Gadżety i zabawy

Sensoryczne zabawy – rękawica sensoryczna

Wiosna w tym roku nie rozpieszcza. Więcej deszczu niż słońca. Gdy za oknem deszcz, my wyciągamy z kuchennych szafek makarony, ryż, kasze, mąkę i tworzymy własne zabawki….

Sensoryczne zabawy - rękawica sensoryczna 1

Jaś ma całe półki zabawek, co rusz dostaje jakąś pierdółkę, którą dłużej lub krócej się bawi… Jednak, aby zaangażować go w zabawę na dłużej, sięgamy po to, co mamy w domu! Tak wszelkie kasze, ryż, makarony, mąka, bułka tarta, to podstawa dobrej zabawy!

Ostatnio zrobiliśmy rękawiczkę sensoryczną. Jaś przez blisko dwie godziny przesypywał, nasypywał, mieszał w miskach w pełni zaangażowany i skupiony.

Rękawiczka sensoryczna to super zabawa, a to jak ją wykorzystacie zależy tylko od Was!

Co będziecie potrzebować?

  • lateksowe rękawiczki
  • miseczki
  • łyżeczki
  • ryż
  • kasza
  • drobny makaron
  • kulki
  • groch
  • fasola
  • farby

Jak zrobić rękawiczkę sensoryczną

Sensoryczne zabawy - rękawica sensoryczna 2

Wykonanie rękawiczki sensorycznej to nic trudnego. Nasyp do miseczek ryż, makaron, groch, fasolę, kaszę, kulki (oczywiście dowolna ilość i dowolne składniki, możecie zrobić rękawiczkę sensoryczną z wykorzystaniem samego ryżu, kaszy czy makaronu). Następnie Jaś dostał łyżeczki, aby wymieszać zawartość miseczek, przesypywać z jednej do drugiej. Po zapoznaniu się przez niego z fakturą każdego składnika, dałam mu rękawiczki lateksowe, a on według własnego uznania napełniał je ryżem, kaszą, makaronem itp. Na koniec pomogłam mu zawiązać rękawiczkę i wtedy zabawa się zaczęła 🙂

Sensoryczne zabawy - rękawica sensoryczna 3

Mój amator koparek, wywrotek  i wszelkich pojazdów budowy przewoził z jednego miejsca na drugie. Rękawiczki sensoryczne wykorzystaliśmy także jako woreczki gimnastyczne. Położenie ich na głowie i przejście z wyprostowanymi plecami było nie lada wyczynem i dostarczyło nam wiele powodów do śmiechu.

Rękawiczki można również wrzucać do różnych pojemników. My ustawiliśmy miski różnej wielkości i rzucaliśmy do nich rękawiczki.

Sensoryczne rękawiczki to idealny sposób na zapewnienie dziecku dawki ruchu. Z rękawiczek ułożyłam trasę slalomu, którą Jaś miał pokonać. Najpierw biegiem, potem skacząc na jednej nodze, trzymając rękawiczkę między nogami czy na wyciągniętej dłoni.

Pamiętajcie nie potrzebujecie wcale drogich zabawek, aby zadbać o rozwój dziecka. Wystarczy to co macie w szafkach kuchennych, by bawić się z dzieckiem pobudzając jego zmysły, zachęcając go do kreatywnego myślenia, poznawania czy odkrywania. Zabawy sensoryczne pozwalają dziecku poznać nie tylko siebie, ale również  zjawiska zachodzące wokół, to doskonały pomysł na oderwanie malucha od telewizora i komputera.

Pomysłów na zabawę z sensorycznymi rękawiczkami jest dużo, jak je wykorzystacie i do czego wam będą służyć zależy tylko od waszej wyobraźni. Dajcie znać, jak u Was zostały wykorzystane sensoryczne rękawiczki 🙂

Podobało się? Podziel się

Sensoryczne zabawy – rękawica sensoryczna

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
3
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także