Termometr bezdotykowy – jaki wybrać?

Termometr bezdotykowy dla dziecka to swoiste must have dziecięcej apteczki. Taki termometr pozwala szybko i sprawnie zmierzyć temperaturę dziecku i uzyskać dokładny wynik. Jak wybrać odpowiedni termometr bezdotykowy?

termometr bezdotykowy

Wokół termometrów bezdotykowych narosło wiele mitów, między innymi takie dotyczące wiarygodności pomiarów czy ich powtarzalności. Czy faktycznie tak jest?

Termometry elektroniczne są znacznie bardziej praktyczne od tradycyjnych – przede wszystkim nie można ich stłuc, więc przypadkowe upuszczenie przyrządu na podłogę nie generuje obaw, że na zewnątrz wydostanie się trująca substancja, jaką jest rtęć. Elektroniczny przyrząd pomiarowy może co najwyżej poobijać się bądź przestać działać, ale na pewno nie stworzy jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia domowników. Co więcej nowoczesne termometry przeważnie są wodoodporne, a wynik pomiaru wyświetlany jest na dużym wyświetlaczu, co umożliwia precyzyjny odczyt. Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z odczytem temperatury z tradycyjnego termometru z pewnością doceni takie ułatwienie.

Najważniejszą cechą cyfrowych urządzeń pomiarowych jest jednak szybkość wykonywania pomiaru, który zajmuje zaledwie kilka sekund, a także fakt, iż w przypadku elektronicznych termometrów bezdotykowych pomiar ten można wykonać bez przykładania przyrządu do ciała. Jest to szczególnie przydatna właściwość, gdy mamy do czynienia z małymi dziećmi – wynik pomiaru możemy bowiem uzyskać, nim brzdąc w ogóle zdąży się zorientować, że poddawany jest badaniu.

Termometr bezdotykowy – jaki wybrać?

Termometr bezdotykowy nie wymaga kontaktu z badanym ciałem, charakteryzuje się wysoką dokładnością. Co więcej, do przetworzenia danych i ujawnienia wyniku pomiaru na wyświetlaczu potrzebuje zaledwie jednej sekundy. Bezdotykowy termometr elektroniczny zapewnia niespotykaną dotąd wygodę, eliminuje bowiem konieczność kilkuminutowego trzymania urządzenia pod pachą czy w ustach. Aby sprawdzić, czy dziecku doskwiera gorączka, wystarczy zbliżyć przyrząd do czoła na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów, dlatego sprzęt tego typu sprawdza się doskonale przy opiece nad małymi dziećmi.

Wybierając termometr zwróć szczególną uwagę na takie funkcje urządzenia, jak np. marker laserowy służący do oznaczania miejsca pomiaru, który znacząco ułatwia przeprowadzanie badania. Termometr, aby pokazać prawidłowy wynik, potrzebuje kawałka obszaru odsłoniętego od włosów. Obszar ten powinien mieć około dwa centymetry średnicy, a bez markera niekiedy trudno trafić w tak niewielki fragment skóry, co rodzi ryzyko odczytania błędnego pomiaru – wystarczy, że w zakres mierzonego odcinka wejdzie kępka włosów, aby wynik został mocno zaburzony.

termometr bezdotykowy

Standardem w termometrach bezdotykowych jest ponadto wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym wyświetlany wynik powinien mieć dokładność nie mniejszą niż plus minus 0,1 stopnia celsjusza.

Wybierając termometr bezdotykowy dla swojego dziecka, zwracaj też uwagę na takie przydatne funkcje jak dźwiękowa bądź optyczna sygnalizacja gorączki czy możliwość zapisu wyników badań w pamięci wewętrznej – ta opcja umożliwi ci śledzenie przebiegu choroby oraz dostrzeżenie pogorszenia lub poprawy. Tego typu dodatkowe moduły zwiększają co prawda koszt urządzenia, ale w opiece nad małymi dziećmi mogą okazać się bardzo pomocne.

Co więcej, dobry termometr powinien być wyposażony w opcję automatycznej kalibracji temperatury otoczenia względem temperatury ciała. Kalibracja, mówiąc najprościej, oznacza czas potrzebny do tego, aby termometr dostosował się do panującej wokół temperatury. Jeżeli przykładkowo przechowujemy sprzęt w ciepłej kuchennej szafce, a następnie przenosimy go do dobrze przewietrzonego pokoju w którym leży pacjent, wówczas jego temperatura różni się od temperatury otoczenia i pomiar wyjdzie błędny. Brak kalibracji bardzo źle wpływa na dokładność badania, a większość termometrów potrzebuje aż trzydziestu minut na dostosowanie się do nowych warunków. Najlepiej więc poszukać przyrządu zapewniającego szybką adaptację do temperatury otoczenia, a także wyposażonego w automatyczną bądź szybką ręczną kalibrację.

