Mama

Proste triki na pranie

Czy u Was też pranie to neverending story? Ja to mam wrażenie, że jakieś skrzaty podrzucają mi wciąż nowe rzeczy do kosza na brudy. Już myślę “udało się, wreszcie kosz pusty”, a tu za dwa dni znowu wywalają się z niego  brudne ciuchy!

Proste triki na pranie 1

Designed by Freepik

Wydaje się, że temat prania nie będzie dobrym pomysłem na wpis, ale postanowiłam podzielić się z wami trikami na skuteczne pranie ubrań.

Zaschnięte i trudne plamy

 Nic tak mnie nie denerwuje, jak ubrania z zaschniętą plamą. O ile nad ubraniami Jasia mam kontrolę i staram się na bieżąco radzić sobie z plamami, o tyle w przypadku mojego męża nie jest już tak kolorowo. Jak poradzić sobie z zaschniętą plamą? Namydlamy ją zwykłym mydłem (najlepsze jest białe w kostce) i zapieramy ręcznie. Następnie suszymy suszarką razem z mydłem. Wrzucamy do pralki i wyciągamy ciuchy jak nowe! W ten sposób uratowałam niejedną koszulkę syna czy męża. Pamiętajmy jednak, że są pewne substancje, których nie wolno traktować ciepłą wodą, np. krew. Jeśli krew pojawi się na ubraniu lepiej przeprać je w letniej wodzie. Kontakt z ciepłą wodą przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego.

Z wieloma plamami skutecznie radzi sobie płyn do naczyń. Tłuste plamy potraktujemy odrobiną płynu do naczyń, a następnie odrobinę potrzyjmy, aby pojawił się płyn. Następnie wrzucamy ciuchy do pralki i pierzemy w wysokiej temperaturze. Po plamie nie powinno być śladu.

Pranie kurtek puchowych

Choć zima jeszcze nas nie opuściła, to na pewno nie raz stałyście przed wyzwaniem – jak uprać puchową kurtkę dziecka, aby zachować jej kształt? Nic prostszego – pierz z piłkami tenisowymi! Piłki doskonale zbiją puch i spowodują, że twoje odzienie wierzchnie będzie wyglądać jak nowe. Na rynku znajdziesz także specjalne środki do prania tekstyliów z wypełnieniem puchowym. Pamiętaj, by kurtkę prać wywróconą na lewą stronę.

Przed właściwym praniem ubranie puchowe należy przygotować:

  • wyjąć wszystkie rzeczy z kieszeni,
  • odpiąć dodatkowe elementy ubioru jak kaptur, kołnierz, dopinki różnego rodzaju czy pasek,
  • silne zabrudzenia postarać się usunąć gąbką nasączoną wodą z mydłem,
  • rozpiąć rzepy i guziki.

Puch bardzo nasiąka wodą, dlatego nie powinno się odzieży puchowej prać z innymi rzeczami. Najbezpieczniejszy program do czyszczenia tego typu kurtek to ten przystosowany do prania delikatnych tkanin przy temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Warto zastosować proszek do prania pierza. Nie dodawajcie płynów zmiękczających. Zdecydowanie nie należy suszyć odzieży puchowej na wieszaku, bo wyciągnie się i zmieni swój normalny kształt. Jeśli nie dysponujemy elektryczną suszarką, kurtkę należy delikatnie przenieść na płaską powierzchnię, równomiernie rozłożyć i rozbić wszelkie grudki z pierza. Kurtka z pierza może schnąć kilka dni.

Pranie czapek z daszkiem

Czapka z daszkiem wymaga troski 🙂 Jeśli zostaną wyprane w dużej temperaturze, to daszek może się odkształcić, a czapka zbiegnąć. Warto prać czapki z dodatkiem delikatnego płynu do prania. Jeśli czapka ma tekturowy daszek, wówczas lepiej wyprać ją ręcznie używając do tego gąbki. Trzeba pamiętać, by nie suszyć czapki suszarką ani nie kłaść jej na
kaloryferze. Po praniu, kiedy czapka jest jeszcze wilgotna, dobrze jest
włożyć ją na jakiś kulisty przedmiot, np. piłka lub balon by
się nie zdefasonowała i pozwolić jej spokojnie wyschnąć.

Pranie butów

U nas codzienne czyszczenie butów to nasz rytuał wieczorny, w zasadzie rytuał mojego męża, bo muszę przyznać, że on najlepiej czyści buty 🙂 Czasem najprostszym sposobem jest wrzucenie obuwia do pralki. Warto jednak najpierw sprawdzić, czy  buty można prać w pralce. W pralce nie wolno prać obuwia: zamszowego oraz skórzanego, wykonanego z membran. W pralce bez problemu wypierzesz tenisówki czy trampki. Jeśli pierzesz białe tenisówki, dodaj trochę wybielacza. Piorąc buty w pralce wybierz najdelikatniejszy program. Warto użyć trybu z zimną wodą i niskimi obrotami podczas wirowania! Z butów wyjmij sznurówki, warto prać je osobno. Nie wrzucaj do bębna samych butów! Włóż je w poszewki
lub specjalne woreczki. Dla całkowitego bezpieczeństwa warto uprać je
np. z kocem, aby nie poruszały się swobodnie po całej pralce. Po wyjęciu z pralki wsadź do środka gazety, aby buty nie straciły swojego fasonu. Pamiętaj, że jeśli buty podczas prania w pralce ulegną zniszczeniu i mogą nie uznać reklamacji w sklepie.

Pranie czarnych ubrań

Czarne i ciemne ubrania warto prać na lewą stronę w preparatach przeznaczonych do tego celu. Jednym z niebezpieczeństw prania ciemnych tkanin w pralce jest możliwość tworzenia się na nich nieestetycznych, białych zacieków. Płyny do płukania działają, ale tylko na nowych ubraniach. Co zrobić, jeśli nasza tkanina straci kolor? Możemy ją zafarbować! Czysty materiał należy włożyć do pralki, na nim ustawić opakowanie farby z odciętą krawędzią i włączyć program prania z płukaniem do delikatnych tkanin w temperaturze 30 stopni. Po tym zabiegu wypierz zafarbowane ubranie w proszku wraz z płynem do płukania.

Podobało się? Podziel się

Proste triki na pranie

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
42
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także