Mama

Pierwsze trzy miesiące ciąży – dlaczego są tak ważne?

Pierwsze trzy miesiące ciąży były dla mnie nieustannym stresem. Paradoksalnie, bo powinien to być czas spokoju i odpoczynku. Jednak ja się bardzo stresowałam. Po poronieniu nie wiedziałam czy teraz już będzie w porządku. A właśnie pierwsze trzy miesiące ciąży mają kluczowe znaczenie dla szczęśliwego rozwiązania

pierwsze trzy miesiące ciąży

Strata dziecka była dla mnie bolesnym doświadczeniem. Często do niego wracam, zwłaszcza kiedy dowiaduję się o ciąży wśród najbliższych. Wiem, że początek ciąży to euforia i szczęście, ale czasami bywa i tak, że te pierwsze trzy miesiące to kluczowy moment dla rozwoju dziecka. Najwięcej poronień zdarza się właśnie w pierwszym trymestrze.

Ostatnio w mojej rodzinie pojawiło się wiele wiadomości o ciążach. Ta najbliższa i najważniejsza dla mnie to ciąża mojej bratowej. Choć z jednej strony od nadmiaru szczęścia może kręcić się w głowie, z drugiej – pojawiają się obawy, czy wszystko przebiegnie bez zawirowań. Trzymam kciuki, żeby wszystko było dobrze, bo nie chciałabym, żeby brat przechodził przez to samo co ja.

Pierwsze trzy miesiące ciąży – dlaczego są tak ważne?

Niezależnie od etapu ciąży, kobieta musi o siebie zadbać i to podwójnie. Wszak zdrowa mama to zdrowe dziecko. Jednak to pierwszy trymestr jest kluczowy, ponieważ płód jest bardzo delikatny, narażony na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. W pierwszych trzech miesiącach życia płodowego rozwijają się w nim ważne struktury. Nie wszystkich komplikacji ciążowych można uniknąć, ale współczesna wiedza medycyna jest potężnym orężem w walce o donoszenie zdrowej ciąży.

I chociaż między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąża nie jest jeszcze widoczna, to każde zachowanie przyszłej mamy w tym czasie będzie kluczowe dla jej ukochanego potomstwa. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie w pierwszych tygodniach ciąży powstają wszystkie układy i narządy wewnętrzne rozwijającego się dziecka. W kolejnych będą dojrzewać i rosnąć, ale właśnie teraz ulegają wykształceniu.

Do 4. tygodnia zarodek nabiera kształtu litery C i ma długość około 5 mm. Wyodrębniają się komórki, które stworzą zaczątek narządów. To już teraz rozwija się mięsień sercowy, który zaczyna nieregularnie bić.

Do 6 tygodnia, serce jest już w pełni ukształtowane. Głowa jest stosunkowo duża, tułów zarodka zaczyna się prostować. Powstaje zarys małżowiny usznej. Oczy są już w pełni zawiązane. W zawiązkach dłoni widoczne są palce. W tym czasie rozpoczyna się również niezwykle ważny etap w rozwoju – proces kostnienia.

7 i 8 tydzień to czas, kiedy głowa znacznie zwiększa rozmiary, powstają przewody nosowe. Kończyny ulegają wydłużeniu, palce dłoni są już rozdzielone, palce stóp są widoczne, ale wciąż zrośnięte. Zarodek waży już 1 g.

W czasie trwania 9-12 tygodnia większość narządów jest już rozwinięta. Twarz jest szeroka, powieki zamknięte, uszy nisko osadzone. Pojawiają się zalążki paznokci. Waga płodu sięga 45 g. Już teraz można poznać jego płeć, na co zazwyczaj z niecierpliwością czekają wszyscy rodzice.

12. tydzień ciąży, był dla mnie momentem przełomowym, kiedy miałam pewność, że teraz może być już tylko lepiej. Wtedy też zaczęłam dzielić się szczęśliwą nowiną z rodziną i przyjaciółmi. Był to moment, w którym zaczęłam naprawdę cieszyć się z ciąży i odetchnęłam z ulgą, że ten najbardziej stresujący moment ciąży za mną.

(Więcej o 12. tygodniu ciąży przeczytacie: https://allegro.pl/strefa/ciazy/12-tydzien)

Pierwsze trzy miesiące ciąży – jak przetrwać je zdrowo?

