Mama

Idzie wiosna – wstańcie całą rodziną z kanapy!

Aktywna rodzina wiosną? Tak to my! Wiosnę czuć w powietrzu. Choć nieśmiało, to już powoli się do nas zbliża. Bardzo się z tego cieszę z dwóch powodów – przede wszystkim nie trzeba będzie nakładać na siebie tych wszystkich zimowych kurtek, czapek itp. A po drugie – wiosenna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. A my z Jankiem bardzo lubimy wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. Dołączycie do nas i będzie wiosną aktywną rodziną?

aktywna rodzina wiosna

Rower, hulajnoga, długie spacery, zabawy na placu zabaw – to coś co bardzo lubimy. Aktywność sprawia nam dużo frajdy i jest to najlepsza forma spędzania wolnego czasu.

Aktywna rodzina to zdrowa rodzina

Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że ruch ma też istotny wpływ na kształtowanie się i pracę mózgu. Mózg ma bardzo duże zapotrzebowanie na tlen. Dlatego polecamy spacery i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dobroczynny wpływ zabawy jest ogromny. Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu zwiększa napływ krwi do mózgu, a tym samym jego dotlenienie. Ponadto ruchu mobilizuje organizm do wydzielania w mózgu substancji chemicznych, są to neurotrofiny, które pobudzają rozwój komórek nerwowych i usprawniają połączenia między nimi.

Ponadto każdy wie, że ruch wymaga współdziałania wielu mięśni, orientacji w otoczeniu, wiedzy o stanie własnego ciała, wykorzystania informacji zgromadzonych w magazynach pamięci… Angażuje więc wiele obszarów mózgu, co wpływa na rozwój umysłowy dziecka.

Dynamiczne zabawy ruchowe wpływają także na rozwój poczucia równowagi, bowiem pobudzają układ przedsionkowy. Stymulacja układu przedsionkowego jest szczególnie ważna w okresie niemowlęcym, ale i starsze dzieci odnoszą z niej korzyści. Wpływa ona bowiem pozytywnie na usprawnienie ruchów, a pośrednio na rozwój poznawczy i emocjonalny.

Wspólne gry i zabawy w towarzystwie rodziców dają poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu maluch chętniej wykonuje powierzone mu zadania. Ważne jednak, aby dziecko miało za wzór opiekuna, który podpowie i pomoże w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Jakie jest więc najlepsze rozwiązanie? Idealnym połączeniem są zajęcia, podczas których dzieci w grupie rówieśników mogą ćwiczyć wspólnie z rodzicami pod czujnym okiem wykwalifikowanego trenera.

Aktywna rodzina wiosną – propozycje aktywności

Wraz z nadejściem wiosny ilość możliwych aktywności na powietrzu jest o wiele większa niż podczas pory jesiennej i zimowej. Cieplejsza pogoda zachęca do idealnego dla całej rodziny spaceru, gier i zabaw ruchowych w parku oraz na placu zabaw, a także sportów zespołowych na pobliskich boiskach.

Jazda na rowerze

Uwielbiamy wspólne wycieczki na rowerze. Zanim Janek nauczył się jeździć na dwóch kółkach jeździł ze mną w foteliku rowerowym. Jednak bardzo szybko opanował jazdę na większym rowerze i do tej pory przemierzamy najbliższą okolicę. W zeszłym sezonie, jego rowerowy rekord wyniósł 25 kilometrów podczas jednej wycieczki. Uważam, że na trzylatka to całkiem dobry wynik. Jako aktywna rodzina wiosną, w tym roku wyjęliśmy już rowery i mamy za sobą małą, krótką wycieczkę. Już planujemy wspólne eskapady i nie możemy się ich doczekać.

Jazda na rowerze ma praktycznie same zalety, dlatego warto przygodę z „dwoma kółkami” rozpocząć jak najwcześniej. Nauka jazdy usprawnia motorykę u dziecka, wspiera jego rozwój neuronalny, wzmacnia układ odpornościowy, a do tego uczy pokory i wytrwałości oraz stanowi źródło prawdziwej frajdy.

Hulajnoga

Hulajnogi dla dzieci wracają do łask. Za moim czasów nie była zbyt popularna, ale pod wpływem impulsu postanowiliśmy kupić hulajnogę. Początkowo ułatwiała mi spacery z psem. Na rowerze Janek jeździł zbyt szybko, a na hulajnodze mogliśmy spokojnie spacerować z naszym pupilem. Później hulajnoga zaczęła nam służyć do wspólnych aktywności. Janek przemierzał ulicę, odpychając się na jednej nodze, a ja jechałam na rolkach. Mama zaliczała aktywność, a dziecko cieszyło się, że aktywnie spędza czas.

Spacer po lesie

Wiosna to znakomity czas, aby zaprosić dziecko na spacer po lesie. Budząca się do życia przyroda, zachwyci niejednego malucha. Zorganizujcie wspólny piknik. Obowiązkowo w ekwipunku powinny pojawić się: zdrowe przekąski, picie oraz piłka, którą można wykorzystać do różnych zabaw. Wyprawa do lasu, spacerowanie i poszukiwanie skarbów, np. szyszek, kamyczków, kory, żywicy może dostarczyć dziecku wiele przyjemności. Jest to również doskonała okazja do nauki i pobudzania ciekawości świata u malca.

Puszczanie latawca

Kto pamięta z dzieciństwa tą zabawę? Ja pamiętam, ale wtedy samemu tworzyło się latawiec i można było bawić się godzinami. Janek uwielbia puszczać latawce. Jeździmy we trójkę na polankę i zaczynamy wyścigi w puszczaniu latawców 🙂 Pamiętajcie o podstawowej zasadzie: do startu latawca potrzebne będą dwie osoby. Jedna trzyma latawiec dziobem do góry, prostopadle do ziemi, linkami od siebie, stojąc przodem do wiatru, a druga rozwija linki i staje tyłem do wiatru. Teraz wystarczy zgranie ruchów i startujecie!

Zabawy z naszego dzieciństwa – guma do skakania

Kiedy pierwszy raz pokazałam Jankowi gumę, nie był nią zainteresowany. Ale kiedy zaangażowałam do zabawy ciocie, był zachwycony 🙂 Raz na jakiś czas zaczepiamy gumę o drzewo i gramy. Wymyśliliśmy nasze zasady gry i nasze skoki. To fajny sposób na spędzenie razem czasu, a jednocześnie powrót do czasów dzieciństwa.

Gra w piłkę

aktywna rodzina wiosną

Jeśli macie tylko taką możliwość zróbcie dzieciom frajdę i weźcie ze sobą piłkę, znajdzie kawałek wolnej przestrzeni i pokopcie ją, porzucajcie, zagrajcie w kolory, czy jeśli Was więcej w zbijaka. Zabaw z piłką jest bardzo dużo, ogranicza Was w zasadzie Wasza wyobraźnia.

Slackline

Jest to specjalna szeroka taśma do zakładania między drzewami na wysokości kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią. Montujemy w parku, ogrodzie lub placu zabaw i próbujemy chodzić jak cyrkowcy! Slackline to sport, jeśli nas zainteresuje możemy znaleźć wiele rodzajów taśmy do ćwiczenia oraz fachowe porady jak osiągać coraz lepsze rezultaty, to doskonałe ćwiczenie równowagi.

A Wy jesteście aktywni na wiosnę? Jaką aktywność lubicie najbardziej?

fot. www.alpstudio.pl

Podobało się? Podziel się

Idzie wiosna – wstańcie całą rodziną z kanapy!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także