Mama

Czym objawia się kolka niemowlęca i jak jej zaradzić?

Kolka to jedna z tych niemowlęcych przypadłości, które spędzają sen z powiek wielu młodym rodzicom. Dotyka niemal połowy noworodków i trudno się jej pozbyć. Jakie są objawy kolki niemowlęcej, czym jest spowodowana i czy istnieje na nią skuteczne lekarstwo? Przeczytajcie.

kolka niemowlęca

Czym jest kolka niemowlęca?

Wbrew obawom rodziców, nie jest to choroba, a jedynie zaburzenie, które występuje u wielu maluchów i zazwyczaj mija samoistnie. Najczęściej pojawia się ok. 3 tygodnia życia i może utrzymywać się nawet do 4 miesiąca. Kolka u noworodka spowodowana jest niedojrzałością układu pokarmowego niemowląt, które muszą nauczyć się trawić nowy rodzaj pokarmu. Z tego właśnie powodu najczęściej jej ataki pojawiają się po karmieniu.

Przeczytaj artykuł na temat kolki u noworodka na blogu Humana-Baby: https://humana-baby.pl/blog/kolka-u-noworodka/

Wbrew obiegowej opinii, kolka niemowlęca nie jest związana z dietą matki, ponieważ skład kobiecego mleka jest stały, bez względu na to, czym się ona odżywia. Nie warto więc głodzić się tylko po to, by zapobiec bólowi brzucha u dziecka, ponieważ prawdopodobnie i tak się to nie uda.

Jakie są objawy kolki?

Ataki kolki niemowlęcej zazwyczaj pojawiają się regularnie, o tej samej porze – najczęściej po południu lub wieczorem – i mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Można je rozpoznać po głośnym, histerycznym płaczu dziecka, zupełnie innym niż ten, który pojawia się np. wtedy, gdy jest ono głodne lub zmęczone. Dodatkowo niemowlę podkurcza nóżki, wypręża brzuszek i bardzo trudno je uspokoić. Kiedy ból mija, najczęściej, zmęczone płaczem, od razu zasypia.

Jak jej zapobiegać?

Choć nie ma skutecznych leków, które mogłyby wyeliminować występowanie kolki, można zastosować kilka sprawdzonych sposobów, które złagodzą jej ataki i pozwolą szybciej się z nimi uporać. Należą do nich m.in.:

  • Ciepła kąpiel
  • Masowanie dziecięcego brzuszka – najlepiej robić to w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, ponieważ w ten sposób poprawia się perystaltykę jelit
  • Ciepłe okłady lub przykładanie do brzuszka termofora – należy jednak pamiętać o tym, by nie był on gorący i nie spowodował u dziecka oparzeń
  • Delikatne oświetlenie, uspokajająca muzyka
  • Noszenie na rękach, bujanie, przystawianie do piersi oraz wszystkie czynności, które dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i przynoszą ukojenie – bliskość rodziców jest w takich sytuacjach niezbędna
  • Herbatki antykolkowe, na bazie kopru włoskiego oraz innych, naturalnych ziół. Można je znaleźć m.in. w ofercie firmy Humana: https://humana-baby.pl/kategoria/herbatki/.
  • W niektórych przypadkach konieczne jest podanie niemowlętom dostępnych  w aptece leków – zawsze powinno się to jednak odbywać po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Jeśli dziecko cierpi z powodu kolek, warto zadbać o pewne rytuały, które dadzą mu poczucie bezpieczeństwa i uspokoją. Może to być np. wieczorna kąpiel odbywająca się zawsze o tej samej godzinie – najlepiej po karmieniu. Ciepła woda, delikatny masaż brzuszka wpłyną na dziecko kojąco, a jednocześnie poprawią pracę układu pokarmowego. Ważne jest również to, aby rodzice, mimo stresu i zmęczenia zachowali spokój i cierpliwość, ponieważ negatywny nastrój szybko udziela się dzieciom.

Podobało się? Podziel się

Czym objawia się kolka niemowlęca i jak jej zaradzić?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także