Wychowanie

6 zdań, które powinno usłyszeć dziecko każdego dnia!

Dzieci są jak roślinki. Jeśli odpowiednio je podlejemy, wówczas będą rosłych i kwitły na naszych oczach. To, co do nich mówimy i w jaki sposób to robimy wpływa na nich i zostawia w nich ślad na zawsze. Jakie zdania wypowiadać do dziecka, aby rosło jak piękny kwiat?

6 zdań wypowiadanych do dziecka

Musimy pamiętać, że słowa mają magiczną moc, mają siłę by zmieniać ludzi. W przypadku dzieci, słowa nie wpadają w czarną dziurę – trafiają prosto do ich serduszek. To od naszych słów często zależy, jakie będzie nasze dziecko, jak zostanie ukształtowane.

Rodzice mają wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka (tożsamość, wartości, potrzeby, postawy) oraz jego relacji społecznych. Dlatego tak ważne jest to, co do nich mówimy.

Oto 6 zdań wypowiadanych do dziecka każdego dnia, które są bardzo ważne w kształtowaniu dziecięcej wartości

Lubię spędzać z Tobą czas

Lubię patrzeć, gdy siedzisz i oglądasz książeczki. Lubię z Tobą grać w tę grę. Miło patrzeć, jak starannie kolorujesz. Świetnie mi się rozmawia z Tobą na ten temat. Sporo wiesz o tym, dowiedziałam się od Ciebie wielu ciekawych rzeczy…

Dzieci pragną naszej uwagi, pragną przebywać z nami i spędzać czas. Wiadomo, że w codziennym, zaganianym świecie nie jest łatwo wygospodarować czas dla rodziny. Ale o wartości wspólnego czasu pisałam nie raz. Wspólna zabawa, czytanie, spacer czy zainteresowania zacieśniają więzi między rodzicami a dzieckiem. Warto więc powtarzać dziecku, że lubimy spędzać z nim czas. Dziecko widzi więcej niż słyszy, ale podkreślenie, że nasz wspólny czas jest czymś istotnym kolejny raz pokazuje dziecku, że jest dużą częścią naszego życia.

Jestem z Ciebie dumna/dumny

Podkreślajmy, że jesteśmy dumni z naszej pociechy, a przede wszystkich z jej starań i podjętych prób, wytrwałości. Powtarzajcie dzieciom, że jesteście dumni z tego czego się nauczyły, z tego co udało im się osiągnąć. Obojętnie czy jest to budowla z klocków, czy pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie młodych naukowców. Każdy sukces, każda nowa umiejętność – to ciężka praca, często mozolna. To wysiłek i skutek często wielu wcześniejszych niepowodzeń.

Każdy potrzebuje docenienia. Nigdy nie pozwólcie poczuć swoim dzieciom, że wieczorne wiadomości są ważniejsze i bardziej warte uwagi, niż ich osiągnięcia.

Przepraszam

Często to słowo nie chce nam przejść przez gardło. Wydaje nam się, że my dorośli nie musimy przepraszać, bo po co. Czego uczymy taką postawą nasze dzieci? Ignorancji uczuć innych. Ja przepraszam Janka za wiele rzeczy:

  • za to, że na niego nakrzyczałam
  • za to, że zezłościłam się bez powodu
  • za to, że nie miałam czasu wysłuchać jego opowieści
  • za to, że nie miałam czasu się z nim pobawić
  • za to, że go zraniłam swoim zachowaniem

Wypowiadane przez rodzica słów przepraszam pokazuje dziecku, że nikt nie jest nieomylny, a dorośli czasem też popełniają błędy. Grunt to się umieć do nich przyznać.

Słucham Cię

Dzieci uwielbiają opowiadać, mówić i szukają atencji dorosłych. Często zasypują nas milionem słów i opowieści, które nie zawsze rozumiemy. Trudno się dziwić. Szanuje cię i kocham, więc słucham cię. Tak samo jak oczekuję, że ty będziesz słuchać mnie. Przecież tak samo nie rozumiesz dlaczego znowu czegoś nie wolno albo coś jest niebezpieczne – a jednak słuchasz. Czy można dać lepszy przykład?

Dasz radę!

Nie zabijajmy w dzieciach wiary w siebie. Dajmy im poczucie, że potrafią, że umieją, że mogą. Nie mówmy im, nie to nie dla Ciebie, jesteś za mały, nie dasz rady. To tylko podkopie ich wiarę we własne możliwości, wiarę w siebie.

Dziecko powinno wiedzieć, że niektóre zadania, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć, mogą być trudne do zrealizowania. Jeśli jednak jego samoocena będzie wysoka, nie będzie bało się podjąć ryzyka i z pewnością spróbuje. Rodzice powinni zapewniać swoje dziecko, że wierzą w jego możliwości i trzymają za nie kciuki. Powtarzajmy im często że dadzą radę, że im się uda. Że my, rodzice wierzymy w nie z całego serca! Bo kto, jak nie my?

Kocham Cię

Mówienie o uczuciach nie jest proste. Ma z tym problem wielu dorosłych. Tym większy, im mniejsze doświadczenie w tym temacie wyniesione z domu. Nie wystarczy dbać o dziecko, spędzać z nim czas i przytulać, trzeba również nazywać swoje uczucia, pokazując, jak je w naturalny sposób wyrażać. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ w ten sposób pozwalamy dziecku nauczyć się, że oprócz czynów, znaczenie mają słowa, wyrażone w odpowiedni sposób. Jedne i drugie uzupełniają się i umacniają się na wzajem.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby nasze dziecko czuło się przez nas kochane, tak więc okazujmy mu jak najwięcej miłości, której nigdy za wiele!

fot. www.lukaszpeksyk.pl

Podobało się? Podziel się

6 zdań, które powinno usłyszeć dziecko każdego dnia!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także