Termometr bezdotykowy Neno Medic T08

termometr bezdotykowy

Termometr bezdotykowy Neno Medic T08 to połączenie szybkości i dokładności pomiaru z nowoczesnym designem. Termometr jest prosty w obsłudze, wystarczy nacisnąć przycisk, wycelować w czoło pociechy i po kilku sekundach na dużym wyświetlaczu możemy odczytać temperaturę. Dodatkowo, kiedy temperatura przekroczy 37,5 wówczas pojawia się sygnał dźwiękowy, który ostrzega rodziców przed podwyższoną temperaturą u dziecka.

Neno Medic T02 wykorzystuje technologię podczerwieni. Urządzenie bezdotykowo odbiera fale promieniowania podczerwonego i określa na ich podstawie temperaturę ciała.

Termometr bezdotykowy Neno Medic T02 posiada również funkcję zapamiętywania 32 ostatnio wykonanych pomiarów, dzięki której możesz prześledzić przebieg choroby i zmienianie się temperatury ciała pacjenta w ciągu dnia. Urządzenie może mierzyć temperaturę ciała w stopniach Celsjusza bądź w stopniach Fahrenheita. Prosty design urządzenia i tylko jeden przycisk funkcyjny sprawiają, że termometr jest banalnie wręcz prosty w obsłudze.

termometr bezdotykowy

Termometr Neno Medic T02 jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Nawet dziecko jest w stanie poradzić sobie z jego obsługą. Termometr sprawdza się idealnie przy dziecku, kiedy naprawdę ciężko jest zmierzyć temperaturę, zwłaszcza, gdy jest rozdrażnione chorobą. Pomiar temperatury jest bardzo prosty i szybki (trzeba tylko postępować dokładnie zgodnie z instrukcją). Uważam ten termometr za idealny wybór i są to dobrze zainwestowane pieniądze.

Jednym słowem termometr Neno Medic T02 to termometr poręczny, łatwy w obsłudze. Ogólnie na pewno wygodny do mierzenia temperatury u malutkich dzieci.

Zalety:

– Futurystyczny, ale elegancki wygląd,
– Wygodny w obsłudze, dzięki swoim dopracowanym kształtom i dużemu, podświetlanemu ekranowi,
– Wysoka jakość, która z pewnością pozwoli korzystać z termometru przez długie lata.

Wady:

– Brak etui w komplecie.

Termometr bezdotykowy – jak mierzyć nim temperaturę?

Na wynik pomiaru „z czoła” ma wpływ kilka różnych parametrów – jeśli je zrozumiesz, to będziesz w stanie zapanować nad nimi i robić powtarzalne pomiary. Jakie to parametry?

  • temperatura otoczenia
    • musi być stała, czyli bez przeciągów, wiatru i nagłych skoków
    • czyli przeniesienie termometru z zimnej sypialni do gorącej i wilgotnej łazienki – będzie skutkowało błędnym pomiarem
  • temperatura samego termometru – musi być stabilna
    • czyli termometr musi poleżeć co najmniej godzinę w pomieszczeniu, w którym mierzysz
  • miejsce i sposób pomiaru
    • doczytaj instrukcję i rób to dokładnie według instrukcji
    • to bodaj najczęstszy błąd :/ a termometry są skalibrowane na jeden typ pomiaru
    • czyli jeśli skroń, to skroń
    • jeśli środek czoła, to środek czoła
    • jeśli czoło, to nie pacha
    • jeśli odległość 3 cm, to nie 10 cm
    • itd.
  • spocona, tłusta albo nagrzana skóra
    • skóra musi być sucha, a nasz pacjent nie może być nagrzany – bo wynik wyjdzie niepoprawnie
  • dobre baterie
    • stabilne zasilanie = stabilny wynik
  • czysta, niezabrudzona szybka i końcówka
    • tutaj nie trzeba tłumaczyć zbyt dużo – brudny czujnik, to błędny pomiar

Gorączka to ważny sygnał świadczący o infekcji. O tym, że dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała można się przekonać, dotykając jego czoła lub je całując. Nie zawsze metody te są wystarczające. Obserwacja wyglądu i zachowania dziecka również. Zyskanie wiedzy, jak wysoka jest gorączka pozwala zdecydować o ewentualnym podaniu leków obniżających gorączkę (te podajemy, gdy temperatura jest wyższa niż 38,5 stopni).

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także