Książki

Mądrość z natury – bajki, które uczą jak czerpać mądrość z przyrody

Mądrość z natury to zbiór bajek, których autorem jest Michał Zawadka. Książka zawiera również CD, na którym znajdziemy bajki w formie czytanej, przez znanych i lubianych aktorów, m.in. Piotra Adamczyka, Roberta Janowskiego czy Krystyny Czubówny. Czy książka warta jest przeczytania?

Mądrość z natury

Mądrość z Natury – o czym jest ta książka?

„Mądrość z Natury” (książka z płytą CD) to cykl bajek edukacyjnych w formie wierszy o charakterze społecznym. Opatrzone zostały mistrzowskimi nagraniami lektorskimi, pięknymi kompozycjami muzycznymi, unikatowymi ilustracjami, jak i stronami do kolorowania.

Autor, Michał Zawadka, w swojej premierowej pozycji przedstawia młodemu odbiorcy najcenniejsze relacje z drugim człowiekiem i naturą, opierając się na prastarej mądrości przyrody. Za pośrednictwem jej piękna, przedstawionego w zabawny, miły sposób autor prezentuje w swoich wierszach ponad 460 faktów z encyklopedycznej wiedzy, opisując świat zwierząt małych i dużych, znanych i lubianych.

Morały bajek uczą dzieci przyjaźni, szacunku, umiaru, tolerancji, troski, roztropności, umiejętności dostrzegania i miłości do otaczającego nas świata. „Mądrość z Natury” to także swoistego rodzaju manifest ochrony zwierząt, mający na celu kreowanie w młodym człowieku podświadome dbanie o piękno natury, aby w przyszłych latach nasza planeta miała szansę dzielić się swoją mądrością z następnymi pokoleniami. 

Mądrość z natury – nasza ocena

mądrość z natury

Rynek literatury dziecięcej przesiąknięty jest książkami różnej maści. Często książki dla dzieci szokują, błyszczą, oparte są na znanych im motywach z bajek telewizyjnych. Książka Michała Zawadki zdecydowanie wyróżnia się na tle dostępnych bajek.

Porywa, nie tylko najmłodszych, piękną polszczyzną. Po siedem wierszowanych bajek powinni sięgnąć nie tylko milusińscy. Śmiało zaryzykuję stwierdzenie, że wiersze Michała Zawadki powinni przeczytać i nasi politycy. Szczególnie bajki „Dom – rzecz o trosce” „Wielkie sprawy – rzecz o umiarze” i moją ulubioną „Ogon – rzecz o przyjaźni”.

Autor bez mentorskiego zacięcia relacjonuje życie w swoim naturalnym biegu. Zwierzęta nie znają zawiści politycznej, nieszczerości i szekspirowskiego teatru w teatrze z wielką pułapką na myszy. Tak dzieje się w świecie ludzi zepsutych grzechem zaniechania i udawanej bezsilności. A przecież matka – natura jest piękna i mądra. I to właśnie opisuje z gracją i humorem Michał Zawadka.

Każda z siedmiu bajek niesie ze sobą ważne treści i ważne przesłanie. Michał Zawadka uświadamia młodemu czytelnikowi najważniejsze wartości. Autor na przykładzie relacji istniejących w przyrodzie uczy dzieci takich wartości jak przyjaźń, szacunek, miłość, tolerancja, umiar, takt itd.

Niezwykłym dodatkiem do książki są przepiękne ilustracje, które podkreślają wydźwięk każdego słowa. Ilustracje nie mają nic wspólnego z obrazkami komputerowymi, które dzieci znają z telewizji. Autorem obrazków jest Tomasz Soin. Ilustrator, wśród swoich obrazków ukrył również kontury do pokolorowania przez młodych czytelników.

mądrość z natury

Mądrość z natury czyta się szybko, ale przesłanie książki szybko nie wylatuje z głowy. Wierszowa forma ułatwia czytanie. Owszem w niektórych miejscach melodyjne, rytmiczne czytanie jest zachwiane i czasem niektóre wersy czyta się, jakby były oderwane od części historii. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze treści książki i jej przesłania.

Niezwykłym dodatkiem jest płyta CD z nagranymi audiobookami, czytanymi przez znanych i lubianych: Piotra Adamczyka, Joannę Jabłczyńską, Cezarego Pazurę, Karolinę Gruszkę czy Krystynę Czubównę. Często włączamy płytę w samochodzie, dzięki czemu znacznie szybciej mija nam czas podróży.

mądrość z natury

Mądrość z Natrury zachwyciła mnie mnie swoją prostotą, zwyczajnością tematu i tak wielką mądrością. Michał Zawadka przedstawia cykl bajek edukacyjnych kierowanych przede wszystkim do dzieci, ale myślę, że i rodzice mogą czerpać z nich dla siebie wiele dobrego. Oprócz niezwykłego tekstu, posłuchamy wspaniałej muzyki, zatopimy wzrok w pięknych ilustracjach książki.

Siedząc pod kocem z dzieckiem w czasie wspólnego słuchania bajek, można się zatrzymać w gonitwie naszego życia, pomyśleć, co jest najważniejsze.

Podobało się? Podziel się

Mądrość z natury – bajki, które uczą jak czerpać mądrość z przyrody

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także