Gadżety i zabawy

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Gry planszowe królują u nas od pewnego czasu. Zaraz po przyjściu z przedszkola, Janek rozkłada planszówki i razem zasiadamy, by rozegrać choć krótką partyjkę. Lubię w ten sposób spędzać czas, bo to połączenie nauki, rywalizacji i zacieśnienia więzi rodzinnych

gry planszowe

Gry planszowe – dlaczego warto grać?

  1. Gry planszowe pozwalają odłożyć telefon

W dzisiejszym świecie z telefonami nie potrafimy się rozstać. Mamy je zawsze pod ręką, często wpatrzeni w ekran smartfona, nie widzimy tego, co dzieje się dookoła. Często telefon przysłania nam cały świat, nie dostrzegamy tego, kto jest obok nas. A teraz odpowiedzcie sobie na pytanie – ile razy zamiast bawić się z dzieckiem patrzyłaś w telefon? Tak, zdarza się. Dlatego gry planszowe sądoskonałym lekarstwem na świat, w którym nieustannie rozpraszają nas ekrany wokół nas. Pozwalają zebrać się rodzinie czy grupie przyjaciół, umieścić coś na stole, coś prawdziwego wykonanego z drewna i kartonu oraz plastiku i cieszyć się przyjemnym połączeniem. Gry planszowe są cudownie wszechstronne – możesz zabrać je wszędzie i grać. Są cudownym zamiennikiem wielu czynności, które możesz wykonywać w domu, takich jak oglądanie TV.

2. Gry planszowe wyzwalają śmiech i endorfiny

Kiedy gramy, zwłaszcza w dużym gronie, pojawia się wiele okazji do śmiechu. Rozmaite nieporozumienia, pomyłki czy też niezwykłe zwroty akcji wywołują w nas wesołość. Wystarczy, że jedna osoba wybuchnie śmiechem, a pozostali zaraz do niej dołączą. Śmiech jest przecież zaraźliwy. I bardzo dobrze! Bardzo dobrze, bo – czego dowiedli naukowcy – wyzwala on w naszych organizmach endorfiny, nie bez powodu nazywane “hormonami szczęścia”. Graj i śmiej się, a pójdzie Ci to na zdrowie.

Gra, która wzbudza uśmiech i powoduje wiele zabawnych sytuacji jest gra Gorący Ziemniak od Alexander Toys. My mamy wersję Junior, ale jest też wersja Family, Party, podstawowa, travel, mini. Gra zapewnia niesamowitą rozrywkę. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4 lat. Przy niej będą świetnie się bawić, zarówno dzieci, jak i dorośli.

gry planszowe

Grę rozpoczyna najniższy z graczy biorąc pluszowego ziemniaka do ręki. Osoba siedząca po jego prawej stronie wyciągai pierwszą kartę z talii i czyta na głos pytanie. Następnie energicznie kręci bączkiem lub uruchamia aplikację do odmierzania czasu dostępną do pobrania na smartfona. Ten, kto trzyma ziemniaka musi udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. Po udzieleniu odpowiedzi jak najszybciej przekazujemy ziemniaka osobie po naszej lewej stronie (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) i ona również musi udzielić odpowiedzi na to samo pytanie. Ziemniak tak długo krąży pomiędzy graczami aż bączek odmierzający czas przestanie się kręcić lub aplikacja na telefonie pokaże stop. Wówczas osoba, która w tym momencie miała pluszowego ziemniaka w ręce spada o jedno pole na planszy.

gry planszowe

Gorący ziemniak oferuje szybką i emocjonującą rozgrywkę, wciąga, jest zabawna, sprawdza refleks, uczy szybkiego kojarzenia faktów i udzielania odpowiedzi pod presją czasu.

gry planszowe

Gorący ziemniak to świetna propozycja dla całej rodziny, na imprezy, czy wieczór we dwoje. Gra się szybko, dużo się w niej dzieje i jest przy tym sporo śmiechu. W naszej rodzinie gra przyjęła się bardzo dobrze i gramy w nią wielopokoleniowo razem z rodzicami i dziećmi i dziadkami i znajomymi.

