Mama

Wybieramy karnisze do salonu i sypialni

Choć w nowoczesnym budownictwie stawia się obecnie na minimalizm i połączenie dużej ilości funkcji w jednym, zgrabnym rozwiązaniu, to jednak ciągle trzeba pamiętać o estetyce danego elementu. Stąd niesłabnąca popularność różnego rodzaju dekoracji okiennych w postaci m.in. firan i zasłon, które nie tylko chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym czy niechcianym wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. Dzięki przeróżnym wzorom i kolorom, idealnie nadają się do domów jednorodzinnych, mieszkań czy gospodarstw domowych, pełniąc jednocześnie funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Wcześniej należy jednak wybrać odpowiednie karnisze – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy okazji przeglądania kolejnych ofert.

Wybieramy karnisze do salonu i sypialni 1
Young couple hanging window curtain indoors. Interior decor element

Karnisze, czyli prosty i jednocześnie wygodny sposób dekoracji okien

Choć wydawać by się mogło, że dobór karniszy nie jest skomplikowaną rzeczą, to wraz z kolejnymi sezonami pojawia się coraz więcej konstrukcji, które nie dość, że są funkcjonalne, to przy okazji stanowią doskonałą ozdobę okien. Zaczepić można na nich zarówno firany, jak i zasłony, a dzięki dodatkowym elementom w postaci końcówek, idealnie można dopasować je do stylu wnętrza. Co prawda rolety pozwalają na lepszą regulację w kwestii ilości światła docierającego do pomieszczenia, jednak częstą są one niewystarczające jeśli chodzi o estetykę.

Dostępnych jest wiele modeli karniszy, a te polecane przez branżowych specjalistów, jak zwykłych użytkowników, znaleźć można na stronie renomowanego producenta firmy Karnix https://www.karnix.pl, gdzie dostępne są karnisze wykonane z drewna, stali nierdzewnej lub mosiądzu. Materiał wykonania decyduje m.in. o trwałości czy późniejszej konserwacji takiego karnisza. Konstrukcje wykonane z drewna są zazwyczaj tańsze i łatwo utrzymać je w czystości, jednak te metalowe są trwalsze i są prostsze pod względem montażu. Przy okazji wyboru karniszy warto też zwrócić uwagę na wsporniki – ich instalacja w ścianie bywa często problematyczna, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy ma się odpowiedniej elektronarzędzia.

Na co zwrócić uwagę przy okazji doboru karniszy?

Przy okazji montażu warto również zwrócić uwagę na karnisze apartamentowe, w których żabki przyczepione są bezpośrednio do pałąka, co pozwala na łatwe i wygodne przesuwanie. Na podobnej zasadzie działają karnisze szynowe, z tym że pałąk tam jest zazwyczaj okrągły. Osoby, które chcą postawić na minimalizm i wygodę, powinny sprawdzić karnisze sufitowe wykonane z PCV. Tu również pozbyto się charakterystycznych zawieszek na żabki (kółeczek), a całość montowana jest bezpośrednio do sufitu, co pozwala na wygodny montaż i późniejsze użytkowania.

Sam kształt profilu również ma znaczenie, dlatego oprócz popularnych karniszy, gdzie w przekroju poprzecznym znajduje się koło, znaleźć można też te kwadratowe lub prostokątne. Zazwyczaj wykonane są one z mosiądzu lub stali nierdzewnej, która potem pokrywana jest wybranym kolorem. Jednym z popularniejszych jest obecnie antracyt, a informację o tym, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy okazji doboru karniszy, przeczytać można w artykule: Jak dobrać karnisze do mieszkania?

Podobało się? Podziel się

Wybieramy karnisze do salonu i sypialni

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także