Mama

Mały pokój dla rodzeństwa – jakie łóżko?

Jedno łóżko piętrowe czy dwa pojedyncze? Rozkładane, a może… chowane? Urządzenie niedużego pokoju dla rodzeństwa nie jest prostym zadaniem, choć tak naprawdę możliwości masz więcej, niż ci się wydaje. Aby ci to ułatwić, przedstawiamy popularne (i te trochę mniej) rodzaje łóżek dziecięcych.

pokój dla rodzeństwa

Łóżko piętrowe

Łóżka piętrowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat. Mogą być dwu- lub nawet trzypiętrowe, nie zabierają miejsca, a przy tym stanowią nie lada frajdę dla najmłodszych. Chociaż kłótnie o to, kto ma spać na górze (czyli w tych bardziej ekscytujących warunkach) mogą nie raz przyprawić rodziców o ból głowy.

To, co jest ważne w ich przypadku, to stabilność oraz trwałość konstrukcji. Mebel musi być wysokiej jakości, wykonany z wytrzymałego drewna. Oprócz tego należy zadbać o barierki na piętrze, które zapobiegną wypadnięciu w czasie snu. Bezpieczeństwo w przypadku łóżek piętrowych jest najważniejsze, co jednocześnie sprawia, że ich cena rośnie. W praktyce, taki mebel do najtańszych nie należy.

Łóżka rozkładane

Łóżka dla dzieci rozkładane to dobre rozwiązanie do małego pokoju, ponieważ, po ich złożeniu, nie zabierają wiele miejsca, są wygodne i praktyczne nawet dla najmłodszych dzieci. Przypominają klasyczne łóżko z pojemnikiem na pościel. Różnica polega na tym, że po wysunięciu skrzyni ukazuje się materac. Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać, wybierając łóżko rozkładane. Przede wszystkim należy zapewnić wolną przestrzeń wokół niego, tak, aby po wysunięciu materaca, nadal było miejsce na swobodne przemieszczanie się.

Często pojawia się problem, co zrobić z kołdrą i poduszkami w dzień? Wystarczy poszukać podwójnego łóżka dziecięcego z pojemnikami na pościel. Takie modele są nieznacznie droższe, aczkolwiek zdecydowanie jest to opłacalny zakup. Trzeba też zdawać sobie sprawę z minusów tego rozwiązania. Jedno miejsce do spania będzie krótsze i węższe od drugiego. Jest to więc opcja dla dzieci, które dzieli co najmniej rok różnicy. Ponadto istnieje ryzyko, że maluch leżący wyżej, chcąc wstać w nocy, będzie budzić swoje rodzeństwo.

Łóżka pojedyncze, tapczany do pokoju dziecięcego

Mały pokój dziecięcy, a w nim aż dwa łóżka pojedyncze? Wbrew pozorom to jest do zrobienia, aczkolwiek może wymagać nieco więcej zaangażowania. Zaoszczędzisz miejsce, jeśli co najmniej jedno łóżko znajdzie się w ciągu mebli, będzie elementem meblościanki. Zwykle też nie zaleca się w takim wypadku stawiania łóżek równolegle do siebie. Innym rozwiązaniem są rozkładane tapczany ze skrzynią na pościel w środku. Na tę opcję najczęściej decydują się rodzice urządzający pokój nastolatków.

Półkotapczan

Nasza ostatnia propozycja jest nieoczywista, tak naprawdę mało kto o niej wie – to półkotapczan, łóżko w szafie, czyli składane i chowane łóżko. W dzień wygląda jak najzwyklejsza komoda, natomiast w nocy zamienia się w wygodną przestrzeń do spania. Tak jak w przypadku łóżek rozkładanych, trzeba jedynie zapewnić wokół miejsce na rozłożenie stelaża z materacem.

To funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, aczkolwiek nie wtedy, gdy lokatorami są kilkulatki. Dlaczego? Ponieważ taki półkotapczan trzeba codziennie składać i rozkładać. W przypadku najmłodszych będą musieli zajmować się tym rodzice, co jest uciążliwe. Ale już dla nastolatków to dobra opcja.

Podobało się? Podziel się

Mały pokój dla rodzeństwa – jakie łóżko?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także