1. Najlepiej by było, gdybyś mogła przygotować się do ciąży na spokojnie. Jeszcze przed poczęciem zrobić szereg badań, które wykluczą poważne choroby, matki i ojca. Przed zajściem w ciążę warto mocno ograniczyć picie alkoholu, rzucić palenie i zacząć się zdrowo odżywiać. Jeszcze przed poczęciem warto zacząć brać kwas foliowy.

2. Kiedy stwierdzisz, że jesteś w ciąży, od razu idź do lekarza i wykonaj wszystkie wskazane badania. Wizyty odbywaj regularnie. To ważne, aby przestrzegać zaleceń lekarskich, by ciąża rozwijała się prawidłowo.

3. Wykonuj regularnie badania. Do 10. tygodnia ciąży powinnaś zrobić:

– Badanie ogólne podmiotowe i przedmiotowe

– Badanie we wzierniku i zestawione

– Pomiar ciśnienia tętniczego krwi

– Badanie gruczołów sutkowych

– Grupa krwi i Rh

– Przeciwciała odpornościowe

– Morfologia krwi

– Badanie ogólne moczu

– Badanie cytologiczne

– Badanie czystości pochwy

– Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo

– VDRL

– Badanie stomatologiczne, uwzględniające ocenę stanu zdrowia jamy ustnej

– Badanie HIV i HCV

– Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki

(Więcej o 10. tygodniu ciąży – https://allegro.pl/strefa/ciazy/10-tydzien)

4. Jedz zdrowo. Ewentualne preparaty witaminowe mogą wspomagać dostarczanie niektórych składników odżywczych, ale nie powinny zastępować zdrowo skomponowanych posiłków. Pamiętaj o warzywach i owocach, węglowodanach złożonych, pełnowartościowym białku i zdrowych tłuszczach roślinnych. Twoje menu powinno być zróżnicowane, aby nie brakowało Ci żadnych witamin i pierwiastków.

5. Ćwicz, ale umiarkowanie. Nie możesz zbytnio nadwyrężać organizmu ćwiczeniami siłowymi czy bardzo intensywnym treningiem kardio. Joga, pilates, ćwiczenia na basenie, spacery wśród zieleni – to idealna aktywność fizyczna dla Ciebie.

6. Uważaj na kofeinę – kawę, herbatę, energy-drinki. Te ostatnie najlepiej wyeliminuj, kawę i herbatę pij w minimalnych ilościach lub wcale, żeby nie doprowadzić do powikłań.

7. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych. Jeśli leczysz się na przewlekłą chorobę, natychmiast zgłoś lekarzowi ciążę, aby ustalić rodzaj terapii bezpieczny dla dziecka.

8. Sięgaj po wszystkie wskazane przez lekarza suplementy – kwas foliowy to konieczność, gdyż zapobiega groźnym wadom układu nerwowego płodu. Oprócz tego specjalista może zalecić Ci suplementację jodem i witaminą D3. Nie łykaj żadnych preparatów na własną rękę. Nadmiar niektórych witamin i pierwiastków bywa niebezpieczny!

9. Pozwól sobie na zachcianki. Jeśli nie teraz to, kiedy? Czy jeśli masz ochotę na hamburgera, pizzę, czy kawę musisz mieć od razu poczucie winy? Absolutnie nie. Zachcianki ciążowe bywają różne. Głównie się słyszy o kiszonych ogórkach, czy lodach – tymczasem połączenia bywają zaskakujące, np: kanapka z sardynkami i chrzanem. Widziałam na własne oczy. Nie komentowałam 🙂 Od 11. tygodnia ciąży miałam wielką ochotę na ogórki kiszone. Słoik potrafiłam zjeść w ciągu dwóch godzin, a jakby tego było mało ogórki zagryzałam mentosami 🙂 (Więcej o 11. tygodniu ciąży: https://allegro.pl/strefa/ciazy/11-tydzien)

Ciąża to wspaniały okres w życiu kobiety, zwłaszcza jeśli dziecko jest wyczekane i planowane. Warto pamiętać, że pierwsze trzy miesiące ciąży to ważny czas,by zadbać o siebie i swoje dziecko, aby ciąża przebiegała prawidłowo i skończyła się szczęśliwym rozwiązaniem.

Podobało się? Podziel się

Pierwsze trzy miesiące ciąży – dlaczego są tak ważne?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także