Alergia

Jak wybrać inhalator?

Po pierwszym ataku astmy u Jasia, stanęliśmy przed wyborem dobrego inhalatora. Przekopałam cały internet w poszukiwaniu najlepszego nebulizatora dla syna. Dopiero w sklepie medycznym, po rozmowie z panią z obsługi, kupiłam inhalator, który służy nam już od 2 lat.  Jak znaleźć ten najlepszy?


Jak wybrać inhalator? 1

Producenci oferują wiele modeli inhalatorów. Z tak szerokiej gamy trudno wybrać, odpowiedni dla siebie, model. Ultradźwiękowy czy tłokowy? Minikompresor czy większy? W kształcie zwierzątka czy tradycyjny?

Inhalacje mogą być bardzo skuteczne nie tylko w leczeniu chorób płuc, ale również w przypadku kataru czy przeziębienia.

Zanim kupisz inhalator musisz się zastanowić do czego i jak często będziesz go używać. Na rynku spotkamy się z dwoma rodzajami inhalatorów: tłokowymi i ultradźwiękowymi. Ten drugi rodzaj wyróżnia się bardzo cichą pracą ale ma mniejsze zastosowanie, gdyż do podania wielu popularnych leków nie można użyć technologii ultradźwiękowej. Najważniejsza rzecz, na jaką musisz zwrócić uwagę, to parametry techniczne. Wybierając inhalator, trzeba zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek jakie wytwarza nebulizator. Im mniejsza średnica cząsteczki tym dalej dotrze lek w drogach oddechowych. Duże cząsteczki o wielkości ok. 8 mikronów penetrują gardło, nosogardziel i nie dotrą w głąb układu oddechowego. Optymalnie przyjmuje się, że aby nebulizacja dróg oddechowych była skuteczna, nebulizator powinien wytwarzać cząsteczki w rozmiarze od 1 do 5 mikronów. Wiem brzmi to jak równanie prostu z kosmosu 🙂 Ale to bardzo ważne, aby lek mógł dotrzeć do płuc i odpowiednio zadziałać.

Bardzo istotnym parametrem, szczególnie dla rodziców małych dzieci, jest szybkość nebulizacji. Jeśli tempo nebulizacji wynosi 0,25 ml/min to roztwór o objętości 2 ml będziemy inhalować około 8 minut. Zwróćmy również uwagę na to, by inhalator był cichy. Gdy wybierasz inhalator dla dziecka, możesz skusić się na urządzenie w kształcie pieska czy słonika.

W pudełku z inhalatorem znajdziesz również ustnik i maseczkę (bardo często w dwóch rozmiarach – dla dzieci i dorosłych). W wybranych inhalatorach znajdziemy również końcówkę w formie widełek, pozwalającą na terapię przez nos. Niektóre inhalatory mają ustnik-smoczek, jednak ze względu na odruch ssania malucha trafia głównie do jamy nosowej i oczu oraz żołądka, wywołując podrażnienia.

Jak zachęcić dziecko do inhalacji?

Inhalator działa dosyć głośno, jego wygląd, przewody, maseczka – mogą przestraszyć dziecko. Dodatkowo jak utrzymać malucha w miejscu przez kilka minut? Nasze pierwsze spotkanie z inhalatorem nie było najlepsze. Jaś przestraszył się dźwięku za pierwszym razem i niestety trudno było go przekonać do wykonania nebulizacji. Robiliśmy ją jak zasnął, albo jeszcze nie wstał. Niestety problem pojawiał się kiedy inhalację trzeba było wykonać w dzień. Mieliśmy kilka podejść, ale niestety zawsze ze złym skutkiem. Nie pomagało to, że ja zakładam maseczkę, włączanie bajek na tablecie. Gdy Jaś widział inhalator płakał jakbyśmy robili mu nie wiadomo jaką krzywdę.

W końcu zaczęłam włączać nebulizator podczas zabawy, aby Jaś przyzwyczaił się do odgłosu urządzenia. Kiedy przestał interesować się dźwiękiem, pokazałam mu, że z maseczki leci dymek, mógł potrzymać inhalator i małymi kroczkami zaczęliśmy przykładać maseczkę do twarzy. Przy włączonych bajkach lub czytaniu książek inhalacje przebiegały spokojnie i bez problemów. Teraz daje sobie robić inhalacje pod warunkiem, że sam włącza urządzenie i trzyma maskę.  Podczas inhalacji włączmy bajkę i zakładamy słuchawki, gdyż to redukuje hałas kompresora.

Pamiętajmy, że rozpoczynając przygodę z nebulizacją musicie wykazać się cierpliwością i spokojem, bo zdenerwowanie tylko utrudni nam sprawę.

Podobało się? Podziel się

Jak wybrać inhalator?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
20
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także