Gadżety i zabawy

5 powodów, dla których warto kupować dziecku klocki

Zabawa klockami Lego to nie tylko chwila wytchnienia dla rodzica, ale również nauka. Dziecko poprzez kontakt z klockami uczy się wielu cennych i przydatnych umiejętności. Poznaj 5 powodów, dlaczego zabawa klockami Lego jest kluczowa dla rozwoju dziecka

zabawa klockami LEGO

Jednym z najczęściej wybieranych prezentów dla dzieci są klocki – zarówno te drewniane, jak i plastikowe. Niekwestionowanym liderem wśród klocków są zestawy LEGO. Trudno się dziwić – mnogość zestawów, tematyki, a przede wszystkim wykonania, sprawiają, że dzieci je uwielbiają.

Powodów, dla których zabawa klockami LEGO jest pożyteczna jest bardzo dużo. Skupię się jednak na pięciu najważniejszych.

Zabawa klockami LEGO rozwija kreatywność

Kiedy myślimy o klockach, pierwsza rzecz jaka przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o ich zaletach, to rozwój kreatywności. Trudno się dziwić. Klocki pozwalają naszym dzieciom budować według ich pomysłów. Pozwalają tworzyć budowle, pojazdy, wszystko według ich pomysłów. Zobacz zestawy LEGO Ideas, które zostały przygotowane przez miłośników klocków LEGO. Są wśród nich oryginalne projekty i zestawy zainspirowane filmami.

Zabawa klockami pomaga rozwijać wyobraźnię i koordynację wzrokową dziecka. Klockami mogą się bawić dzieci w różnym wieku. Zarówno te najmłodsze, jak i starsze.

Naturalnie zabawa nie kończy się na złożeniu modelu według instrukcji podanych w opakowaniu. Wręcz przeciwnie, to dopiero początek! Klocki są stworzone w taki sposób, abyśmy mogli je mieszać i tworzyć własne, niepowtarzalne budowle, pojazdy i co tylko zechcemy! Niesamowite jest to, że dzieci potrafią wymyślić i zbudować rzeczy, na których pomysł wpadłby mało który dorosły. Oczywiście pamiętajmy też, że wspólna zabawa rodziców z dzieckiem jest zawsze świetnym pomysłem na zacieśnienie więzi między nimi.

Zabawa klockami LEGO rozwija zdolności manualne dziecka

Klocki pomagają rozwijać zdolności manualne dziecka. Maluch uczy się chwytać – również małe przedmioty – i umieszczać je w odpowiednich miejscach. Są one zatem doskonałym wstępem do nauki pisania, a także matematyki, gdyż pozwalają ćwiczyć koncentrację i logiczne myślenie.

Wspierając dziecko w rozwijaniu gibkości dłoni mamy więc wpływ nie tylko na samą formę zabawy, ale także na to, czy nasza pociecha będzie miała łatwiejszy start w szkole. We współczesnym świecie wiele dzieci ma trudności w nauce pisania, więc tym bardziej powinniśmy zadbać o “wyćwiczenie rąk” naszej pociechy najwcześniej, jak to możliwe, a nauka przez zabawę jest jednym ze skuteczniejszych sposobów.

Zabawa klockami LEGO uczy logicznego myślenia

Zestawy LEGO Boots pozwalają tworzyć własne modele robotów i uczą podstaw kodowania. W dzisiejszym świecie kodowanie i programowanie to bardzo ważne aspekty.

Dziecko, dzięki zestawom LEGO Boots uczy się analizować rozmaite problemy. Mając aktywny udział w budowaniu skomplikowanych modeli robotów czy pojazdów, dziecko uczy się, że to, co jest niewidoczne dla oczu, jest warte poznania. Twórcze rozwiązywanie problemów to umiejętność ogromnie przydatna w szkole i w ogóle w życiu codziennym każdego dziecka, ale także i każdego dorosłego. Ponadto klocki Lego uczą dziecko tego, że ważne jest planowanie swoich działań. Dlatego ważna jest cykliczność zabawy, a tym samym rozwoju tych cech.

Zabawa klockami LEGO łączy pokolenia

Choć na pierwszy rzut oka, to stwierdzenie może wydawać się zabawne, tak jest w istocie. Klocki Lego, to zabawka, którą bawili się i bawią zarówno starsi jak i młodsi. Zatem zaproś do zabawy całą rodzinę. Nie tylko rodzeństwo czy kuzynostwo, ale również rodziców, a nawet ciocię czy wujka. To również świetny sposób na spędzenie czasu razem.

Na co dzień mamy go bardzo mało. Dzięki klockom Lego, ten czas możemy spędzić w miłym gronie, łącząc przyjemne z pożytecznym. Teraz tak rzadko mamy okazję spędzać ze sobą czas. Dla dzieci jest to szczególnie ważne i jak najbardziej pożądane. Przy okazji – to również świetna zabawa dla dorosłych i czas na oderwanie się od codzienności. A może zorganizujecie konkurs na największą budowlę z klocków albo największy dom?

Zabawa klockami LEGO uczy porządku

Przywarą, którą najciężej się pozbyć z zachowania naszego dziecka jest…tak, zgadliście: bałaganiarstwo! Dobrze wiemy, że nie ma nic gorszego niż porozrzucane zabawki po całym domu i ciągłe przypominanie najmniejszemu z domowników o konieczności ich posprzątania. Klocki LEGO to prawdziwy nauczyciel porządku! Po pierwsze, nasze dziecko szybko zrozumie, że zabawa pośród gromady niepozbieranych klocków wcale nie jest przyjemna. Po drugie, jeszcze mniejszą przyjemność sprawi mu nadepnięcie na jeden z nich. Kilka takich niemiłych spotkań stopy z plastikowym elementem i gwarantujemy, że sprzątanie będzie przebiegało znacznie sprawniej.

Podobało się? Podziel się

5 powodów, dla których warto kupować dziecku klocki

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także