Książki

Zakład, że tego nie wiesz? Czyli coś dla małych pytalskich

Ile razy w ciągu dnia dziecko zadaje Ci pytanie – a po co, a dlaczego, a czemu? Kiedyś próbowałam policzyć pytania zadawane przez Janka, po 50. się zgubiłam! Dlatego z chęcią sięgam po książeczki, które są skarbnicą wiedzy i odpowiadają szczegółowo na różne dziecięce pytania

zakład że tego nie wiesz

Zakład że tego nie wiesz? – O serii

Jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś musiał obejść się bez wszystkich nowoczesnych wynalazków, które uważasz za oczywiste? Jak poradziłbyś sobie bez toalety? Czy dasz sobie radę bez prądu? Gdyby antybiotyki nie zostały odkryte, czy żyłbyś dzisiaj?

Począwszy od tych prowokujących do myślenia pytań, każdy tytuł fantastycznej nowej serii „Zakład, że tego nie wiesz!” zabiera nas w historyczną podróż. Dowiadujemy się, jak ludzie naprawdę radzili sobie w przeszłości i jak opracowali genialne sposoby na uczynienie życia bezpieczniejszym i mniej nieprzyjemnym. Młody czytelnik dowie się także, jakich dalszych zmian może się spodziewać w niedalekiej przyszłości. Książki zawierają fantastyczne kolorowe ilustracje w stylu kreskówek i zabawne dymki, dzięki czemu są atrakcyjne nawet dla niechętnych czytelników.

To wyjątkowa seria 25 tytułów dedykowana dla młodych odkrywców, którzy uwielbiają zadawać pytania i nie boją się podejmować nowych wyzwań. Książeczki zawierają wiele fascynujących ciekawostek i nieznanych faktów, które mogą zaskoczyć nie tylko najmłodszych. Idealne wydanie dla całej rodziny, gdzie nie ma czasu na nudę, a nauka przez zabawę jest stawiana na pierwszym miejscu.

W kolekcji znajdziecie takie tytuły jak:

 • Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy?
 • Dlaczego nie da się żyć bez robali?
 • Dlaczego nie da się żyć bez kupy? (Janek już mi zapowiedział, że nie może doczekać się tej części)
 • Dlaczego nie da się żyć bez bakterii?
 • Dlaczego nie da się żyć bez glutów?
 • Dlaczego nie da się żyć bez bólu?
 • Dlaczego nie da się żyć bez pszczół?
 • Dlaczego nie da się żyć bez snu?
zakład że tego nie wiesz

Najnowszą kolekcję od Wydawnictwa Edipresse można zamówić w prenumeracie. Dzięki temu nie przegapicie żadnego numeru. Każdy tom w prenumeracie kosztuje tylko 11,99zł (zamiast 14,99zł) – oszczędza się aż 70 zł i dostaje prezenty dla prenumeratów (z tomem 8 do otrzymania jest pojemnik do obserwacji roślin, rodzajów gleby, owadów; z tomem 14 zestaw do przeprowadzania eksperymentu).

Zakład że tego nie wiesz – nasza opinia

zakład że tego nie wiesz

Janek, zresztą, jak każde dziecko jest ciekawy świata. Zadaje mnóstwo pytań o otaczający go świat. Chce wiedzieć, jak wszystko jest skonstruowane, jak działa, skąd się biorą zjawiska atmosferyczne. Czasem jego pytania o rzeczy, które wydają się bardzo oczywiste zwalają z nóg. Dlatego też z chęcią sięgam po książki, które tłumaczą zasady, które rządzą światem. Z ciekawością więc sięgnęłam po serię “Zakład że tego nie wiesz”.

Pierwszą część serii – Dlaczego nie da się żyć bez telefonu komórkowego, przeczytaliśmy od deski do deski i oboje przepadliśmy. Nawet mój mąż stwierdził, że w książce jest wiele informacji, o których nie miał pojęcia.

zakład że tego nie wiesz

Nasze dzieci nie wyobrażają sobie sytuacji, w której nie mają telefonu komórkowego, nie wyobrażają sobie, jak to było, że ludzie pisali do siebie listy, zamiast zadzwonić lub wysyłali gołębie pocztowe, zamiast wysłać SMS. Janek nie potrafił sobie wyobrazić, jak to możliwe, że jeden z pierwszych telefonów komórkowych był tak duży.

Książka w przystępny i ciekawy sposób ukazuje historię powstania telefonu, pierwsze próby ludzi wykorzystywania do kontaktowania się fal radiowych.

zakład że tego nie wiesz

Ukazując dziecku historię powstania telefonu, można mu pokazać, że świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby telefony komórkowe istniały 100 lat. To dobra nauka historii. Janek z zapartym tchem śledził kolejne dzieje telefonu komórkowego.

Książki z kolekcji “Zakład, że tego nie wiesz” nie są książkami stworzonymi jak encyklopedie. Owszem zawierają mnóstwo wiedzy i faktów, ale wszystko jest podane w przystępny i prosty sposób. Dzieci poznają nie tylko historię telefonu, ale również złe nawyki korzystania z komórek. Znajdą informacje o fobiach związanych z telefonami komórkowymi (telefonofobia, dzwonkofobia, nomofobia, frigensofobia). Znajdą też takie ciekawostki jak np. to, że na całym świecie 6 miliardów ludzi ma dostęp do telefonów komórkowych, a tylko 4,5 miliarda do działającej toalety! Przyznam, że sama o tym nie wiedziałam!

Zakład że tego nie wiesz – plusy:

 • przystępnie podana historia;
 • mnóstwo ciekawostek;
 • zabawne rysunki, które przyciągają uwagę;
 • rozbudzanie ciekawości dziecka;
 • pobudzanie wewnętrznej motywacji do zdobywania wiedzy;
zakład że tego nie wiesz

Każdy tom kolekcji jest poświęcony innemu zagadnieniu. To bardzo wciągająca kolekcja o walorach edukacyjnych, przekazuje wiedzę o technice, przyrodzie, zdrowiu, zjawiskach atmosferycznych. Na pewno nie będziecie się nudzić!

Patronem całej książkowej kolekcji jest Uniwersytet Dzieci i telewizja Da Vinci.

Podobało się? Podziel się

Zakład, że tego nie wiesz? Czyli coś dla małych pytalskich

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także