Gadżety i zabawy

Dlaczego klocki to dobry pomysł na prezent?

Przyznam szczerze, że nie przepadałam za budowaniem z klocków. Kiedy patrzyłam, jak mój brat coś buduje, uważałam, że traci czas. Jednak odkąd Janek zaczął mieć hopla na punkcie różnych konstrukcji i ja wkręciłam się w budowanie 🙂 Dlaczego klocki dla dziecka to dobry pomysł na prezent?

klocki dla dziecka

Mówi się, że dzieci są bardziej kreatywne niż dorośli. I jest to prawda.
Potrafią sobie wyobrazić i widzieć rzeczy, jakie rodzicom nie
przyszłyby do głowy.Każdy rodzi się kreatywny, ale tę naturalną zdolność można i należy rozwijać już od najmłodszych lat. Kluczowe znaczenie ma w tym procesie zabawa, poprzez którą dzieci najchętniej, najszybciej i najskuteczniej się uczą. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór zabawek, które będą właściwie je stymulować. Dla mnie taką zabawką są klocki. To zabawka, która nie ma ograniczeń wiekowych. Mogą się nią bawić zarówno małe dzieci, jak i dorośli. Na rynku dostępnych jest wiele zestawów, które zajmą dziecko na długo.

Klocki dla dzieci i ich wpływ na rozwój malucha

Nie jest ważne, co dziecko lubi budować, lecz jak się czuje, gdy coś
stworzy. To naturalne, że maluch zaczyna budowanie od najprostszych
modeli, ale później, krok po kroku, przechodzi do coraz bardziej
skomplikowanych. Na samym początku małe dzieci tylko rozłączają klocki,
dopiero potem zaczynają je łączyć. Połączenie jednego klocka z drugim to
milowy krok w rozwoju dziecka, gdyż oznacza, że opanowało koordynację
oko-ręką. Gdy podrośnie, zachęcajmy je, by kreowało własne historie,
przeżywając w zabawie przygody, które są dla niego emocjonujące.

Klocki  nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, ale
także wiele ważnych umiejętności: od motorycznych, przez poznawcze po
społeczno-emocjonalne. Poprzez zabawę, czyli w naturalny i
najprzyjemniejszy dla dzieci sposób, mali budowniczowie uczą się z
radością kolorów, kształtów, cyferek i literek, a także nowych słów –
nazw przedmiotów codziennego użytku czy zwierząt.

klocki dla dziecka

Klocki możesz wykorzystywać na wiele sposobów, wymyślając coraz to nowsze i bardziej wymagające zabawy. Możecie zacząć od budowania garaży, zbudować emocjonujący tor przeszkód czy katapultę. Macie nieograniczone
możliwości. Wszystko bowiem zależy od tego, czy w danej chwili maluch
będzie chciał zostać pilotem, maszynistą czy może rajdowcem.

Warto wiedzieć, że klocki mają również właściwości antystresowe i terapeutyczne – pomagają się wyciszyć i skoncentrować na wykonywanych czynnościach. To także doskonały sposób na wyrobienie w dziecku umiejętności pracy w grupie – dziecko buduje jedną część budowli, a rodzic drugą. Zestawy tematyczne pozwalają wczuć się w rolę zawodów wykonywanych przez dorosłych (strażak, lekarz, policjant, kierowca, budowniczy), poznać reguły panujące w często odwiedzanych przez maluchy miejscach (plac zabaw, wesołe miasteczko, zoo).

Jak wybrać odpowiednie klocki dla dziecka?

Na rynku mamy duży wybór klocków, od drewnianych, przez piankowe, tablicowe, magnetyczne, na plastikowych kończąc. Wybierając klocki najlepiej kierować się  wiekiem malucha. Im młodsze dziecko, tym klocki muszą być większe, aby przez przypadek nie wzięło ich do buzi i nie połknęło. Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie bawią się kolorowymi klockami, z
których można zbudować konkretne rzeczy, np. pojazdy, budynki czy całe
miejsca, jak plac zabaw My mamy klocki z Wadera – to klocki plastikowe, bardzo wytrzymałe. Można z nich zbudować wiele konkretnych budynków, pojazdów itp. Posiadamy również klocki LEGO, klocki clics, a także klocki drewniane. Ostatnim hitem są u nas klocki Plus-Plus.

Klocki Plus-Plus – nasza opinia

klocki dla dzieci

Klocki Plus-Plus dają możliwość samodzielnego budowania różnych figur i konstrukcji; rozwijają fantazję i kreatywność oraz ćwiczą zdolności manualne dziecka. Innowacyjny sposób łączenia klocków pozwala na budowanie niepowtarzalnych  kształtów i konstrukcji z ruchomymi elementami. Klocki pPomagają rozwijać zdolności manualne i kreatywność u dzieci.

Janek początkowo podszedł do tych klocków z dużą rezerwą. Za nim się z nimi oswoił minęło trochę czasu. Ale kiedy je polubił, zaczął się bawić nimi codziennie. Buduje z nich maszyny, schody, samolociki.

Janek najwięcej frajdy miał z budowania prostych, przestrzennych figur. Spodobało mu się także tworzenie domków/garażów z otwieranymi drzwiami, w których zamieszkały różne figurki.

klocki dla dzieci

Bawimy się wspólnie, bo okazało się, że to wciągające zajęcie. Zwłaszcza, że do klocków są dołączone obrazki, które umożliwiają budowanie ciekawych rzeczy, np. wyścigówki. To ułatwia budowanie.

Klocki świetnie nadają się zarówno dla jedynaka, jak i dla rodzeństwa. Umilają czas spędzony razem z przyjaciółmi. Klocki Plus-Plus to świetna zabawa. Wykonanie z solidnego tworzywa, zapewnia im trwałość. Klocki wspierając motorykę małą, pozwalają na kreatywne działania.

klocki dla dzieci

Klocki Plus-Plus pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny, pobudzają wyobraźnię, stymulują pamięć, inteligencję i zdolność rozumowania. Klocki Plus-Plus charakteryzują się prostotą a zarazem są oryginalne i niezwykle wciągające.

Jedynym lekkim minusem jaki widzę to ta instrukcja która mogłaby być bardziej szczegółowa i podzielona na więcej etapów.

klocki dla dzieci

Klocki Plus-Plus na pewno przypadną nie jednemu dziecku do gustu i co ważne (dla nas rodziców) zajmą dzieci na długi czas.

Podobało się? Podziel się

Dlaczego klocki to dobry pomysł na prezent?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
14
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także