Gadżety i zabawy

Eksperymentuj z dzieckiem i baw się dobrze!

Eksperymenty z dzieckiem – lubicie? Przyznam szczerze, że ja uwielbiam! Lubię wyszukiwać nowe zabawy, które z łatwo dostępnych materiałów potrafią zadziwić niejedno dziecko! A od dawna wiadomo, że nauka poprzez zabawę to najlepsza nauka

eksperymenty z dzieckiem

Jak zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy? Od lat wiadomo, że najmłodsi najszybciej uczą się poprzez zabawę. I nie chodzi tu tylko o podstawy liczenia czy poznawanie kolorów. Taki sposób nauki to także doskonała metoda na zaszczepienie u młodych ludzi pasji do poznawania świata, na przykład wszechobecnej biologii czy chemii.

Eksperymenty z dzieckiem – dlaczego warto

Jeśli masz dość ciągłego bawienia się z dzieckiem tymi samymi zabawkami, zrób coś innego. Zamień swój dom w laboratorium! Każde dziecięce sprawdzanie, ważenie, przelewanie, odmierzanie, badanie elementów otaczającego je środowiska można uznać za eksperyment przyrodniczy. Kilkulatki są bardzo ciekawe świata i nawet najprostsze zasady fizyki czy chemii mogą je zaskoczyć i zaciekawić. Szczególnie ciekawe mogą być doświadczenia chemiczne dla dzieci, dlatego zachęcamy przeczytania dalszej części artykułu, w której zobaczysz jak je przeproawdzić w domu.

Eksperymenty rozwijają horyzonty myślowe dziecka. Przybliżają także takie dziedziny nauki, które wydają się za trudne dla dzieci. Wywołują pozytywne skojarzenia dotyczące fizyki, chemii i biologii. Mogą pomóc wychować przyszłego naukowca, ale nie to jest najważniejsze. Główną zaletą eksperymentowania w domu jest ogólny rozwój dziecka, przydatny w każdej dziedzinie życia.

Dla nas najlepszym domowym laboratorium jest kuchnia. Kiedy Janek był jeszcze mały przygotowywaliśmy eksperymenty polegające na pokazywaniu rozpuszczalności różnych substancji w wodzie. Dziecko sprawdza jak w ciepłej i zimnej wodzie rozpuszcza się cukier, sól, mąka.

Swego czasu hitem był u nas wybuchający wulkan, przygotowywany z wody, kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej i oczywiście barwników spożywczych. Powtarzaliśmy ten eksperyment setki razy i nigdy się nie nudził 🙂

Pamiętajmy, że każdy eksperyment zawsze się udaje. Wiadomo, że eksperyment, nawet najlepiej przygotowany i dokładnie, zgodnie z planem przeprowadzony, z jakiegoś powodu może przynieść efekty inne od oczekiwanych. Nie mówmy wtedy, że się „nie udał”. Każdy się udaje! Możemy powiedzieć np.: „Tym razem dowiedzieliśmy się, że cukier grubszy rozpuszcza się wolniej i w wodzie gorącej, i w wodzie zimnej”. Eksperymentując, można dowiedzieć się czegoś nowego, coś poznać, coś odkryć.

Eksperymenty z dzieckiem – skąd wziąć pomysły?

Eksperymentuj z dzieckiem i baw się dobrze! 1

I tu z pomocą przychodzą producenci zabawek i gier. Ostatnio w nasze ręce trafiła gra I’M A GENIUS 20 EKSPERYMENTÓW Z WODĄ I LODEM. To gra przeznaczona dla dzieci siedmioletnich i starszych, ale Janek również poradził sobie z wykonywaniem eksperymentów. Gra zawiera wszystko, co potrzebne małemu naukowcowi. Mamy tu: m pojemniki, miarkę, rurki, słomki, baloniki, foremki, barwnik spożywczy, foremkę oraz nylonowe sznurki. Dzięki temu dziecko może zamienić się w prawdziwego chemika.

Eksperymentuj z dzieckiem i baw się dobrze! 2

Opakowanie zawiera wszystko, co potrzebne do przeprowadzenia ciekawych doświadczeń z wodą i lodem. Proste i zabawne eksperymenty przybliżą dzieciom w prosty sposób zasady fizyki i chemii. Zestaw zawiera liczne akcesoria do wykonania doświadczeń oraz ilustrowaną instrukcję zawierającą ciekawostki naukowe.

eksperymenty z dzieckiem
Eksperymentuj z dzieckiem i baw się dobrze! 3

Eksperymenty są proste i pomogą dzieciom zrozumieć zasady fizyki. Jankowi bardzo spodobał się eksperyment z balonikiem. Podczas polewania butelki gorącą wodą balonik się nadmuchiwał, a kiedy tylko polaliśmy go zimną wodą, wówczas od razu schodziło z niego powietrze.

Eksperymentuj z dzieckiem i baw się dobrze! 4

Mnie zaskoczył pierwszy możliwy do wykonania eksperyment. Aby pomidor zanurzony w wodzie nie opadł na dno, tylko pływał po powierzchni, należy posłodzić wodę!

Do zestawu dołączona jest książeczka opisująca krok po kroku każdy eksperyment. Dodatkowo zawiera objaśnienie zachodzących w trakcie eksperymentu reakcji. Zestaw umożliwia przeprowadzenie podstawowych doświadczeń fizycznych i chemicznych.

Eksperymentuj z dzieckiem i baw się dobrze! 5

Dla mnie zestaw I’M A GENIUS 20 EKSPERYMENTÓW Z WODĄ I LODEM świetnie aktywizuje dziecko, zapewniając mu ciekawą zabawę i naukę. Zestaw z eksperymentami w jednakowym stopniu nada się zarówno dla chłopca jak i dla dziewczynki, zależy tylko czym dziecko się interesuje. Eksperymenty uczą myśleć, zadawać pytania, ale też wprawiają w autentycznie szczerą chęć poznawania otaczającego świata. Syn znakomicie odnalazł się w tego typu eksperymentach, stanowią one dla niego dużą atrakcję.

Większość dzieci lubi eksperymentować i odkrywać w ten sposób to, co nieznane. I’M A GENIUS 20 EKSPERYMENTÓW Z WODĄ I LODEM pozwala na pobudzenie kreatywności i logicznego myślenia u dziecka, a także daje możliwość wspólnego puszczania wodzy fantazji. Pozwala stworzyć dzieciom bezpieczną przestrzeń do nauki i zabawy.

Podobało się? Podziel się

Eksperymentuj z dzieckiem i baw się dobrze!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także