, ale odradza się także kupno kasków o zakresie regulacji większym niż 5 cm. Mogą one wprawdzie posłużyć znacznie dłużej, ale istnieje spory problem z dopasowaniem górnej i dolnej granicy.

Warto także zwrócić uwagę na wagę kasku rowerowego tak żeby nie był on za ciężki. Przykładowo dla dziecka około 2 letniego, waga między 200g a 250g jest najbardziej optymalna.

Warto też zwrócić uwagę na to, aby kask miał dobrą wentylację. Kask rowerowy dla dziecka powinien mieć otwory wentylacyjne wzdłuż kasku. Zwiększają one komfort jazdy i zapobiegają nadmiernemu poceniu się.

View this post on Instagram

O to dlaczego dziecko powinno mieć kask na rowerze, rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Nawet jeśli nie jedziemy daleko, kask to obowiązkowy ekwipunek dziecka ‼️‼️bo kask może uratować dziecku zdrowie i życie ‼️ Wczoraj jechaliśmy na trening, ścieżką rowerową, powoli, lekko z górki było. I nie wiem czy za gwałtownie Janek zahamował czy na drodze był jakiś większy kamień, gałąź czy coś innego. Zobaczyłam tylko jak moje dziecko przelatuje przez kierownicę i uderza głową o chodnik 😱😱 rzuciłam mu się na pomoc, na szczęście wstał o własnych siłach, zapłakany, ale nie zdradzający żadnych oznak urazu. Obejrzałam go wzdłuż i wszerz, a zdejmując kask, zobaczyłam jak jest rozwalony (widzicie na zdjęciach). Lekarz powiedział, że kask przyjął cały.impet uderzenie na siebie, chroniąc głowę przed uszkodzeniem. Nawet nie chcę myśleć, jakby się to skończyło gdyby Janek nie miał kasku😱😱😱 Dlatego jeszcze raz apeluje – zakładajcie dzieciom kaski, nawet na rowerku biegowe, nawet na krótką przejażdżkę. Kask to nie przykry obowiązek, a rzecz która ratuje zdrowie i życie Waszych dzieci ‼️‼️ I jeszcze jeden apel – nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie dziecka i zainwestujemy w porządny kask, nie zrobiony cały na plastiku, który przy uderzeniu się połamie ono kaleczy dziecko. Zainwestujemy w dobrze dobrany kask w sklepie rowerowym, gdzie fachowcy dobiorą dobrany dla małych główek kask. U nas skończyło się na strachu i kilku siniakach i zadrapaniach, ale mogło być znacznie, znacznie gorzej. Niestety wciąż widuje maluchy bez kasku, z tłumaczeniem, że to tylko krótka przejażdżkca, a dzieci nie jadą zbyt szybko 😟 #rower #bike #cycling #poland #bicycle #polska #sport #kolarstwo #mtb #szosa #trening #rowerowo #cyclinglife #trip #polishboy #bikelife #polishgirl #cyclingphotos #roadbike #biketrip #las #wycieczka #cyclist #fit #warsaw #training #kask #helmet

A post shared by Aleksandra Załęska (@mamanawypasie) on

Pamiętajmy również, że nie ma dziecięcego kasku za 10 złotych! W tej cenie ciężko o czapkę dla najmłodszych. Wybór kasku rowerowego dla dziecka to inwestycja w jego bezpieczeństwo. Nie powinniśmy na tym oszczędzać. Tani kask to kask wykonany z materiałów, które nie chronią odpowiednio głowy podczas upadku. Plastik, z którego najczęściej są zrobione może pokaleczyć dziecko. Warto też pamiętać, że po spotkaniu z ziemią, kask jak najbardziej może się rozlecieć na kawałki (choć w środku powinny być zatopione linki, które nie pozwolą by elementy natychmiast odleciały na bok). I stwierdzenie “to był słaby kask, bo się rozleciał” nie jest prawdziwe. Jeśli kask się rozleciał, a nasze dziecko jest całe, to kask był bardzo dobry, bo ochronił naszego malucha.

Kaski dziecięce wprawdzie są tańsze niż te dla dorosłych, ale podyktowane jest to faktem, że trzeba je wymieniać średnio raz na dwa lata. Za dobry kask musimy zapłacić kilkadziesiąt złotych.

Przed założeniem kasku należy poluzować systemy dopasowania, następnie umieszczamy go na głowie w taki sposób, aby sięgał do połowy czoła. Ostatni etap to skręcenie systemów dopasowania na tyle mocno, aby kask nie przemieszczał się na głowie, ani jej nie uciskał.

Pamiętajcie również, że nawet najdroższy kask użytkujemy tylko do pierwszego wypadku. Każde nawet najbardziej pozornie nieistotne zdarzenie, wpływa na właściwości ochronne kasku rowerowego. Dlatego też pamiętajcie żeby wymienić go po każdej wywrotce czy stłuczce.

Nie każdy kask jest odpowiedni dla każdego. Różne modele posiadają różne kształty, dlatego należy przymierzyć kilka wariantów, aby dopasować ten właściwy. Pamiętajmy, że najważniejsze jest, aby kask „nie latał” i nie uciskał. Należy go starannie dopasować i sprawdzić czy nie uwiera.

Podobało się? Podziel się

Kask dla małego rowerzysty – wybierz mądrze!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także