Książki

Poradniki dla rodziców, które polecam

Poradniki dla rodziców? Cóż do tej pory traktowałam je z przymrużeniem oka. Owszem przeglądałam, ale nie zaczytywałam się w nich. Wychodziłam z założenia, że wiem lepiej. Ale ostatnio wpadły mi w ręce książki, które dla każdego rodzica powinny stać się swoistym must have

poradniki dla rodziców

Poradniki dla rodziców – Vademecum bezpiecznej rodziny

Sytuacji kryzysowych w naszym życiu jest bardzo dużo. Wydaje nam się, że jesteśmy na nie przygotowani, przecież uczyliśmy się o nich w szkole, słyszeliśmy o tym jak postępować w mediach. Co jednak, kiedy stajemy oko w oko z sytuacją zagrożenia? Co kiedy doznajemy wypadku w domu, na ulicy, czy bliska nam osoba popada w uzależnienie od środków psychoaktywnych? No właśnie, co wtedy? Czy wiemy, jak zareagować? Z pomocą przychodzi poradnik “Vademecum bezpiecznej rodziny“.

Poradnik został przygotowany z myślą o osobach chcących wziąć odpowiedzialność za siebie i swoich bliskich. W jasny i przejrzysty sposób tłumaczy, jak interpretować sygnały ostrzegawcze, jak zachować się w przypadku klęski żywiołowej, zagrożenia terrorystycznego, ale także jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz prawidłowo zachować się w wielu innych sytuacjach.

poradniki dla rodziców

Nikt z nas nie urodził się z wiedzą na temat tego, jak postępować w sytuacjach zagrożenia. Zdobywa się ją z czasem. Jest ona wynikiem doświadczenia życiowego. Po książkę „Vademecum bezpiecznej rodziny” warto sięgnąć, by zapoznać się z zagrożeniami, z którymi do tej pory się nie spotkaliśmy, z których nie zdajemy sobie sprawy oraz w obliczu których nie potrafilibyśmy właściwie postąpić.

Niektóre z opisanych sytuacji wydawały mi się banalne. Przecież jak zachować się w czasie pożaru, oparzenia, kradzieży czy burzy wie każdy. Ale czy aby na pewno? Przecież słyszy się powszechnie o tym, że nie zawsze ludzie reagują prawidłowo w tych sytuacjach. Czasami powodem są emocje takie jak lęk, strach, przerażenie. Zdarza się jednak i tak, że osoby dotknięte daną tragedią nie posiadają podstawowej wiedzy w jaki sposób powinni postąpić w danej sytuacji.

poradniki dla rodziców

W “Vademecum bezpiecznej rodziny” każdy znajdzie coś dla siebie. To swoisty podręcznik przetrwania, napisany łatwym i przystępnym językiem. Mnie zainteresowały szczególnie tematy związane z pierwszą pomocą w wypadkach w domu oraz tematy związane ze środkami psychoaktywnymi czy cyperprzemocą.

Książka bardzo na czasie, przydatna i wartościowa. Polecam nie tylko osobom, które założyły już rodzinę.

Poradniki dla rodziców – Zdrowe i pełne energii dziecko

poradniki dla rodziców

Katarzyna Błażejewska-Stuhr – dietetyczka i mama dwójki dzieci – radzi jak zadbać o to, żeby twoja pociecha była szczupła i zdrowa. Oprócz wielu informacji praktycznych na temat dietetyki i żywienia dzieci, książka jest wypełniona pomysłami na dania, które przygotujesz o każdej porze dnia i roku.

Przepyszne, kolorowe pomysły na śniadania, być może, wdrożysz także do własnego menu. Dziecko pokocha pomysłowe przekąski do szkoły, ponadto dowiesz się jak sprawić, by zaczęło jadać zupy i jak przygotować zdrowe deserki. Każdy maluch chce napić się koktajlu o zabawnej nazwie zielone wąsy i, o czym nie zawsze z góry wie, przygotować samodzielnie swojego pierwszego naleśnika.

poradniki dla rodzicow

Jak zwykle w książkach Kasi Błażejewskiej-Stuhr, kreatywność i zabawa łączą się z prostotą wykonania pełnowartościowych posiłków. Przepisy uświetniają piękne zdjęcia.

Książka trafi do wielu domów, w których dzieci już zdążyły nabrać złych nawyków żywieniowych. Nic straconego! Autorka pokazuje jak stopniowo zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych składników, jak przemówić językiem dziecka i zainspirować do wspólnej zabawy w kuchni.

