Mama

Jak skutecznie wyczyścić płytki łazienkowe?

Płytki to jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania podłóg oraz ścian w łazience. Utrzymanie pomieszczenia w idealnej czystości utrudnia wilgoć, osady z mydła czy pozostałości codziennie używanych kosmetyków, zwłaszcza w okolicach umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej

czyszczenie płytek łazienkowych

Aby płytki łazienkowe zawsze lśniły czystością należy przede wszystkim myć je regularnie, stosując odpowiednie detergenty. Do mycia łazienki świetnie nadają się także typowo domowe sposoby np.: ocet czy soda oczyszczona. 

Czyszczenie płytek łazienkowych krok po kroku 

Przed przystąpieniem do mycia kafelków na mokro należy dokładnie oczyścić je z kurzu. Świetnie sprawdzi się tu odkurzacz wyposażony w miękką szczotkę, która nie porysuje gładkiej powierzchni płytek. Dom w porządku doskonale utrzymają nowoczesne urządzenia marki Tefal, zarówno klasyczne odkurzacze, jak i modele wyposażone w dodatkową funkcję mycia. Po wstępnym oczyszczeniu płytek z kurzu należy delikatnie zwilżyć ich powierzchnię gorącą wodą np. za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki. Ciepło lekko rozpuści nagromadzone na nich zanieczyszczenia.

Osady z mydła, tłuszcz i inne oporne zabrudzenia można skutecznie usunąć za pomocą specjalnych płynów bądź mleczka przeznaczonych specjalnie do tego celu. Wystarczy niewielką ilość preparatu nałożyć na gąbkę bądź szmatkę, a następnie dokładnie wyszorować brudną powierzchnię. Niektóre środki należy pozostawić na płytkach przez około 30 do 60 minut dla lepszego działania.

Jak wyczyścić fugi?

Przestrzenie między płytkami są najtrudniejsze do czyszczenia, zwłaszcza gdy są bardzo jasne. Do ich umycia można zastosować domowy detergent w postaci pasty wykonanej z mieszanki sody oczyszczonej, octu spożywczego i odrobiny ciepłej wody. Specyfik wystarczy nałożyć na zabrudzone miejsca i po około 30 minutach dokładnie wyszorować, najlepiej za pomocą szczoteczki do zębów. Pozostałości pasty można wytrzeć miękką, lekko zwilżoną wodą szmatką, a następnie wytrzeć kafelki do sucha. Ocet doskonale radzi sobie z kłopotliwym osadem z kamienia, dlatego też świetnie sprawdza się w myciu łazienki. 

Czyste i błyszczące płytki łazienkowe 

Po umyciu domowymi detergentami płytki łazienkowe, w szczególności te o gładkiej i lśniącej powierzchni, mogą lekko zmatowieć. Szybkim sposobem na przywrócenie im naturalnego blasku jest spryskanie ich odrobiną płynu do mycia szyb i luster, a następnie dokładne osuszenie ich powierzchni zwykłym ręcznikiem papierowym lub miękką ściereczką z mikrofibry.

Podobało się? Podziel się

Jak skutecznie wyczyścić płytki łazienkowe?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także