Wychowanie

Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Posyłanie dzieci do przedszkoli ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Jednak jeśli już zdecydujemy się na posłanie dziecka do tej placówki powinniśmy przemyśleć kilka kwestii. Wybór odpowiedniego przedszkola nie jest łatwy i spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

jak wybrać odpowiednie przedszkole

Kiedy widzę, jaki postęp w rozwoju zrobił mój syn, chodząc do przedszkola, wiem, że to była najlepsza decyzja. Ani ja, ani babcia, ani niania nie jesteśmy w stanie zapewnić dziecku takich zajęć, jakie oferuje przedszkole. Jednak wybór odpowiedniej placówki nie był łatwy! Przez kilka dni i nocy gromadziłam informacje na temat placówek, na terenie naszego miasta. Postanowiliśmy, że poślemy Jasia do prywatnego przedszkola, przede wszystkim ze względu na ilość dzieci w grupie. Analizując ofertę poszczególnych przedszkoli, po 5 dniach, zostało mi do porównania 3 przedszkola prywatne i jedno publiczne. Porównując opłaty, oferowane zajęcia, a przede wszystkim pierwsze wrażenie, postanowiłam Jasia posłać do prywatnego przedszkola Słoneczna Kraina! Nie tylko ja, ale przede wszystkim Jaś jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru.

Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Przede wszystkim, zanim wybierzemy przedszkole odpowiedzmy sobie na pytanie: “Czego oczekujemy od przedszkola – edukacji ogólnorozwojowej, integracji społecznej, edukacji muzycznej, sportowej, plastycznej itp.”. Dobrze jest popytać wśród znajomych, czy na lokalnych forach, które przedszkola w mieście są polecane. Później odwiedzić ich strony internetowe i zapoznać się z ofertą edukacyjną. Nie oszukujmy się, dziś wybór przedszkola to nie tylko odpowiedź na pytanie: państwowe czy prywatne. Rodzice szukają opiekunów z pasją, którzy zajmą się ich dziećmi odpowiednio. Ważne jest też samo odczucie dzieci. Przy wyborze przedszkola, warto wziąć pod uwagę zdanie malucha, w końcu to on będzie tam spędzał bardzo dużo czasu.

Kiedy na mojej liście zostały tylko 4 przedszkola, postanowiłam każde z nich odwiedzić. Tylko w publicznym były dni otwarte, podczas których można było zobaczyć sale, w których przebywają dzieci. I choć Pani, która mnie oprowadzała była przemiła i sympatyczna, to jednak coś mi w tym przedszkolu przeszkadzało. Nie jestem w stanie powiedzieć co, ale jakoś nie czułam się tam najlepiej. Podobne wrażenie miał Janek, który ciągnął mnie za rękę, bo chciał stamtąd jak
najszybciej wyjść. Wizyty w kolejnych dwóch przedszkolach również nie były najbardziej udane. W jednym odstraszyła mnie Pani dyrektor (serio – przestraszyła mnie!), w drugim natomiast fakt zmuszania dzieci do leżakowania. Ponieważ Janek już od dawna pożegnał drzemki w dzień i ogólnie jest dzieckiem, które trudno zachęcić do położenia się, wiedziałam, że zmuszanie do leżakowania może go zniechęcić do przedszkola.

Ostatnie przedszkole, które okazało się naszym ostatnim wyborem, spodobało nam się od razu na wejściu. Przedszkole usytuowane jest w domku jednorodzinnym, jest dosyć małe (w całym przedszkolu jest jedynie 25 dzieci), ale bardzo rodzinne. Zaraz po naszym wejściu, Pani wzięła Jasia za rękę zaprowadziła do sali, a ja odbyłam przemiłą rozmowę z dyrektorką. Mimo, że to przedszkole znajdowało się na ostatnim miejscu na mojej liście, to okazało się ostatecznym wyborem. Właśnie ze względu na rodzinną i kameralną atmosferę. Dodatkowo przekonały mnie zajęcia edukacyjne, przedstawione w ofercie oraz duża ilość różnych wycieczek edukacyjnych.

Jak wybrać odpowiednie przedszkole? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając przedszkole dla dziecka, warto zwrócić uwagę na oferowany jadłospis oraz stosunek personelu do zasad prawidłowego żywienia. Szacunek do indywidualnych preferencji smakowych dzieci to bardzo ważny aspekt, ponieważ zbyt duża presja związana ze zmuszaniem do jedzenia może zaburzać naturalny mechanizm samokontroli łaknienia1.Ważne również, aby sprawdzić, w jaki sposób komponowany jest jadłospis – czy dzieci codziennie dostają wystarczającą ilość warzyw i owoców, czy posiłki są różnorodne, a także czy uwzględniają potrzeby dzieci, np. małych alergików.

Dobrze zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przedszkola np. na zabezpieczenie drzwi wejściowych/wyjściowych. Niezwykle ważne jest też dostosowanie pomieszczeń i placu zabaw do potrzeb dzieci, jak i jakość zabawek oraz przedszkolnego wyposażenia. Wszystkie te elementy powinny być bezpieczne dla maluchów.