Sprawdzoną jest już metoda angażowania dzieci w proces przygotowania jedzenia – chętniej jedzą to, co same przygotują. Dzieci lubią też kolory. Barwne dania będą odtąd szybciej znikały z talerza twojej pociechy, która dzięki pełnowartościowym posiłkom zyska więcej energii i chęci ruchu.

W książce znajdziesz m.in.:

Poradniki dla rodziców, które polecam 1
  • informacje o tym, się jakie są przyczyny otyłości i metody jej leczenia;
  • praktyczne informacje jak odżywiać dziecko – smacznie i zdrowo;
  • 60 przepisów na pyszne i zdrowe posiłki.

Książka urzekła mnie przede wszystkim przepisami, które zostały pogrupowane tematycznie. Przepisy są przede wszystkim proste i nie są pracochłonne. Do tego kolorowe zdjęcia. Przeglądamy książkę razem z Jankiem, mój niejadek wybiera sobie danie i razem gotujemy. Co prawda zupa dyniowa nie przypadła mu do gustu, ale to i tak wielki krok naprzód, że w ogóle jej spróbował!

Książka jest przede wszystkim pięknie wydana. Kolorowe obrazki przemawiają do dziecięcej wyobraźni i zachęcają do odtworzenia dania zaprezentowanego na zdjęciu.

Poradniki dla rodziców – Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

poradniki dla rodziców

Autorką książki jest Monika Sobkowiak, nauczycielka przedszkola, neurologopeda i blogerka, znana w sieci jako Pani Monia. O przedszkolnym sukcesie decyduje również rozwój ruchowy, emocjonalny i społeczny. Aby przygotować dziecko na wyzwania współczesnego świata, ważne jest rozwijanie analitycznego myślenia, zachęcanie do

W książce omówiono następujące obszary wspierania dziecka w rozwoju:

  • umiejętność komunikacji i rozwój mowy;
  • radzenie sobie z własnymi emocjami oraz w sytuacjach społecznych;
  • rozwój psychomotoryczny;
  • zdolność do myślenia matematycznego i analitycznego, badania, wnioskowania, eksperymentowania i korzystania z technologii informacyjno-komputerowych;
  • umiejętność czytania i pisania;
  • kreatywność, spostrzegawczość, pamięć, koncentracja oraz umiejętność przetwarzania różnorodnych bodźców zmysłowych.
  • nauki programowania i budowanie zdolności do tworzenia twórczych rozwiązań.
poradniki dla rodziców

“Jak wspierać rozwój przedszkolaka” to książka, która spodoba się tym rodzicom, którzy wiedzą, że wspieranie rozwoju dziecka powinno odbywać się z ich udziałem i silnym zaangażowaniem – wsparcie rodzica jest we wszystkich podanych metodach nieodzowne.

Przeczytana nie od deski do deski, ale początek w całości, a potem już fragmentarycznie – jestem przekonana, że będę wracać w odpowiednim czasie do poszczególnych fragmentów.

Bardzo ciekawy zbiór:
– ciekawostek
– wskazówek
– edukacyjnych zabaw dla maluszka

“Jak wspierać rozwój przedszkolaka” to książka pełna pomysłów, ale nie tzw. “dobrych rad” – nie ma się wrażenia, że autorka ma monopol na jedynie słuszne poglądy dotyczące wychowania dzieci. Czuć szacunek zarówno do czytelnika jak i przede wszystkim do samych dzieci.

Wyżej wymienione poradniki dla rodziców, to jedynie kropla w morzu dostępnych na rynku pozycji. Te trzy książki w ostatnim czasie często mi towarzyszą. Zawierają dużo ciekawych tematów, które dla rodziców małych dzieci, na pewno będą bardzo interesujące. Jak urozmaić dietę dziecka, jak wspierać jego rozwój podczas codziennej zabawy oraz jak zapewnić rodzinie bezpieczeństwo – to tematy, które przewijają się w codzienności rodzicielskiej. A wyżej wymienione poradniki dla rodziców pozwolą pogłębić tą wiedzę.

—-

KONKURS! Mam dla Was jeden egzemplarz książki “Jak wspierać rozwój przedszkolaka”! Wystarczy, że w komentarzu pod postem napiszecie, jakie są Wasze ulubione zabawy z dzieckiem. 29 października 2019 wyłonię zwycięzcę, któremu wyślę egzemplarz książki 🙂 Zapraszam do zabawy 🙂

Podobało się? Podziel się

Poradniki dla rodziców, które polecam

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także