Mama

Prezent dla mamy last minute – las w słoiku!

Las w słoiku w ostatnich czasach zrobił się bardzo popularny. Trudno się dziwić, bo kompozycje są po prostu piękne i idealnie wyglądają w każdym miejscu domu/mieszkania. Zastanawiając się, co podarować mamie, wpadłam na pomysł, że zrobię dla niej las w słoiku. Jak się okazało, nie było to wcale trudne

las w słoiku

Las w słoiku to niewymagający dużej uwagi ekosystem, który może stać się ozdobą każdego wnętrza. Chociaż jego nazwa może wydawać się nieco abstrakcyjna, to zarówno utrzymywanie gotowej kompozycji, jak i samodzielne stworzenie szklanego ogrodu nie jest zbyt skomplikowane.

Ogromną zaletą roślinności w szklanym naczyniu jest możliwość dopasowania zarówno wielkości, jak i charakteru takiej ozdoby do własnego gustu. Postanowiliśmy z mężem, że zrobimy las w małych szklanych kulach.

Las w słoiku w prezencie dla mamy – co potrzebne?

Las w słoiku można przygotować w dwóch formach – zamkniętej i otwartej. My postawiliśmy na formę otwartą. Do wykonania kompozycji potrzebne jest:

  • szklane naczynie
  • specjalne podłoże
  • rośliny
  • mech (najlepiej kupić go w sklepie florystycznym)
  • kamienie ozdobne

Koszty podłoża to wydatek rzędu kilku złotych, natomiast ceny innych elementów znajdujących się w słojach rozpoczynają się kilkunastu złotych. Najdroższe są rośliny, których ceny są bardzo zróżnicowane.

Tworząc nasz las w słoiku skorzystaliśmy z zestawu startowego, który znaleźliśmy na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych. Zestaw zawierał ziemię, węgiel aktywny, keramzyt, kolorowe żwirki, kamienie oraz piasek. Tu znajdziecie link do aukcji >>KLIK<<< W sumie wykonywaliśmy trzy lasy w słoiku, więc zamówiłam dwa zestawy. Ale do wykonania dwóch zestawów, w małych kulach, spokojnie wystarczy jeden zestaw.

Kulę, w której przygotowaliśmy las, również zamówiliśmy w internecie (>>KLIK<<). W internecie znajdziecie również rośliny, ale ja wyszłam z założenia, że lepiej będzie jeśli kupimy rośliny w sklepie.

Wybraliśmy asparagus, która swoim wyglądem przypomina paprotkę. To wiecznie zielona mgiełka delikatnych liści, która dzięki swojemu oryginalnemu pokrojowi świetnie wygląda w minimalistycznych kompozycjach w szkle. Dodatkowo dobraliśmy Kolorowy Niedośpian.

Las w słoiku – zrób to sam

las w słoiku


Zrobienie lasu w słoiku jest niezwykle proste. Na dno sypiemy keramzyt, który będzie odprowadzał nadmiar wilgoci. Na to sypiemy węgiel aktywny. Następną warstwą w naszym słoiku był żwirek, na to nasypaliśmy piasek (ale z perspektywy czasu stwierdzam, że nie był to dobry pomysł). Następną warstwą była warstwa ziemi – sypiemy jej tyle, żeby można w niej było posadzić rośliny, które po wsadzeniu do ziemi od razu podlewamy.

Następną warstwę stanowił u nas żwirek kolorowy i tu macie pole do popisu. Im większe naczynie szklane, tym więcej żwirku możecie nasypać. Ostatnią warstwę stanowi mech, a przestrzenie między nim ozdabiamy kamieniami, gałęziami – wszystko wedle uznania i pomysłu 🙂

Przygotowanie lasu zajęło nam jakieś 40 minut. Oczywiście mogło być krócej, ale w międzyczasie pokłóciliśmy się z mężem, jak ułożone mają być warstwy 🙂

Gotowy las w słoiku przepasamy czerwoną wstążką i możemy wręczyć mamie prezent, który na pewno ją zachwyci (przetestowane na mojej mamie i teściowej :). W końcu przygotowane własnoręcznie prezenty cieszą najbardziej.

Podobało się? Podziel się

Prezent dla mamy last minute – las w słoiku!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także