Mama

Pokój przedszkolaka – jak nadać mu charakter?

Pokój przedszkolaka – dla mnie to jedno z pomieszczeń w domu, ale dla mojego syna to cały świat! Dlatego też urządzanie jego pokoju było dla mnie wielkim wyzwaniem. I przyznam szczerze, nadal jest, bo ciągle coś zmieniamy, dodajemy, przestawiamy. Jak urządzić pokój przedszkolaka, aby nadać mu niepowtarzalny charakter?

pokój przedszkolaka

Urządzając pokój dla dziecka musimy pamiętać, że jest to przestrzeń wielofunkcyjna, przeznaczona do wypoczynku, zabawy i nauki. Aranżacja takiej powierzchni powinna tworzyć atmosferę wyciszenia i relaksu jednocześnie pobudzając wyobraźnię dziecka.

Pokój przedszkolaka to najbardziej wielofunkcyjne wnętrze w naszych domach. Często dla pociechy są biurem i sypialnią, łączą miejsce spotkań z rówieśnikami z zacisznym kącikiem.

Pokój przedszkolaka – zasady aranżacji

  • Funkcjonalność mebli

Pokój dziecięcy musi pomieścić wiele rodzajów mebli, które stworzą idealne warunki do nauki, zabawy i wypoczynku. Wygodne łóżko, szafa i komoda na ubrania, półki na zabawki, biurko i krzesło do nauki to tylko podstawowa część wyposażenia pokoju malucha.

W pokoju dziecięcym wypełnionym zabawkami, książkami i innymi gadżetami często brakuje miejsca. Dlatego dobrym rozwiązaniem są meble wielofunkcyjne, które oszczędzając powierzchnię, dają jak najwięcej wolnej przestrzeni do swobodnej zabawy. Takie mebelki nadają też niepowtarzalny charakter wnętrzu.

  • Kolory we wnętrzu

Wnętrze, w którym przebywa nasza pociecha powinno być dopasowane do jego upodobań. Pamiętajmy o tym, jak ważne są w rozwoju kolory, ale nie wybierajmy tych zbyt intensywnych. Ciepłe barwy mogą pozytywnie wpływać na nastrój naszego dziecka, ale te ostre powodować nerwowość. Modne ściany w minimalistycznych odcieniach szarości, beżu i bieli nie muszą oznaczać nudy w pokoju naszego malucha.

  • Zabawki zawsze pod ręką

Odpowiednio zaaranżowany pokój może pomieścić wszystko, czego potrzebuje nasz maluch. Warto pomyśleć o miejscu do przechowywania, który ułatwi dziecku utrzymanie porządku. Tu z pomocą przychodzą wszelkie pudełka na zabawki. Kolorowy kosz na zabawki sprawi, że nasze dziecko chętniej pozbiera do nich zabawki czy szkolne przybory.

pokój przedszkolaka

Dzisiaj dostęp do pojemników i koszy na zabawki jest bardzo łatwy. Sprzątanie zabawek do koszy i pojemników jest dużo łatwiejsze niż ustawianie każdej z nich na półkach. Tym bardziej że wiele zabawek ma małe rozmiary i ustawianie ich na półkach kompletnie mija się z celem. Dzięki koszom na zabawki Janek uczy się segregowania. Wie, że każdy pojemnik jest przeznaczony na inny rodzaj zabawek – inny kolor jest na klocki, jeszcze inny na zabawki z Psiego Patrolu czy resoraki. Dzięki temu łatwiej mu porządkować pokój po zabawie. Łatwiej też znaleźć mu zabawki, którymi ma ochotę się bawić. Takie umiejętności przydadzą mu się w przedszkolu i w życiu dorosłym, bo i dorośli muszą umieć sprzątać.

Pojemniki i kosze na zabawki powinny być takich rozmiarów, by dziecko samo sobie z nimi poradziło. Powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów, czyli takich, z których nic się nie urwie i nie skaleczy dziecka. Najczęściej kosze na zabawki wykonane są z plastiku i dzięki temu spełniają one swoje zadanie. Są dostępne w wielu kolorach, więc w ten sposób mogą stać się dekoracją dziecięcego pokoju. Kosze na zabawki mogą stać bezpośrednio na podłodze lub można wybierać takie, które zmieszczą się w szafach lub na regałach.

  • Unikalne dodatki

W pokoju przedszkolaka najistotniejsze są szczegóły. Warto wprowadzić w życie malucha trochę samodzielności. U nas hitem okazał się budzik w kształcie ludzika LEGO i skarbonka w kształcie R2D2. Dzięki kolorowej pościeli, elementom oświetlenia czy ozdobom stworzyłam Jankowi bajkowe, radosne i inspirujące miejsce. Warto razem z dzieckiem wybrać jeden motyw przewodni pokoju i dobrać do niego dodatki, które stworzą bajkową krainę, kolorowy zamek czy pokój małego żeglarza. Taki pokoik będzie na pewno idealnym miejscem zabawy, do którego dziecko z chęcią zaprosi swoich rówieśników.

  • Przestrzeń do odpoczynku

Przy aranżacji pokoju nie powinniśmy zapominać o przestrzeni do wypoczynku. Odpowiednie miejsce do snu to lepsza koncentracja, samopoczucie i prawidłowy rozwój naszego dziecka. W naszym przypadku Janek sam wybierał łóżko i pościel. Zadbałam również o to, by w pokoju mógł się bawić, ale jednocześnie odpoczywać. Na swoim łóżku w kształcie samochodu lubi kłaść się w ciągu dnia i czytać książki czy przeglądać komiksy.

Podobało się? Podziel się

Pokój przedszkolaka – jak nadać mu charakter?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także