Wychowanie

Jak skutecznie sobie radzić z problemami z laktacją?

Karmienie piersią jest rekomendowane przez wiele organizacji zdrowia, jako najlepszy sposób żywienia noworodka i niemowlęcia. Według zaleceń dziecko do 6 miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki, które w pełni zaspokaja zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze. Co jednak, kiedy pojawiają się problemy z laktacją?

Jak skutecznie sobie radzić z problemami z laktacją? 1

Dlaczego mleko matki jest tak ważne?

Mleko matki jest pokarmem, który wraz z dorastaniem dziecka zmienia swój skład. Zawsze jest w nim to, czego potrzebuje organizm dziecka. Karmienie do pierwszego roku życia jest bardzo korzystne także ze względu na pozytywny wpływ naturalnego pokarmu na rozwój malucha. Buduje to także silną więź i relację pomiędzy matką a dzieckiem. Nie jest także niczym odkrywczym, że mleko to jest szczególnie ważne dla wcześniaków. Niezwykle dobroczynne działanie dotyczy odżywiania oraz innych obszarów zdrowotnych, zmniejsza bowiem występowanie infekcji czy atopowego zapalenia skóry.

Przyczyny problemów z laktacją

Najczęstszym powodem, przez który kobiety przestają karmin piersią, jest niedobór pokarmu. Bardzo często występuje u mam wcześniaków. Powodów jednak może być więcej. Niedobór lub całkowite zahamowanie pokarmu wynikać może z choroby, zmęczenia, stresu, bądź uwarunkować fizycznych czy genetycznych. Wiele młodych mam obawia się, że ilość produkowanego przez nie pokarmu jest niewystarczająca, przez co dziecko jest niedokarmione. Nie musi być to prawdą, jednak lepiej zgłosić się do lekarza. Lekarz przeprowadza specjalne badania, na podstawie których ocenia, czy rzeczywiście występuje problem niedoboru pokarmu. Specjalista ocenia wskaźnik efektywnego karmienia, czyli przyrost masy dziecka, liczba karmień na dobę, czas trwania karmienia oraz przybraną pozycję. Najważniejsze podczas badania jest wykluczenie medycznych przyczyn niedoboru pokarmu. Problemy z laktacją wywołane niewłaściwą techniką są łatwe do wyeliminowania, jednak te medyczne mogą całkowicie wykluczyć możliwość karmienia piersią.

Jak wywołać laktację i jak radzić sobie z jej brakiem?

Wiele matek zadaje sobie pytanie jak wywołać laktację. Otóż jednym ze sposobów jest korzystanie z produktów, które mają działanie mlekopędne. Co to jest? Otóż są to apteczne specyfiki, powstające z naturalnych składników, których zadaniem jest wywoływanie, zatrzymywanie i zwiększanie laktacji. Istnieją także środki farmaceutyczne, które są syntetycznymi substancjami stymulującymi laktację. Nie są one jednak polecane ze względu na liczne skutki uboczne. Nie wolno po nie sięgać bez konsultacji lekarskiej.

Warto także pamiętać o tym, że zdarzają się przypadki, w których kobieta traci pokarm. Mimo iż mleko matki pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka, korzystanie z chemicznych środków wywoływania laktacji niekorzystnie wpływa na zdrowie kobiety. Warto w sytuacji kryzysowej, sięgnąć po mleko modyfikowanie.

Podobało się? Podziel się

Jak skutecznie sobie radzić z problemami z laktacją?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także