Mama

Ból gardła w ciąży – co stosować, aby nie zaszkodzić sobie i swojemu dziecku?

W okresie ciąży zażywanie wielu leków jest niezalecane lub nawet zabronione. Niestety kobiety oczekujące potomstwa są tak samo narażone na liczne choroby, jak reszta społeczeństwa. Jak radzić sobie z ich objawami, takimi jak uciążliwy ból gardła?

Ból gardła w ciąży

Przed nami czas sezonowych przeziębień

Jesień to okres, w którym aura zaczyna być bardzo kapryśna i zmienna, a temperatura znacząco spada. Jest to również moment przesilenia, podczas którego następuje spadek naszej odporności. Często wiąże się to z większą podatnością organizmu na sezonowe infekcje. Do najpopularniejszych z nich należą katar, ból gardła i chrypka. Zazwyczaj nie są to jednak objawy wymagające pilnej konsultacji lekarskiej, szczególnie jeśli nie towarzyszy im wysoka, trudna do opanowania gorączka. Większość z nas udaje się do apteki, gdzie kupuje leki zwalczające przeziębienie i ból gardła. Do najpopularniejszych z nich należą tabletki do ssania oraz preparaty w formie sprayu. Niestety nie każdy z nas może stosować wszystkie dostępne na rynku środki. Ze szczególną ostrożnością powinny je wybierać m.in. kobiety w ciąży.

Jakich środków na ból gardła nie można stosować w ciąży?

Okazuje się, że większość leków na ból gardła, mimo że dostępna bez recepty, nie jest zalecana przyszłym mamom. Niemal każde z popularnych tabletek do ssania czy sprayów łagodzących zawierają substancje takie jak salicylan choliny, bezokaina, chlorek cetyloprirydyniowy, lidokaina, chlorheksydyna , benzydamina, itp., które wraz z krwią rozprzestrzeniają się w organizmie. Niektóre z nich są szkodliwe dla płodu, natomiast działanie innych nie zostało dokładnie przebadane pod względem okresu ciąży i laktacji, dlatego ich stosowanie przez przyszłe mamy nie jest wskazane. Oczywiście trudno zapamiętać nazwy każdego z podanych wyżej związków, czy chodzić do apteki z listą zakazanych leków. Najlepiej przed zakupem poinformować farmaceutę o swoim stanie i poprosić o radę. Można również skorzystać z wielu cennych wskazówek, znajdujących się na blogu farmaceutycznym Mamabezrecepty.pl, prowadzonego przez młodą mamę-farmaceutkę.

Co mogą zażywać przyszłe mamy?

Na szczęście w aptekach znajdziemy sporo tabletek na ból gardła opartych na naturalnych składnikach, takich jak wyciąg z porostu islandzkiego, propolis czy podbiał. Posiadają one właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące, a jednocześnie nie są niebezpieczne dla rozwoju płodu. Istnieją również leki stworzone specjalnie z myślą o kobietach w ciąży i karmiących piersią, o które warto zapytać farmaceutę. Można też spróbować domowych metod walki z bólem gardła i przeziębieniem, takich jak gorąca herbata z miodem, cytryną, sokiem malinowym i imbirem czy płukanie gardła roztworem wody z solą. Oczywiście, jeśli ból gardła jest intensywny i uporczywy lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który określi jego przyczynę.

Więcej na ten temat dowiesz się na: https://mamabezrecepty.pl/preparaty-bol-gardla-ciazy/

Podobało się? Podziel się

Ból gardła w ciąży – co stosować, aby nie zaszkodzić sobie i swojemu dziecku?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także