Wychowanie

Czy dziadkowie mogą dać wnukom coś niepowtarzalnego?

Dziadkowie i wnuki – to niesamowita relacja, którą trudno zrozumieć i którą trudno wyrazić słowami. Babcia to druga mama. Pocieszy gdy trzeba, przytuli, ugotuje najlepsze dania, upiecze wspaniałe ciasto. Zrobi na drutach sweter. Można z nią o wszystkim porozmawiać. Dziadek to idealny kumpel do zabawy, złota rączka, majsterkowicz, a nawet kucharz. Można z nim czytać książkę, pojeździć na rowerze, wspólnie się bawić, grać w karty. Dziadkowie to niezwykle ważne osoby w życiu wielu dzieci

dziadkowie i wnuki

Babcia i dziadek to najczęściej specjaliści od tego, by na twarzach wnucząt gościł uśmiech – chętnie zabierają ich na spacery i opowiadają ciekawe historie, bez znudzenia po raz kolejny grają w ulubioną grę najmłodszych albo po raz setny czytają im tę samą bajkę. Wszyscy też wiedzą, że babcie są mistrzyniami w sprawianiu kulinarnych przyjemności. Dlatego wakacje, a nawet zwykłe popołudnie u babci i dziadka to dla dzieci często wizyta w krainie, gdzie stają się małym królewiczem lub królewną – czas zabawy i beztroski, który z nostalgią wspominać będą jeszcze przez długie lata.

Dziadkowie i wnuki – przyjaciele na zawsze

Babcia ugotuje pyszny obiad, zadba o to, aby wnuki były najedzone. Upiecze pyszne ciasto. Dziadek pobawi się z wnukiem, opowie mu o starych czasach, naprawi wspólnie zepsutą zabawkę. 

Dziadkowie potrafią słuchać i dlatego wnuki lubią z nimi rozmawiać. Dziadkowie są ciekawi wnuka i jego spraw. Pamiętają imiona miśków, bohaterów ulubionych kreskówek i kolegów z placu zabaw. Nie przerywają w pół zdania i nie zbywają byle czym. Nawet jeśli są zapracowani, nie gnają aż tak, jak ich dorosłe dzieci. Potrafią przystanąć i nakarmić z wnukiem sikorki albo zbudować zamek na kuchennym stole. Nie śpieszą się bez powodu, nie są w gorącej wodzie kąpani. Umieją poświęcić trzy godziny na lepienie z maluchem pierogów albo tydzień na wspólne naprawianie zepsutego roweru.

Nie każdą wiedzę da się zdobyć w szkole czy dzięki książkom. Dziadkowie mogą dzielić się z wnukami mądrością i doświadczeniem, stać się skarbnicą wiedzy o życiu i relacjach międzyludzkich.

Obcowanie ze starszymi osobami uczy też dzieci naturalnego porządku świata, tego, że się starzejemy, czasem chorujemy, w końcu musimy również pogodzić się ze stratą kogoś bliskiego. Dziecko oswaja się z tymi procesami, a także uczy tolerancji dla starości czy słabości. Nikt tak artystycznie jak babcia nie potrafi zaszyć dziury w spodniach, ani tak, jak dziadek wymyślać kolejnej angażującej zabawy. W oczach dziecka będą to czynności wręcz magiczne.

Dziadkowie i wnuki – nieoceniona wartość relacji

Dziadkowie często przeznaczają dużą część swojego czasu na emeryturze na opiekę nad wnukami, nawet dziadkowie aktywni zawodowo często są gotowi pomagać rodzicom w wychowaniu pociech. Jest to niezwykle cenne i bardzo dużo wnosi w rozwój dziecka, a także może być wspaniałym spoiwem dla rodziny. Dziadkowie dzięki temu czują się potrzebni, aktywnie uczestniczą w życiu rodzinnym, i mają wiele wspólnych tematów ze swoimi dziećmi, których nierzadko im brakuje zanim na świecie pojawią się wnuki. Dziadkowie stanowią nieocenione wsparcie dla rodziców w procesie wychowywania dzieci, nie tylko zapewniając im opiekę pod nieobecność rodziców, ale przede wszystkim ucząc – relacja z dziadkami i wartości przez nich przekazywane bardzo wpływają na kształtowanie osobowości dziecka i to, jakie będzie w swoim dorosłym życiu.

Warto, by dziadkowie sami określili swoją rolę w wychowaniu wnucząt przede wszystkim jako wsparcie dla rodziców. Oni mają prawo wychowywać dziecko metodami różniącymi się od tych, którymi sami byli wychowywani. Rodzice decydują o sposobie wychowania dziecka kierując się jego dobrem. Dziadkowie nie powinni zatem krytykować rodziców za to, że robią coś inaczej, niż oni by chcieli. Powinni tylko bacznie obserwować dziecko. Jeżeli dorasta w poczuciu miłości i bezpieczeństwa, jest szczęśliwe, zdrowe i rozwija się prawidłowo, to tylko się cieszyć i wspierać rodziców w opiece nad dzieckiem.

