Mama

Jak wspierać dziecko w nauce języka angielskiego?

Nauka języka angielskiego od wczesnych lat może przynieść wiele korzyści. Dlatego postanowiłam zapisać Janka do szkoły językowej, by od najmłodszych lat wspierać go w nauce języka angielskiego

nauka języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego we współczesnym świecie otwiera wiele drzwi – i to nie tylko w kwestii dobrej pracy, ale również podróży. Dlatego też bardzo ważne jest zaznajomienie dziecka z językiem angielskim jak najwcześniej, nawet w przedszkolu. Zwłaszcza, że pierwsze lata życia to te, kiedy mózg malucha jest najbardziej „chłonny”, a za naukę języka obcego odpowiadają w nim te same ośrodki, co za naukę języka rodzimego. Oznacza to, że nasze pociechy uczą się w sposób nieświadomy, czyli w efekcie – naturalny i bezstresowy.

Jak mądrze wspierać naszego przedszkolaka w rozwoju kompetencji językowych, tak by czerpał z nauki radość i frajdę zamiast obowiązku wywołanego presją i ambicjami rodziców?

Nauka języka angielskiego – jak mądrze wspierać?

– Wykorzystaj zainteresowania dziecka

Przedszkolaki angażują w nauce swoje wszystkie zmysły i nabywają nowe umiejętności przede wszystkim w sposób naturalny, poprzez zabawę. Nauka ma w tym wieku być frajdą, a nie obowiązkiem. Aby faktycznie nią była, warto dostosować zadania czy gry do zainteresowań oraz talentów malucha.

Twoje dziecko ma zdolności manualne i artystyczne? Wykonuj z nim prace plastyczne, nazywając poszczególne elementy „dzieła” po angielsku. Jeśli maluch lubi tańczyć i śpiewać – postaw na naukę piosenek, np. z elementami pokazywania. Zaangażuj też do nauki ulubione zabawki czy misie Twojego przedszkolaka – odgrywaj przy ich pomocy proste scenki w języku angielskim. Zachęcaj też malucha, by zwracał się do swoich nowych „ożywionych” przyjaciół tylko w tym języku.

– Wykorzystaj nowe technologie

W dobie nieustającego postępu technologicznego i powszechnej cyfryzacji ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez smartfona, komputera czy telewizora. Wpływ nowych technologii na rozwój dzieci to zagadnienie budzące wiele emocji, zwłaszcza że według badań, dzieci spędzają z mediami elektronicznymi zdecydowanie zbyt wiele czasu. Nie ulega wątpliwości, że kontakt z nimi powinien być jak najbardziej ograniczony w pierwszych dwóch latach życia malucha.

W kolejnych latach warto wykorzystywać jednak dobra technologiczne w ramach wsparcia rozwoju dziecka, ale w sposób kontrolowany – tak, by czas spędzony np. przed komputerem niósł za sobą konkretną wartość, jak właśnie nauka języka obcego. Jeśli puszczamy naszemu przedszkolakowi bajki czy audiobooki, wybierajmy te w języku angielskim. Zapoznajmy się też z aplikacjami czy platformami edukacyjnymi, które zapewniają dziecku jednocześnie walor rozrywkowy, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym.

– Postaw na pomoc specjalistów

Przedszkole to zazwyczaj pierwsze chwile wprowadzania dziecka w aktywną naukę drugiego języka. Warto w tym okresie zastanowić się nad włączeniem do pozyskiwania umiejętności językowych specjalistów, np. w ramach dodatkowych zajęć w przedszkolu lub poza nim, np w szkole językowej https://earlystage.pl/ . Zwłaszcza, jeśli sami nie władamy dobrze angielskim i nie chcemy, by maluch nieświadomie powielał nasze błędy. Oczywiście zajęcia powinny być przystosowane do możliwości i wieku malucha.

– Wykorzystaj codzienne sytuacje do nauki języka

Przy codziennych czynnościach możemy wtrącać proste, angielskie zwroty. Wprowadzanie do życia malucha obcego języka sprawi, że osłucha się ono akcentów, wymowy i generalnie oswoi się i pozna brzmienie innego języka. W przyszłości zaprocentuje to w większości przypadków szybszym i łatwiejszym nabywaniem kompetencji językowych.

Znajomość języka angielskiego otwiera dziś wiele drzwi. Warto więc od najmłodszych lat oswajać dziecko z tym językiem. Jednak wszystko róbmy z wyczuciem. Nie narzucajmy nic dziecku, jeśli nie ma na coś ochoty. Dajmy mu rozwijać się w swoim tempie i w swoim tempie przyswajać naukę.

Podobało się? Podziel się

Jak wspierać dziecko w nauce języka angielskiego?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także