Wychowanie

Zadbaj o małego sportowca!

Wspieranie małego sportowca to ważny element jego rozwoju. Rodzice muszą ogarnąć kilka istotnych kwestii, by działać kompleksowo. Nie jest to tylko dowożenie na treningi czy turnieje. Rodzice z reguły cieszą się, kiedy ich dzieci przejawiają zainteresowanie jakąś dyscypliną i robią wszystko, żeby wspierać ich rozwój.

wspieranie małego sportowca

Mój syn jest dzieckiem pełnym, które nie usiedzi spokojnie w domu. Najlepiej, jakby ciągle mógł biegać, skakać. Jego energię udaje mi się poskromić podczas wycieczek rowerowych. Ponieważ Janek bardzo lubi ruch, postanowiłam skorzystać z jego chęci i zapisałam go jakiś czas temu na zajęcia z piłki nożnej.

Treningi dwa razy w tygodniu pozwalają mu nie tylko pracować na kondycją fizyczną, co w przypadku jego astmy jest bardzo ważne, ale uczą go, że najlepszą formą spędzania wolnego czasu są wszelkie aktywności fizyczne.

Zapisując Janka na zajęcia dodatkowe, nie myślałam, że tak mu się one spodobają. Wkręcił się w zajęcia do tego stopnia, że nie może się doczekać treningów i stał się małym fanem piłki nożnej.

Choć Janek trenuje piłkę dopiero drugi rok, już teraz postanowiłam wspierać mojego małego sportowca.

Wspieranie małego sportowca to zadbanie o jego dietę

Podczas wysiłku fizycznego młody organizm wykorzystuje energię przede wszystkim z węglowodanów. Dlatego dieta młodego sportowca powinna być w nie bogata.

Podstawowe zasady zbilansowanej diety młodego sportowca to:

 • pamiętaj o nawodnieniu;
 • zaplanuj trzy główne posiłki oraz dwie przekąski w ciągu dnia (razem 5 posiłków), co 3-4 godziny;
 • dbaj o różnorodność produktów i nowych smaków;
 • dbaj o prawidłową kaloryczność i dostarczanie odpowiedniej ilości białka w diecie, równomiernie rozłożoną w a najlepiej 4 porcjach w ciągu dnia;
 • o ile dziecko nie ma alergii albo nietolerancji, codziennie powinno spożywać 1-2 produkty mleczne (pasteryzowane) albo fermentowane (kefir, maślanka);
 • codziennie dostarczaj dziecku 4-5 porcji warzyw i/lub owoców, najlepiej z każdym posiłkiem;
 • wybieraj zdrowe przekąski takie jak orzechy, suszone owoce, batoniki z nasionami i orzechami, a jeśli jest czekolada, to najlepiej taka, która zawiera 60-70% kakao;
 • używaj przypraw i ziół takich jak curry, kurkuma, pietruszka, bazylia, oregano, czosnek – mają działanie przeciwzapalne i pomagają układowi odpornościowemu w walce z infekcjami.
wspieranie małego sportowca

Wspieranie małego sportowca i jego pasji

Dla małego sportowca, który dopiero stawia pierwsze kroki w sporcie, bardzo ważne jest wsparcie ze strony rodziców. Nawet jeśli nie do końca podoba Ci się sport, który wybrało Twoje dziecko, wspieraj go i dopinguj. Przy czym pamiętaj, że wsparcie to nie tylko zawiezienie i odebranie z treningu. To również dobre słowo, pochwalenie jego wysiłków i zaangażowania. Okazuj dziecku uwagę i zainteresowanie.

Wspieranie małego sportowca to wspólne przeżywanie jego porażek i sukcesów, ale pamiętajmy, że końcowy efekt nie jest tak ważny, jak wszystkie te pozytywne rzeczy, których uczy się dziecko podczas współzawodnictwa – współpracy z kolegami z drużyny, wspierania innych, kiedy pociesza kolegę, któremu coś nie wyszło, współczucia dla drużyny lub przeciwnika, który wygrał, radości ze wspólnego zwycięstwa, dumy z efektów swoich treningów…i wytrwałości w treningu – rozwijania pasji, którą uwielbia.

