Mama

Bądź bezpieczny jesienią na drodze!

Bezpieczeństwo jesienią na drodze – to ważny temat, którego nie można lekceważyć. Podczas jesiennych spacerów musimy pamiętać, nie tylko o ciepłej kurtce, szaliku, czapce czy odpowiednich butach. Pamiętajmy również o odblaskach! Lektura książki “Vademecum bezpiecznej rodziny” przygotowuje nas do dbania o bezpieczeństwo na drodze

bezpieczeństwo jesienią na drodze

W zeszłym roku na przełomie jesieni i zimy, mieliśmy bardzo nieprzyjemną sytuację. Wracaliśmy z Jankiem autobusem z przedszkola. Było już ciemno. Na ulicy, na której jest przystanek, akurat nie było światła. Przechodziliśmy przez jezdnię, a w ulicę skręcał właśnie samochód. Zatrzymał się przed nami z piskiem opon. Nie muszę pisać, że miałam serce w gardle. Nikomu nic się nie stało. Na szczęście mieliśmy odblaski. Pan nas przepraszał, przyznał, że się zagapił i jak zobaczył odblaski zaczął hamować. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo jesienią na drodze, wyposażając się w odblaski!

Bezpieczeństwo jesienią na drodze – zainwestuj w odblaski

Jesień, to trudny okres na drogach. To nie tylko zmiany w przyrodzie, ale również w samopoczuciu człowieka, co wiąże się często m.in. z przygnębieniem i problemami z koncentracją. Okres ten charakteryzuje się również obniżeniem widoczności, często nagłymi zmianami warunków atmosferycznych.

Dbając o bezpieczeństwo jesienią na drodze, pamiętajmy jako piesi o odblaskach. Zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym mówią, że każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego, bez względu na wiek poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

Przy słabej widoczności, bez elementów odblaskowych, pieszy jest widoczny na drodze w światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20-30 metrów. Przy prędkości 90 km/h, kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć możliwości reakcji widząc pojawiającego się pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli dużo szybciej. To może uratować pieszemu życie.

Mimo, iż obowiązek dotyczy jedynie miejsc poza terenem zabudowanym, uważam, że wszyscy powinni nosić odblaski, również w mieście ponieważ po zmroku będziemy lepiej widoczni, a to może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa.

Odblaski dla dzieci dostępne są w wielu różnych wariantach. Niektóre z nich są już wkomponowane w ubrania dla dzieci, np. kurtki z naszywkami odblaskowymi. Najczęściej umieszcza się je z przodu, z tyłu oraz po bokach jako integralny element kolekcji ubrań jesiennych i zimowych dla dzieci. Dzięki odzieży odblaskowej twoja pociecha będzie bardzo dobrze widoczna w świetle reflektorów nadjeżdżających samochodów.

Pamiętajmy jedną z głównych zasad bezpieczeństwa jesienią na drodze – niewielki element odblaskowy może uratować nasze życie!

Bezpieczeństwo jesienią na drodze – podstawowe zasady

Aby ograniczyć ryzyko wypadku w okresie jesiennym, piesi, poza noszeniem odblasków, powinni również przestrzegać następujących zasad:

  • poruszać się poza terenem zabudowanym prawidłową, lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżający pojazd,
  • przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje – w miejscu o dobrej widoczności,
  • upewnić się przed wejściem na jezdnię, że nic im nie zagraża i że nie będą stanowili zagrożenia dla innych użytkowników dróg,
  • nie wbiegać raptownie na jezdnię,
  • nie przechodzić przez jezdnię w miejscu, gdzie są barierki, łańcuchy, płotki i siatki oddzielające jezdnię,
  • nie wychodzić na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność,
  • nie przechodzić przez jezdnię na ukos.

Kierowcy natomiast powinni pamiętać o poruszaniu się z dozwoloną, dostosowaną do warunków na drodze prędkością, zachowaniu szczególnej ostrożności przy zjeżdżaniu na pobocze w porze wieczorowej i nocnej, zwalnianiu i zatrzymywaniu się przed przejściem dla pieszych, niewyprzedzaniu innych pojazdów na przejściach dla pieszych.

Jesienią zadbaj o swój samochód

Bardzo wcześnie rano oraz po zmroku na drodze może zrobić się ślisko i nieprzyzwyczajeni do śliskiej nawierzchni kierowcy mogą stracić panowanie nad pojazdem podczas hamowania. Spadające i leżące na drodze liście, w połączeniu z opadami deszczu powodują, że droga staje się śliska o czym kierowca powinien pamiętać i przewidzieć, że w takich warunkach można bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem.

bezpieczeństwo jesienią na drodze

Oprócz odpowiedniego przygotowania auta należy pamiętać jak ważnym elementem jest utrzymanie w czystości szyb, lusterek a także kloszy świateł pojazdu, oczyszczenie całego pojazdu ze śniegu i lodu oraz systematyczne uzupełnianie płynu w zbiornikach spryskiwaczy, jak również wymiana zniszczonych piór wycieraczek, które nie radzą sobie z deszczem, śniegiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami na drodze.

Należy pamiętać o zmianie opon w pojeździe z „letnich” na „zimowe”. Mają one niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne co w znacznym stopniu może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.

Wpis powstał zainspirowany lekturą książki “Vademecum bezpiecznej rodziny”

Podobało się? Podziel się
error

Bądź bezpieczny jesienią na drodze!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także