View this post on Instagram

Dziś Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka 🙂 Dla mnie dziadkowie byli bardzo ważni, spędzałam u nich każdy wolny weekend. Bardzo przeżyłam najpierw śmierć dziadka, a potem babci, zwłaszcza, że patrzyłam jak odchodzi, jak z dnia na dzień gaśnie, a telefon ze szpitala, że to już koniec, był jak cios nożem w serce 😓😓 dziś mogę ich wspominać patrząc na zdjęcia… Dla mnie dzieciństwo z dziadkami to najpiękniejsze wspomnienia – wspólnych spacerów, zabaw, gotowania, jedzenia w ukryciu przed rodzicami słodyczy, opowiadania o tym, jak było kiedyś, to pierwsze literackie przygody z coraz to nowszymi książkami podsuwanymi przed dziadka. Wreszcie to czas i bliskość, której nigdy nie zapomnę. Dlatego cieszę się, że Janek ma tak dobry kontakt z dziadkami, za co jestem moim rodzicom ogromnie wdzięczna i nie chodzi tu tylko o opiekę i pomoc, choć to są rzeczy nieocenione, chodzi o coś więcej. O rodzaj szczególnej bezinteresownej i spokojnej miłości, nieobarczonej lękiem o wychowanie i determinacją rodzicielską. Pamiętajmy, że dla naszego dziecka relacje z dziadkami są bardzo istotne i warto wspólnie je pielęgnować. Nie są bardziej lub mniej ważne niż relacje z nami, rodzicami: są po prostu inne i odgrywają wyjątkowo pozytywną, niezastąpioną rolę w rozwoju dziecka. #babcia #dziadek #babunia #dziadzius #rodzina #wspomnienia #wspolnechwile #wspolnyczas

A post shared by Aleksandra Załęska (@mamanawypasie) on

Dziadkowie i wnuki – bezwarunkowa miłość

Dziadkowie kochają swoje wnuki bezwarunkowo. Są dumni z każdego, nawet najmniejszego sukcesu, wnuczków. Są dumni z tego, że dziecko siedzi, z jego pierwszego kroczku. Cieszą się jego rolą w przedszkolnym przedstawieniu.

Dziadkowie są obecni na każdym przedstawieniu Janka i przeżywają je znacznie bardziej niż ja. A mój tata regularnie zalewa się łzami podczas występu wnuka.

Dziadkowie zawsze są przy wnuczku, kiedy jest smutny starają się go pocieszyć, wspierają, gdy coś próbuje zrobić. Co prawda czasem próbują wyręczać wnuka, ale taka jest już natura dziadków. Są dla wnuka schronieniem, gdy rodzice się złoszczą.

Moi rodzice często są “arbitrami” w konfliktach między Jasiem a nami – rodzicami, niejednokrotnie pełnią rolę negocjatorów w konfliktach i pomagaj wnukowi zrozumieć zachowanie jego rodziców. Potrafią ukoić smutek, ochronić przed strasznym potworem i rozśmieszyć do łez.

Mój syn ma świetny kontakt z dziadkami, za co jestem moim rodzicom ogromnie wdzięczna i nie chodzi tu tylko o opiekę i pomoc, choć to są rzeczy nieocenione, chodzi o coś więcej. O rodzaj szczególnej bezinteresownej i spokojnej miłości, nieobarczonej lękiem o wychowanie i determinacją rodzicielską.

W zgodnej, kochającej się rodzinie relacje na linii dziadkowie i wnuki są niesłychanie ważne. Pozwalają im doświadczyć bezwarunkowej miłości. Budują u dziecka poczucie bezpieczeństwa oraz pewności siebie, będąc zawsze w pogotowiu i uświadamiając wnuka, że zawsze może na nich liczyć. Dla wnuków nieoceniona wręcz jest zabawa z dziadkami, słuchanie ich opowieści, poznawanie dzięki nim historii rodziny i okolicy. Tak dobra relacja z wnukiem w wieku dziecięcym zapewni bardzo dobrą jej kontynuację w późniejszym czasie, gdy wnuki stają się osobami dorosłymi.

Dla naszych dzieci relacje z dziadkami są bardzo istotne i warto wspólnie je pielęgnować. Nie są bardziej lub mniej ważne niż relacje z nami, rodzicami: są po prostu inne i odgrywają wyjątkowo pozytywną, niezastąpioną rolę w rozwoju dziecka.

Podobało się? Podziel się

Czy dziadkowie mogą dać wnukom coś niepowtarzalnego?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
42
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także