Mama

Zielony kopciuszek, czyli rzecz o ekologii

Jak nauczyć dziecko dbać o środowisko? Czy ekologia dla przedszkolaków musi być nudna i trudna? Okazuje się, że nie! Udowodnili to aktorzy teatru Kultureska, którzy na scenach radomskiej Kuźni Artystycznej wystawili sztukę “Zielony Kopciuszek”

zielony kopciuszek

Kiedy przeczytałam tytuł sztuki, na którą wybraliśmy się z Jankiem w ramach cyklu Wkręć się w Teatr, od razu zaświtała mi w głowie myśl, że będą w nim poruszane tematy ekologii. Ale jak do tego wszystkiego ma się sam Kopciuszek?

Zielony Kopciuszek – znana bajka w nowej odsłonie

Kopciuszek mieszka ze swoimi złymi siostrami i macochą, przez które jest wykorzystywana do sprzątania, prania, gotowania itp. Jednak dziewczyna nie traci wiary w siebie i w to, że kiedyś jej los się odmieni. Od pierwszego pojawienia się na scenie roztacza pozytywną energię, którą szybko zaraża małych i dużych widzów.

Kopciuszek uwielbia naturę i żyję z nią w zgodzie, robi wszystko by o nią dbać, wszak “przyroda to super sprawa”. Ma swojego wiernego przyjaciela Szczurka Burka i Motylka, z którymi toczy ciekawe rozmowy o wierze we własne siły.

Pewnego dnia Kopciuszek dowiaduje się, że w pałacu księcia odbędzie się bal, a która z panien spodoba się księciu, zostanie jego żoną. Motylek, która okazuje się dobrą wróżką, postanawia za pomocą czarów odmienić Kopciuszka. W trakcie prześmiesznych dialogów odmienia Szczurka Burka w maskotkę. Na szczęście udaje jej się zamienić Kopciuszka w piękną dziewczynę.

Kopciuszek przybywa na bal do Księcia Von Bałagana i z miejsca się w nim zakochuje. Jednak przeraża ją to, że w królestwie księcia panuje wielki bałagan, a książę nic sobie nie robi z problemów ze smogiem, segregowaniem odpadów czy niszczeniem przyrody. Kopciuszek ucieka z balu, gdyż książę nie chce zmienić swoich nawyków.

I znów do akcji wkracza Motylek/Wróżka, który przy pomocy małych widzów uczy księcia, jak postępować z przyrodą i co zrobić, żeby o nią dbać.

“Zielony kopciuszek” to przepiękny spektakl, pełen pięknych piosenek i prześmiesznych dialogów. Niesamowici aktorzy przenoszą dzieci w świat dobrze znanej bajki o Kopciuszku, ale uczą dzieci czegoś jeszcze – przypomina najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody, a także uczy jak o nią dbać. Utrwala i poszerza wiedzę na temat zasad segregacji odpadów i znaczenia właściwego gospodarowania odpadami.

Ponadto spektakl podkreśla, jak ważna jest ochrona powietrza oraz walka z niską emisją zanieczyszczeń. Ukazuje negatywne skutki palenia śmieci w domowych paleniskach, ogrzewania domów węglem, a dużej ilości spalin samochodowych. Zachęca do walki z problemem zanieczyszczeń powietrza.

Spektakl, dzięki baśniowej atmosferze to niezapomniane przeżycia teatralne i efektywna edukacja ekologiczna w jednym. Po skończeniu przedstawienia, pierwszym pytaniem Janka było: “czy nasze samochody produkują spaliny i zanieczyszczają powietrze”. Widać więc, że bajka oprócz dobrej zabawy, zasiała ziarnko ekologicznego zastanowienia się nad tym, jak nasze codzienne postępowanie wpływa na środowisko.

“Zielony Kopciuszek” to piękne kostiumy, świetna gra aktorów i kontakt z publicznością, bajka dla małych jak i dużych. Moglibyśmy obejrzeć jeszcze raz!

Podobało się? Podziel się

Zielony kopciuszek, czyli rzecz o ekologii

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także