Gadżety i zabawy

Jak odnowić stare łóżeczko? Szybkie i skuteczne metody

Szykowanie wyprawki dla malucha nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami na nowe akcesoria. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie rzeczy używanych, które wciąż mogą spełniać swoje funkcje. Przykładem jest chociażby łóżeczko. Nawet jeśli liczy sobie ono kilkadziesiąt lat, nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz bobas słodko się w nim wysypiał. Aby jednak łóżeczko było bezpieczne oraz dobrze komponowało się z wystrojem wnętrza, powinno zostać odnowione. W jaki sposób? Oto kilka sprawdzonych tricków.

Jak odnowić stare łóżeczko

Ktoś może zastanawiać się, po co w ogóle brać się za remont starego łóżeczka, skoro dziś, bez problemu, można zakupić nowe, w dowolnym kolorze czy designie. Powodów może być kilka – niektóre osoby chcą, by ich dzieci mogły pierwsze noce spędzić w łóżeczku, w których oni sami wychowywali się w przeszłości. W grę wchodzą tu więc kwestie sentymentalne. Nie brakuje też rodziców, którzy uważają, że dawniej łóżeczka były wykonane solidniej. Zdarza się także, że taki retro mebelek idealnie komponuje się do wystroju pokoju malucha. Skoro już zatem wiemy, dlaczego zakup nowego łóżeczka nie zawsze jest najlepszą opcją, warto dowiedzieć się, jak sprawić, by ten starszy model odzyskał swój dawny blask.

Odmalowanie łóżeczka

Podstawowym sposobem na odnowienie łóżeczka jest oczywiście jego przemalowanie. Tu jednak należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze – przed przystąpieniem do prac, należy dokładnie wyczyścić mebel z kurzu i innych zabrudzeń. Po drugie – warto sprawdzić, czy łóżeczko nie ma na powierzchni poszczególnych elementów jakiś ubytków, które trzeba będzie albo uzupełnić, albo wyszlifować. Po trzecie – koniecznie sprawdźmy stan starej farby. Bywa, że jest ona bardzo starta i aby nowa warstwa została nałożona równomiernie na powierzchni mebla, stary kolor powinien zostać całkowicie usunięty, np. za pomocą papieru ściernego.

Ważny jest też wybór farby. Kolor to kwestia drugorzędna. O wiele większą uwagę należy zwrócić na to, by emalia była antyalergiczna i bezpieczna dla dzieci. Samo malowanie nie powinno przysporzyć wielu problemów. Jeśli zdecydowaliśmy się na farbę szybkoschnącą, to pierwsze efekty prac będą widoczne po krótkiej chwili.

Baldachim i obicie

Skoro łóżeczko jest całkowicie sprawne, a na dodatek zostało już odmalowane, czas zająć się jego dekoracją. Tutaj pole do popisu jest naprawdę duże. Fantastyczny efekt można uzyskać kupując do łóżeczka obicie w wybranym przez siebie wzorze. Bardzo modne w ostatnim czasie są również baldachimy. Warto rozejrzeć się szczególnie za modelami handmade (dostępne np. tutaj: https://babyly.pl/kategoria/baldachimy/) – są one wykonane z bezpiecznych materiałów i cechują się unikalnością.

Materac

To, czy możemy używać materaca po innym dziecku, zależy przede wszystkim od tego, w jakim stanie jest ten element. Jeśli materac zachował swoją sprężystość oraz nie ma wyraźnych śladów uszkodzenia, to można z niego korzystać. Warto też sprawdzić, jaki jest to typ materaca. Tańsze modele są zwykle wykonane z mało wytrzymałych i niekoniecznie korzystnych dla zdrowia materiałów. Te lepsze, nawet po kilku latach użytkowania, wciąż mogą być stosowane bez żadnego ryzyka dla maluszka.

Karuzela

Nieodłączny element niemal każdego łóżeczka. W przypadku tych starych, odnowionych mebli, zapomnijmy o zabawkach elektronicznych i nowoczesnych. Tu warto zdecydować się na modele w stylu vintage – drewniane karuzelki nad łóżeczko (np. takie https://babyly.pl/kategoria/drewniane-karuzele-nad-lozeczko/) wykonane ręcznie, bez żadnych elementów mechanicznych czy elektronicznych. Estetyczne, bezpieczne i tak samo bawiące bobasa, co ich nowocześniejsze odpowiedniki.

Podobało się? Podziel się

Jak odnowić stare łóżeczko? Szybkie i skuteczne metody

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także