Pomyśl o ubezpieczeniu małego sportowca

Nieodłącznym elementem sportu są również kontuzje. Rodzice małego sportowca muszą być przygotowani, że ich pociecha będzie doznawała urazów prawdopodobnie częściej niż nietrenujący koleżanki czy koledzy.

W przypadku małego zawodnika uraz i wykluczenie z treningów może stanowić ogromne wyzwanie nie tylko dla jego kariery sportowej, ale również psychiki. W sytuacji kontuzji dziecko potrzebuje zatem szczególnej opieki i troski rodziców.

Ubezpieczenie dziecka powinniśmy wybrać mądrze. Chodzi przede wszystkim o to, aby w razie wypadku naszego dziecka sfinansowane zostały niezbędne zabiegi i rehabilitacja, nawet jeśli ich koszt będzie duży.

Zapewnij odpoczynek

Sama dieta i wysyłek fizyczny podczas treningów nie przyniosą oczekiwanych sukcesów. Liczy się też odpoczynek i zachowanie odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy poszczególnymi etapami dnia codziennego. Poświecenie czasu na odpoczynek po intensywnym wysiłku fizycznym wpływa kojąco na organizm i przyśpiesza procesy regeneracyjne, powodując wzmocnienie mięśni i wytrzymałości organizmu.

Pamiętajmy o tym, aby młodzi sportowcy przywiązywali do odpoczynku duże znaczenie. Z całą pewnością pomoże w tym wyznaczenie określonych godzin na posiłek, sen i rozrywkę. Przeznaczenie konkretnych godzin w ciągu dnia na określone czynności ułatwi wytworzenie zdrowych nawyków i przyzwyczai organizm do określonych czynności – również tych wysiłkowych.

Pamiętaj – to ma być dla dziecka zabawa!

Zmagania dziecka to często duży stres dla rodzica, który nie tylko martwi się o to, czy dziecku uda się sprostać postawionym przed nim zadaniom, ale także jak ewentualna porażka lub zwycięstwo odbiją się na dziecięcej psychice. Zachowania na trybunach widzimy różne – niektóre wywołują nasze rozbawienie, inne niesmak. Rodzicom zdarza się zapomnieć o tym, że są, aby wspierać.

Pamiętajmy, zwłaszcza, kiedy trenują maluchy, że nie my jesteśmy trenerami. Nie wykrzykujmy do dzieci , nie kierujmy nimi. Słysząc nasze krzyki, dzieci będą jeszcze bardziej zestresowane.

Sport, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, powinien być zabawą i przyjemnością, a nie smutnym, uciążliwym obowiązkiem. Pokazujmy ciekawe i przyjemne aspekty aktywności fizycznej. Jeżeli na przykład dziecko jest towarzyskie, to warto mu przypomnieć, że trening to czas, który spędza ze swoimi przyjaciółmi. Narzucanie maluchowi aktywności i treningów spowoduje, że osiągniemy prawdopodobnie efekt odwrotny do zamierzonego.

Pamiętajmy, że sport w młodym wieku ma być zabawą! Chodzi o to, aby młodzi ludzie spędzali czas na aktywności fizycznej, poznając ograniczenia swojego ciała, ale także hartując je – przy zdrowym podejściu do sportu hartuje się jednocześnie ciało i duch. Trudno wyobrazić sobie, że dorosły człowiek decyduje się na wyczynowe uprawianie sportu, jeżeli w dzieciństwie nie odczuwał z tego powodu radości.

Zanim podejmiesz decyzję o wyczynowym uprawianiu sportu przez dziecko, przemyśl:

 • czy dysponujesz odpowiednią ilością czasu i pieniędzy, które pozwolą dziecku na profesjonalne trenowanie;
 • czy nie będziesz wchodził w rolę trenera, również w domu;
 • czy umiesz zmotywować dziecko do regularnych treningów;
 • jak zniesiesz ewentualne kontuzje dziecka;
 • czy zaakceptujesz fakt, że dla dziecka ważne jest przede wszystkim realizowanie pasji, a nie wynik;

Pamiętaj, by jako rodzic młodego sportowca: wspierać, kibicować, kochać i akceptować niezależnie od wyniku sportowego!

Podobało się? Podziel się

Zadbaj o małego sportowca!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także