Mama

Jak radzić sobie z ranami i skaleczeniami u dzieci?

Rany i skaleczenia u dzieci to codzienność każdego rodzica. Odkąd zostałam mamą w apteczce regularnie dokupuję kolorowe plastry dla dzieci, bo przy temperamencie Janka cały czas mam do czynienia z różnymi ranami. Jak radzić sobie z ranami i skaleczeniami u dzieci, aby oszczędzić dziecku bólu?

rany i skaleczenia u dzieci

Bieganie, gra w piłkę, jazda na rowerze, hulajnodze, skoki na trampolinie, wspinanie – to tylko niektóre z aktywności podejmowanych przez Janka. Często podczas ich dochodzi do powstania ran, skaleczeń czy otarć. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji my, jako rodzice, nie możemy wpadać w panikę i pokazywać dziecku, że jesteśmy tak samo jak ono (albo nawet bardziej) przejęci startym kolanem czy łokciem. Maluch widząc bowiem nasz strach i panikę zawsze zaczyna płakać i denerwować się coraz bardziej. Powinniśmy zatem zachować zimną krew i postarać się z uśmiechem na twarzy obrócić całą sytuację w żart, pytając np. „ No gdzie się podział ten zając, którego chciałeś złapać? Uciekł czy schowałeś go do kieszeni?” Takie zachowanie powinno odwrócić uwagę maluszka od bólu i lecącej z nóżki czy rączki krwi .

Rany i skaleczenia – pierwsza pomoc

  1. Oczyszczenie – można po prostu zmyć ranę wodą, albo roztworem soli fizjologicznej.
  2. Odkażenie – potrzebny będzie antyseptyk. Zastosuj na skaleczenia i rany np. lek Octenisept w sprayu. Sprawdzony, bez alkoholu (nie piecze), działa antybakteryjnie, szybko oraz nie pobrudzi ubranka, bo jest bezbarwny. Przyspiesza gojenie się rany.
  3. Zabezpieczenie – Następnie zbliż ku sobie oba brzegi rany i załóż plaster z opatrunkiem (lub specjalny do ran ciętych). Tak zaopatrzona rana szybciej się goi, a blizna, jeśli potem powstanie, będzie praktycznie niewidoczna.
  4. Jeśli krwawienie nie ustaje i kolejny opatrunek szybko przesiąka krwią, uciśnij ranę gazą i jak najszybciej pojedź z dzieckiem do lekarza.

Jak oczyścić rany i skaleczenia u dzieci?

Nie wolno lekceważyć nawet niegroźnych otarć naskórka, zwłaszcza u dziecka. Każde skaleczenie czy otarcie może skutkować zakażeniem rany, które opóźnia proces gojenia rany. W najcięższych przypadkach urazy bywają przyczyną ostrzejszej reakcji organizmu w postaci zakażenia ogólnoustrojowego.

Ranę można oczyścić zimną, bieżącą wodą. Trzeba robić to bardzo delikatnie, aby nie spowodować bólu. Następnie otarcie czy skaleczenie należy zdezynfekować. Woda utleniona to standardowy produkt, jeżeli chodzi o podstawową pomoc w gojeniu ran. Od jakiegoś czasu w aptekach można znaleźć również wodę utlenioną w żelu.

Na wszelki wypadek warto również mieć w swojej apteczce kilka ampułek z solą fizjologiczną. Bardzo dobrze sprawdzi się do przemywania wszelkiego rodzaju mocno zabrudzonych otarć.

Rany i skaleczenia u dzieci – jak opatrywać?

Po oczyszczeniu rany i stwierdzeniu, że nie wymaga ona konsultacji z lekarzem, w kolejnym kroku powinniśmy założyć opatrunek. Jeśli rana jest powierzchowna (zwykłe otarcie), opatrunek nie jest potrzebny. Można ewentualnie zastosować plaster dla dzieci. Obecnie są dostępne plastry opatrunkowe dla dzieci, które są kolorowe, z bohaterami z bajek, ze zwierzętami czy kwiatkami. Taki plaster na pewno spodoba się dziecku. Poza tym, zwłaszcza u młodszych dzieci, przyklejenie plastra działa jak najlepszy środek przeciwbólowy- maluch często mówi po założeniu opatrunku, że już go nic nie boli, poza tym czuje się dumny, że ma „zaopatrzoną ranę” i może takim kolorowym opatrunkiem pochwalić się swoim kolegom.

rany i skaleczenia u dzieci

Plastry opatrunkowe dla dzieci firmy Hartman, oprócz kolorowych, dziecięcych rysunków, wykonane z wytrzymałej foli polietylonowej odpornej na wodę i bród. Oddychające i przyjazne dla skóry, dzięki hypoalergicznemu klejowi odrywają się bezboleśnie i nie pozostawiają śladów na skórze. Opatrunek o doskonałych właściwościach wchłaniających nie przykleja się do rany.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rany i skaleczenia u dzieci jesteśmy w stanie opatrzyć samodzielnie. Jeśli rana jest głęboka i bardzo zabrudzona (np. ziemią z ogródka), jeśli jest to rana powstała w wyniku pogryzienia przez zwierzę lub powstała na skutek urazu brudnym, zardzewiałym przedmiotem ( np. starym gwoździem leżącym na ziemi), należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do chirurga. Lekarz musi bowiem obejrzeć ranę, oczyścić ją oraz podjąć dwie ważne decyzje: czy rana nadaje się do szycia oraz czy nie ma potrzeby wykonania szczepień (przeciwko tężcowi przy ranach brudnych oraz przeciwko wściekliźnie przy ranach kąsanych).

Pamiętaj, aby zachować opanowanie, a Twoje dziecko też będzie opanowane! Nie zapomnij o mocy pocałunku rodzica i miłości podczas gojenia się rany.

Podobało się? Podziel się

Jak radzić sobie z ranami i skaleczeniami u dzieci?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także