Gorący ziemniak to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną, przyjaciółmi, nieznajomymi ….wszystkimi.

3. Czas spędzony z rodziną

W dzisiejszym świecie czas jest na wagę złota. Ciągle gdzieś zaganiani, zarobieni, nie mamy czasu na to, aby usiąść i po prostu być ze sobą. W naszej rodzinie, weekendy staramy się spędzać razem, staramy się aby nic nam nie przeszkodziło, byśmy mogli być tu i teraz. I tu z pomocą przychodzą nam gry planszowe.

Rozrywka przy grze planszowej to wspaniała okazja, aby wspólnie spędzić czasu. Bardzo dużo zestawów jest przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. A czemu do stołu nie mieliby dosiąść się dziadkowie, wujkowie, ciocie? Dla każdego znajdzie się miejsce. Miło się integrować przy emocjonującej rozgrywce. Warto odejść od komputera czy konsoli, odłożyć smartfona, aby dołączyć do rodzinnej zabawy!

Grą, która pomoże zacieśnić więzi rodzinne jest Zgrana Para od Alexander Toys.

gry planszowe

Zgrana Para to szybka rozgrywka dla par, w której wykładamy na stół obrazki. Każda osoba w parze musi wybrać z tali obstawiania przymiotnik.  Ten przymiotnik w zależności od rundy musi najbardziej lub najmniej pasować do danego obrazka. Wygrywa ta para, która najczęściej będzie wykładać identyczne przymiotniki i okaże się najbardziej zgrana.

gry planszowe

Zgrana Para to gra, które poznanie zasad zajęło nam trochę czasu. Jednak kiedy się w nie wdrożyliśmy, polubiliśmy tą grę i gramy w nią bardzo często. To świetna gra, która pozwala poznać, co myśli druga osoba. Wykładanie kolejnych obrazków pomaga rozwinąć wyobraźnię i pobudza do myślenia. To świetna lekcja, żeby zobaczyć co myśli i czuje dziecko. Byłam zaskoczona, kiedy dla Janka obrazek z pieskiem był smutny. Kiedy zapytałam, go dlaczego powiedział, że piesek ma smutną minę. On spojrzał na szczegóły, a ja uznałam pieska za coś sympatycznego, bo przecież szczeniak zawsze jest sympatyczny!

gry planszowe

Zgrana Para to gra zapewniająca rodzinną, rozwijającą rozrywkę, wpływa na pogłębianie więzi i gwarantuje wszystkim dobrą zabawę.

4. Gry planszowe redukują stres i poprawiają koncentrację.

Gry planszowe pozwalają nam się odprężyć. Jednocześnie jesteśmy zaangażowani w grę i nie myślimy o mniejszych czy większych naszych troskach. Zapominamy o problemach i skupiamy się na tym, co tu i teraz. Musimy też pamiętać o obowiązujących zasadach gry, co powoduje, że wzmacniamy swoja koncentrację oraz rozwijamy wyobraźnię.

5. Nauka zasad fair play

Gry planszowe mają niewątpliwie jedną ważną zaletę – nauka zasad fair play i zasad zdrowej rywalizacji.

Dzięki grom planszowym możemy nauczyć się bardzo cennej lekcji, mówiącej, że nie liczy się wygrana, lecz dobra zabawa. Gry planszowe uczą nas także zasad zdrowej rywalizacji, która nie jest pozbawiona szacunku do naszego oponenta. Dzięki nim możemy również nauczyć się, jak radzić sobie z przegraną. Wystarczy pamiętać, że nawet gdy rozgrywka nie idzie po naszej myśli, to wciąż możemy wyciągnąć z niej cenną lekcję – czy to lepsze zrozumienie zasad gry, obranie efektowniejszej taktyki, czy też świadomość, że spróbowaliśmy naszych sił i zmierzyliśmy się z wyzwaniem. Ta płynąca z gier planszowych nauka może być pomocna nie tylko podczas wspólnej zabawy, lecz także w innych sytuacjach.

Podobało się? Podziel się

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także