Mogę śmiało powiedzieć, że piłka nożna to pasja całej naszej rodziny. Treningi, mecze, turnieje to nasz chleb powszedni. W domu mam pełno piłek, strojów piłkarskich i butów do gry w piłkę. Jako mama małego piłkarza wiem, jak ważny jest odpowiedni dobór obuwia dla dziecka. Buty piłkarskie zapewniają małym piłkarzom nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo uprawiania sportu. Korki, lanki, turfy, żwirówki, halówki — jak nie pogubić się w gąszczu tych nazw? Jak dobrać odpowiednie buty piłkarskie dla dzieci?

Buty piłkarskie dla dzieci a rodzaj boiska
Zanim zaczniesz szukać odpowiednich butów piłkarskich, warto zorientować się, na jakim boisku najczęściej gra Twoje dziecko. Popularne korki, czyli buty z kolcami, niekoniecznie są odpowiednie na sztuczną nawierzchnię. Żwirówki natomiast mogą nie sprawdzić się na boisku trawiastym.
Tradycyjne, naturalne boisko wymaga butów z długimi, wkręcanymi kołkami, czyli korkami, które zapewniają dobrą przyczepność na miękkiej nawierzchni i stabilność na boisku.
Popularne orliki, które znajdują się niemal przy każdej szkole, to boiska ze sztuczną trawą. Są znacznie twardsze niż boiska trawiaste. Tego typu nawierzchnia wymaga butów piłkarskich, typu turfy, inaczej zwane żwirówkami. To buty z kołkami o niskim profilu, które zapewniają świetną przyczepność na sztucznej nawierzchni. Pozwalają na szybkie zwroty i zmiany kierunku bez poślizgu. Dodatkowo chronią stawy, zapobiegając kontuzjom.
Piłka halowa wymaga zupełnie innej konstrukcji butów niż tradycyjne boiska. Buty do gry na hali charakteryzują się płaskimi podeszwami, które zapewniają doskonałą przyczepność na gładkiej powierzchni. Dodatkowo buty piłkarskie dla dzieci przeznaczone do gry na hali, są lekkie i elastyczne, co umożliwia szybkie zmiany kierunku i doskonałą kontrolę nad piłką na małej powierzchni.

Dlaczego należy dobrać buty piłkarskie dla dzieci do rodzaju nawierzchni?
Buty piłkarskie muszą być nie tylko wygodne i dopasowywać się do stopy. Przede wszystkim muszą być dobrane do nawierzchni, na jakiej gra dziecko, gdyż zapewniają lepszą przyczepność i stabilność. Nieodpowiednie buty mogą prowadzić do urazów. Wybierając buty dostosowane do nawierzchni, zmniejszamy ryzyko kontuzji. Gra w popularnych lankach na sztucznym boisku powoduje nadmierne obciążenie stawów i mięśni, co w przypadku regularnych treningów może prowadzić do urazów i zwiększać ryzyko kontuzji więzadeł.
Buty piłkarskie dla dzieci — na co zwracać uwagę?
Kiedy wiesz już, na jakiej nawierzchni gra Twoje dziecko, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru buta. W tym celu zmierz długość stopy dziecka od pięty do najdłuższego palca. Ogólnie dobrze jest zostawić przestrzeń około 4-8 milimetrów. W trakcie gry noga puchnie, co w konsekwencji może prowadzić do otarć i ucisków. Buty najlepiej przymierzać na skarpetki piłkarskie, z których dziecko będzie korzystać. Upewnij się, że buty nie uciskają i są wygodne w każdym miejscu. Jeśli ściskają po bokach, nie rozwiąże tego sprawa większego rozmiaru. W trakcie gry noga przesuwa się do przodu i do tyłu, a nie na boki. W przypadku większego rozmiaru dziecko będzie odczuwało dyskomfort podczas grania. Pozwól dziecku pochodzić w butach, aby sprawdzić, czy nic nie uwiera i czy są stabilne.
Wybierając buty dla mojego syna, zwracam uwagę na wzmocnienia w obszarze palców i pięty, które zapewniają dodatkową ochronę i wytrzymałość podczas intensywnej gry. Buty muszą być dopasowane do kształtu stopy. Nie zawsze model, który sprawdził się u kolegów, był odpowiedni dla Janka. Co ważne, nawet jeśli decyduję się na zakup butów przez internet, zawsze wybrany model Janek mierzy w sklepie. Chodzi o to, by upewnić się, że but jest wygodny i nie będzie nigdzie uwierał. Miękka wkładka i odpowiednio wyprofilowany kołnierz buta to ważne aspekty, które gwarantują wsparcie i amortyzację podczas gry.
Mało osób zwraca uwagę na sprężystą podeszwę buta piłkarskiego. To gwarancja przyczepności i trwałości. Zbyt duża sprężystość może prowadzić do kontuzji, poprzez zbytnie naciągnięcie mięśni łydek. Zbyt mała sprężystość może, z kolei powodować, uszkodzenia stawu skokowego czy powięzi stopy.
Równie ważny jest materiał, z którego wykonana jest cholewka butów. Najczęściej jest to skóra lub materiał syntetyczny. Oba te materiały mają swoje wady i zalety. Prawdziwa skóra wraz z upływem czasu lepiej dopasowuje się do kształtu stopy. Jednak materiały syntetyczne są łatwiejsze w utrzymaniu czystości — buty nie wymagają tak częstego mycia i pastowania. Warto również zwrócić uwagę na wentylację butów. Podczas uprawiania sportu stopy bardziej się pocą niż podczas codziennego użytkowania. Dlatego, wybierając buty piłkarskie dla dziecka, warto sprawdzić, czy wybrany model posiada na przykład tekstylne wstawki i przeszycia, które poprawiają przepływ powietrza do wnętrza buta.
Buty piłkarskie dla dzieci — ze sznurówkami czy bez?
Wybór butów piłkarskich ze sznurówkami lub bez nich zależy głównie od indywidualnych preferencji i potrzeb gracza. Sznurówki pomagają lepiej dopasować buty do indywidualnych preferencji.
Janek od kilku sezonów preferuje buty bez sznurówek, które zapewniają mu łatwość zakładania. Poza tym podczas gry nie rozwiązują się, a on nie potyka się o wystające sznurówki. Buty bez sznurówek idealnie dopasowują się do stopy, zapewniając lepszą kontrolę nad piłką oraz większą stabilność podczas biegu i zmiany kierunku. Dodatkowo precyzyjne dopasowanie materiału do stopy minimalizuje ryzyko otarć i odparzeń, co przekłada się na większy komfort użytkowania.
Warto zaznaczyć, że buty bez sznurówek wymagają pewnego okresu adaptacji. Mały piłkarz potrzebuje kilku treningów lub meczów, by przyzwyczaić się do elastycznych materiałów i osiągnąć najlepsze dopasowanie.