Sprawdźmy także jak liczna jest grupa i ile Pań opiekunek zajmuje się maluchami. Warto się dowiedzieć, czy dzieci w grupie są rówieśnikami, czy też, jak w niektórych przedszkolach, łączone są starsze z młodszymi. Warto także zapytać, czy jeden nauczyciel prowadzi daną grupę przez cały okres przedszkolny, czy też co roku osoba dorosła się zmienia (każda z tych opcji kryje w sobie możliwości i zagrożenia).

Dobrze jest zwrócić uwagę jak przebiegają zajęcia adaptacyjne, czy w ogóle są takowe w przedszkolu. W Słonecznej Krainie, trwał tydzień adaptacyjny, w trakcie którego dziecko przebywało po 2 godziny w placówce i uczestniczyło we wszystkich zajęciach. Byłam tylko jeden dzień z Jasiem, bo następnego dnia pomachał mi i poszedł bez problemu do sali.

Jak wybrać odpowiednie przedszkole? 1

Ważna jest także współpraca przedszkola  z rodzicami. I to nie tylko w kwestii organizowania spotkań z rodzicami, ale również informacji jaka płynie od wychowawcy każdego dnia, podczas odbierania dziecka z przedszkola. W przedszkolu, do którego chodzi Janek, bardzo podoba mi się to, że rodzice są często angażowani do wspólnej zabawy z dziećmi. I nie jest to tylko kwestia otrzymania karteczki z wierszykiem i nauczenia się tego wierszyka, ale przede wszystkim liczne imprezy, które odbywają się w weekend. Mamy za sobą wspólną wigilię, poprzedzoną jasełkami, występ dla babci i dziadka, a następnie wspólny poczęstunek czy bal karnawałowy, na który przebierały się nie tylko dzieci, ale i rodzice.

Wielu rodziców bierze pod uwagę również lokalizację przedszkola. Liczy się nie tylko miejsce, do którego trzeba dowieźć dziecko, ale również czas dojazdu z przedszkola, do pracy rodzica. Akurat nasze przedszkole jest usytuowane na trasie, którą i tak przemierzam codziennie jadąc do pracy. Dzięki temu nie nakładam drogi, aby zawieźć Jasia do przedszkola czy odebrać go po południu.

Sprawdźmy co oferuje przedszkole. Wiele placówek, oprócz podstawowego programu przedszkolnego zatwierdzonego przez MEN, realizuje programy dodatkowe o różnym profilu: artystycznym, muzycznym, Montessorii (podstawy tego programu realizowane są w naszym przedszkolu), językowym, sportowym. W Słonecznej krainie dzieci codziennie mają zajęcia z języka angielskiego, w piątki z języka francuskiego. Dodatkowo zajęcia z rytmiki, z gimnastyki. Przedszkole współpracuje również ze Szkołą Muzyczną, dzięki czemu dzieci raz w miesiącu wychodzą na koncerty i pogadanki muzyczne. W przedszkolu odbywają się liczne teatrzyki i wyjścia, np. do kina, straży pożarnej, pocztę, banku czy na posterunek policji.

Opłaty – to chyba najważniejsza kwestia i powinna znajdować się na pierwszym miejscu. Jednak, dla mnie pieniądze w granicach rozsądku, za rozwój i uśmiech mojego dziecka, nie są najważniejsze. Sprawdźmy jakie są opłaty stałe i co w tych stałych opłatach mamy. Czy każde wyjście dzieci jest dodatkowo płatne, czy odbywa się to w ramach czesnego; czy zakup wyprawki leży po stronie rodzica czy przedszkola. Czy za przybory toaletowe muszą płacić rodzice czy placówka. To ważne pytania, o które należy zapytać, aby ostatecznie nie być zaskoczonym, że opłata miesięczna wzrasta.

To chyba najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę wybierając przedszkole. Każdy z nas będzie miał jeszcze milion innych pytań. Dlatego przygotowałam listę krok po kroku – jak dokonać wyboru odpowiedniego przedszkola dla dziecka:

  1. Popytaj znajomych, na lokalnych forach, jakie przedszkola polecają.
  2. Sporządź listę tych placówek, które są w okolicy Twojego domu lub pracy.
  3. Dowiedz się kiedy rusza rekrutacja i do kiedy należy się zdeklarować.
  4. Odwiedź interesujące Cię placówki – czy to w ramach dni otwartych czy po prostu wybierz się do placówki.
  5. Zwiedź sale, łazienki, przedszkolny plac zabaw – sprawdź czystość, wyposażenie i sposób zabezpieczeń.
  6. Przyjrzyj się pracom dzieci, dyplomom, wyróżnieniom oraz fotografiom
    ozdabiającym przedszkole (odzwierciedlenie życia przedszkolnego).
  7. Dowiedz się jakie opłaty obowiązują w przedszkolu.
  8. Wypisz sobie za i przeciw dotyczące wybranych placówek.

Jak u Was wyglądał wybór przedszkola? Był to wybór przypadkowy czy poświęciłyście temu zagadnieniu więcej czasu (jak w moim przypadku:)

Podobało się? Podziel się

Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 6 min
52
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także