Książki, Wychowanie

5 korzyści z czytania książek

Czytanie książek z dzieckiem to najlepszy sposób wspólnego spędzania czasu. Wychodzimy z Jankiem z założenia, że książek nigdy dość. Dlatego z każdej przesyłki książkowej cieszymy się jak wariaci.Najpierw ostrożnie otwieramy przesyłkę, oglądamy książkę z każdej strony, wąchamy, oglądamy obrazki, by za chwilę zabrać się do czytania. Ostatnio naszym ulubionym miejscem czytania jest hamak

Czytanie książek z dzieckiem

Czytanie to najlepsza forma spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Przede wszystkim jesteśmy wtedy tylko my i dziecko, bez żadnych rozpraszaczy. Poświęcamy się wspólnej lekturze. Wtedy nic i nikt się dla nas nie liczy. Uwielbiam patrzeć, jak Janek z zafascynowaniem słucha kolejnych przygód książkowych bohaterów, a następnie żywo o nich opowiada. Niestety czytanie z dzieckiem staje się coraz mniej popularną formą spędzania czasu. A specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka zgodnie twierdzą, że czytanie ma wielki wpływ na rozwój małego człowieka.

Czytanie książek z dzieckiem – 5 korzyści

Komunikacja

Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.

Odpoczynek

Są dzieci, które mają spore trudności ze zrelaksowaniem się, wyciszeniem  i odpoczynkiem od nadmiaru stymulacji i wrażeń. Do takich dzieci należy mój syn. Jednak przy czytaniu potrafi wyciszyć się niemalże od razu. Dla niego to najlepsza forma relaksu. 

Inteligencja emocjonalna

Czytanie wyrabia w dziecku cierpliwość i umiejętność oczekiwania na nagrodę odroczoną w czasie – jaką jest poznanie zakończenia historii. Czytanie kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.

Koncentracja

Brak koncentracji u dzieci jest naturalnym zjawiskiem na jednym z etapów rozwoju. Obecnie jednak psychologowie dziecięcy, wychowawcy, a także rodzice napotykają coraz  większe trudności w pracy z dzieckiem nad umiejętnością skupiania uwagi. Wynika to z rosnącej liczby bodźców, jaka otacza nas w codziennym życiu. Dzieci bywają niespokojne i nadmiernie pobudzone. Nieumiejętność skupienia się na rzeczach istotnych sprawia, że stają się niepewne siebie i trudno znoszą porażki.  Jedną z form kształtowania koncentracji jest czytanie – czy to wspólnie z rodzicem czy samodzielne. Dziecko, aby zrozumieć książkę musi się skoncentrować i skupić swoją uwagę na czytanej historii.

Emocje

Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy. Książka może pomóc zarówno w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, jak też posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii i wrażliwości.

Na rynku dostępnych jest wiele książek, które z pewnością zainteresują aktywne i rozbrykane przedszkolaki. Nam bardzo do gustu przypadła seria wydawnictwa Egmont – Czytam sobie. Czytam sobie to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5–7 lat. Książki w serii zostały napisane przez poczytnych polskich autorów i pięknie zilustrowane, całość przygotowana zgodnie z zaleceniami metodyków. Historie zawsze wciągające, czasem z dreszczykiem, innym razem pełne humoru, przygód, emocji i wzruszeń – każde dziecko znajdzie wśród licznych tytułów coś dla siebie.

Ostatnio mieliśmy przyjemność czytać: “Rekina Nudojada” oraz “Nelka i piesek Fafik”.

“Rekin Nudojad” to krótka historia  o małym rekinie, który nie lubi się nudzić. Wspólnie z kolegą krabem przeżywają mnóstwo ciekawych przygód, które fascynują młodego czytelnika. Pewnego dnia Rekin chcąc zabić nudę postanawia popłynąć do wraku statku. Niestety jego płetwa zaklinowuje się pomiędzy starymi deskami. Na pomoc rusza mu “krab ratunkowy”. Czy uda się uratować Rekina? Dowiecie się sięgając po tą krótką i zabawką książkę.

czytam sobie rekin nudojad

Historia jest zabawna, zawiera wiele gier słownych, które bawią małego i dużego czytelnika. To co przyciąga w książce to piękne ilustracje Joanny Rusinek, które doskonale oddają klimat opowieści. Dodatkowo co trudniejsze słowa są podzielone na głoski, dzięki czemu uczące się czytać dziecko, będzie miało okazję przegłoskować trudne wyrazy. 

czytam sobie rekin nudojad

“Rekin Nudojad” to historia bardzo bliska małym czytelnikom. Ile razy same się nudziły i z tych nudów wpadały w tarapaty? To doskonałe wyjście do rozmowy z dzieckiem na temat sposobów na nudę. Książeczka na końcu zawiera naklejki oraz pytania – dwa do książki i jedno nawiązujące do treści.

5 korzyści z czytania książek 1

“Nelka oraz piesek Fafik” to książka z Poziomu 2, czyli dla dzieci umiejących już dobrze czytać. Przy czym historia spodoba się również dzieciom, które są dopiero na początku przygody z samodzielnym czytaniem.

czytam sobie nelka i piesek fafik

W tej książeczce zapoznajemy się z historią rodziny Nelki. Pewnego dnia, zupełnie przypadkowo, Nelka znajduje pieska, którego postanawia przygarnąć. Brat i tata szybko akceptują nowego członka rodziny, ale mama ma sporo wątpliwości. Dziewczynka postanawia przekonać mamę, by mogli zatrzymać Fafika. Jak na to zareaguje mama?

5 korzyści z czytania książek 2

“Nelka i piesek Fafik” to przyjemna historii, która spodoba się każdemu dziecku. Tylko pozornie opowiada o przygarnięciu pieska, ma również głębszy sens – przygarnięcie zwierzęcia niesie ze sobą wiele nowych obowiązków i wyzwań. Opieka nad zwierzęciem to wspaniała przygoda, a dla dzieci jest niemalże jak próba ocalenia świata. To idealna pozycja dla dzieci, które chcą mieć własne zwierzątko.

czytam sobie

W książce tekstu jest znacznie więcej niż w “Rekinie Nudojadzie”. Ale nie zabraknie w niej ciekawych ilustracji, które przedstawiają opisaną historię. To książka idealna dla przedszkolaków, które odkrywają świat liter i próbują czytać pojedyncze wyrazy. Język książki jest prosty, dzięki czemu zrozumieją ją także przedszkolaki, a dzięki trudniejszym słowom, wzbogacą swoje słownictwo. Podobnie, jak w “Rekinie Nudojadzie” na końcu znajdują się naklejki oraz pytania do książki.

Jako rodzice kibicujmy naszym dzieciom w nauce czytania. Zwłaszcza, że na rynku mamy wiele wspaniałych książek. Seria “Czytam sobie” zamiast sprowadzać czytanie do kolejnej metody stymulującej rozwój dziecka, sprawia, że czytanie staje się  wartościową zabawą lub rozrywką.

Podobało się? Podziel się

5 korzyści z czytania książek

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także