Książki

Wychowanie w duchu prostoty

Wychowanie w duchu prostoty to poradnik dla rodziców, który czyta się jednym tchem. To książka, która pomaga rodzicom zrozumieć, jak wychować szczęśliwe dziecko, niekoniecznie otoczone milionem zabawek i zbędnych rzeczy. To książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic przedszkolaka

wychowanie w duchu prostoty

Wychowanie dzieci nie jest prostym zadaniem. Robimy wszystko, by zapewnić dzieciom wszystko to co najlepsze. Często zapominamy, że to co najlepsze dla naszego dziecka, wcale nie musi być mu potrzebne. Bo, aby wychować dziecko, potrzebujemy minimalizmu i spokoju. Jak wychować dziecko w duchu prostoty? Z pomocą przychodzi książka “Wychowanie w duchu prostoty” autorstwa Kim John Payne oraz Lisy M. Ross.

Wychowanie w duchu prostoty – ważny poradnik dla rodziców

Rzeczywistość współczesnych rodziców nie jest cukierkowa. Często przytłacza ich nadmiar przedmiotów i obowiązków, nagminnie brakuje im czasu i muszą ciągle podejmować niezliczone decyzje. Kim John Payne, pedagog, edukator i międzynarodowy ekspert parentingowy, przekonuje, że współczesnym dzieciom i ich rodzinom najbardziej potrzeba ograniczenia stresu, rozpraszaczy i liczby podejmowanych decyzji.

Wychowanie w duchu prostoty polega na zapewnieniu dzieciom bezpiecznej przestrzeni i swobody niezbędnej do twórczego rozwoju osobowości. Jego głównym celem jest przywrócenie dobrego samopoczucia dzieciom i ich rodzicom przez wyeliminowanie szeregu niepotrzebnych, dekoncentrujących i przytłaczających czynników, które rozpraszają uwagę dzieci i negatywnie odbijają się na ich nastroju. Proces ten oparty jest na czterech filarach upraszczania życia rodzinnego, który najlepiej rozpocząć od uprzątnięcia przeładowanych pokojów dziecięcych, zmiany diety na zbilansowaną i pozbawioną przetworzonej żywności, a także wprowadzenia rytmu do planu dnia. Dzięki regularności życia domowego łatwiej odnaleźć chwile spokoju. To właśnie w czasie takich twórczych i odprężających pauz, gdy pozornie nie dzieje się nic szczególnego, nawiązują się bliskie relacje rodzinne.

Zaprezentowane w tej książce strategie pomagają dzieciom odnaleźć swoje miejsce w potoku ustawicznego działania, a rodziców przekonać do tego, że mniej wyborów oznacza więcej swobody, która pozwala bardziej docenić to, co się ma – i siebie nawzajem.

wychowanie w duchu prostoty

Nie jest to kolejny poradnik o chwilowych zagrożeniach. Ta książka nakreśla całościowy i uniwersalny obraz życia rodzinnego, pozwalając znaleźć odpowiedź na pytanie, jak szanować dzieciństwo i uczynić je bezpieczną bazą do wzrostu przez całe życie.

Wychowanie w duchu prostoty – moja opinia

Do poradników podchodzę z dużą dozą sceptycyzmu. Jednak zachęcona opiniami o książce, postanowiłam po nią sięgnąć.

Żyjemy w czasach, w których ważniejsze jest mieć niż być. Otaczają nas rzeczy, które nie zawsze są nam potrzebne. Dodatkowo na każdym kroku mamy do czynienia z reklamami, które wmawiają nam, że dana rzecz jest nam lub naszemu dziecku potrzebna. Konsumpcjonizm w naszych czasach nas po prostu zjada. Pędzimy za białym króliczkiem, żeby tylko mieć jak najwięcej. Ale czy faktycznie to więcej jest nam potrzebne?

Chęć posiadania rzeczy przelewamy na nasze dzieci. Dajemy im wszystko, czego tylko chcą. A potem zastanawiamy się, dlaczego są takie niewdzięczne? Czemu są niegrzeczne? Przecież mają wszystko to, co chcą. No właśnie, mają wszystko, ale tak naprawdę nie mają nic.

W książce “Wychowanie w duchu prostoty” znajdziemy porady, jak wdrożyć zasady minimalizmu w naszą codzienność. Dowiemy się, jak minimalizm pozwoli uleczyć nasze relacje społeczne.

Książka “Wychowanie w duchu prostoty” to poradnik jak połączyć: rodzicielskie obowiązki, bezcenne rodzinne relacje, głęboką więź i własne marzenia. To świetnie napisany poradnik, który bazuje na ogromnym doświadczeniu autora oraz doskonale ilustruje opisywane rozwiązania.

Przykłady z życia są niesamowite, od razu widać, że wychowanie dzieci może być o wiele prostsze. “Przekonałem się, że najlepiej w pierwszej kolejności uprościć życie dzieci: uprzątnąć ich przeładowane pokoje, dietę i plan zajęć oraz zwiększyć rytm i regularność życia domowego.”

Książkę dobrze się czyta. Lekki język bez moralizatorstwa sprawia, że opisywane przykłady stają się bliskie sercu. Książka przystępnie pokazuje jak „zwolnić” oczyścić przestrzeń i dojrzeć to co najfajniejsze w rodzicielstwie.

Książka “Wychowanie w duchu prostoty” ukazała się nakładem Wydawnictwa Samo Sedno.

Podobało się? Podziel się

Wychowanie w duchu prostoty

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także