Wychowanie

Szybkie sprzątanie przed świętami

Przyznaję się bez bicia, że w tym roku, jeśli chodzi o przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, to idzie mi to niezwykle powoli i zabieram się za nie dosyć późno. W tym roku, jeszcze nie ogarnęłam przedświątecznych porządków. Dlatego podsuwam Wam tygodniowy rozkład jazdy, dzięki któremu wysprzątacie swoje mieszkanie na błysk!

Szybkie sprzątanie przed świętami 1

Poniedziałek: stwórz harmonogram i podziel obowiązku między domowników

Podstawa to dobra organizacja. Jeśli spiszesz wszystko, co jest do zrobienia, możesz być pewna, że w ostatniej chwili nie będziesz musiała czegoś dodatkowo sprzątać.Określ priorytety – spisując najważniejsze czynności postaraj się pominąć te, które niekoniecznie muszą być wykonane przed Świętami. Wigilia z pewnością będzie udana, nawet jeśli zrezygnujesz z szorowania fug czy mycia lamp.

 Po drugie zaangażuj do porządkowej batalii wszystkich domowników, na kartce rozpisz im konkretne cele i koniecznie powieś ją w widocznym miejscu w domu. Kto powiedział, że wszystko musisz zrobić sama? Twój mąż równie dobrze może umyć łazienkę, a dziecko może posprzątać dokładnie swój pokój.

Wtorek: Okna czyste aż lśnią

Jeśli chodzi o świąteczne przygotowania z domu wyniosłam jedno: okna mają być czyste na święta! W nowym domu mam dużo okien do umycia, dlatego ułatwiam sobie ich mycie sposobem mojej babci.

Do bardzo brudnych okien, zwłaszcza okien kuchennych, które często są zabrudzone tłuszczem, przygotuj roztwór soli i octu. Potrzebować będziesz: 3 łyżki soli, pół szklanki octu oraz 2 szklanki zimnej wody. Połącz te składniki w butelce z atomizerem. Dobrze zamieszaj, aby sól się roztopiła. Umyj okna otrzymanym roztworem. Do mniej brudnych okien możesz użyć roztworu z wody i octu winnego w stosunku 3:1.

Środa:  łazienka pod kontrolą

Nie wiem jak Wy, ale ja nie lubię mieć bałaganu w łazience. Podłogę ścieram codziennie, to samo z przemywaniem umywalki czy sedesu. Jednak są miejsca czy elementy, które zostawiam na później i zazwyczaj w okresie przed Bożym Narodzeniem zabieram się za ich posprzątanie.  Do takich należy chociażby dokładne mycie płytek i przestrzeni za szafkami lub pralką. Nie ulegaj złudzeniom, że co z oczu to z serca. Do mycia glazury używam elektrycznej ściągaczki do okien! Uprzednio wystarczy tylko umyć powierzchnię wodą z uniwersalnym płynem do mycia, a brud i nadmiar wody zostanie usunięty przez urządzenie. Nie zapominaj o armaturze – nieestetyczne złogi kamienia i osadu, jakie się na niej znajdują nie są najlepszą wizytówką domu. Łazienka to miejsce, gdzie trafia prawie każdy z zaproszonych gości, zatem utrzymanie jej w należytej czystości to nasz obowiązek.

Czwartek: kuchenne rewolucje

Kiedy już ogarniesz okna i kurze, przejdź do kuchni. Moja kuchnia, mimo codziennego czyszczenia i sprzątania, przed świętami wymagała gruntownych porządków. Wyjmowałam wszystko z szafek, myłam je dokładnie i na nowo układałam produkty spożywcze oraz talerze, miski itp. Warto odpowiednio wcześniej zabrać się za czyszczenie lodówki czy piekarnika. Użyj do tego sody oczyszczonej – w połączeniu z wodą zdziała cuda! Wstaw do piekarnika żaroodporne naczynie wraz z mieszanką, która zacznie parować ze względu na wysoką temperaturę i osadzać się na ściankach. Jeżeli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, skorzystaj z… folii aluminiowej i mleczka do czyszczenia! Z folii ulep kulki, które posłużą Ci za gąbkę, a mleczko dzięki substancjom czyszczącym pokona nawet największy brud.

Piątek: Kurze idą w kąt

W efektywnym sprzątaniu domu ważna
jest kolejność prac, dlatego najpierw oczyść powierzchnie płaskie, a
następnie półki, dekoracje i sprzęty RTV. Aby porządki były
najefektywniejsze rozpocznij je od najwyżej położonych półek i
przedmiotów, pozostawiając podłogi na sam koniec. Do przecierania półek
wybierz ściereczkę wykonaną z mikrofibry o właściwościach
antystatycznych  dzięki niej szybko, bez użycia wody i dodatkowych
środków skutecznie usuniesz kurz.

Sobota: Czyste podłogi

Na końcu prac, zadbaj o podłogi. Niewątpliwie zanim zaczniesz gotować czy przygotowywać potrawy świąteczne podłogi zdążą się jeszcze nabrudzić, ale warto wcześniej gruntownie je wyczyścić, a później tylko odświeżyć. I tu znowu przychodzą mi z pomocą przepisy babci na niezawodne przepisy na środki do sprzątania:

  • 4 litry ciepłej wody
  • 1 szklanka octu
  • 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego lub innego olejku eterycznego

Pamiętajcie, że ocet ma odczyn kwasowy, więc pozostawiony na podłodze na dłużej, może uszkodzić jej powierzchnię. Zawsze stosuj ocet rozcieńczony wodą, a gdy umyjesz podłogę, zetrzyj resztkę środka mopem namoczonym w czystej wodzie.

Moja babcia dodawała również odrobinę spirytusu salicylowego, który przyspieszał schnięcie podłóg.

Niedziela: pozostały detale

Kiedy już całe mieszkanie lśni czystością, spokojnie możesz poświęcić czas na mało absorbujące czynności, takie jak polerowanie sreber i czyszczenie zastawy. Szkła poleruj delikatnymi ściereczkami na rolce.

Jednym z domowych sposobów na odświeżenie przedmiotów ze srebra jest czyszczenie ich przy użyciu pasty do zębów (najlepiej wybierz produkt bez fluoru i bez granulek, które mogłyby porysować przedmiot) jako alternatywy dla środka czyszczącego. Poleruj delikatnie w jednym kierunku używając np. szczoteczki do zębów. Niestety nie jest to sposób pozbawiony wad. Niektórzy twierdzą, że pasta do zębów jest tylko pozornym rozwiązaniem problemu i sztucznie wybiela srebro. My jednak sprawdziliśmy, że pasta do zębów jest szybkim i tanim sposobem na odświeżenie wizerunku zaśniedziałych srebrnych wyrobów. 

Zawczasu przygotuj też strój na kolację wigilijną i uprasowany odwieś do szafy.

Pamiętaj, że im więcej prac wykonasz wcześniej, tym więcej czasu zostanie ci na spędzenie miłych chwil w gronie najbliższych. Święta to przecież nie tylko sprzątanie, gotowanie i pieczenie, ale przede wszystkim spotkania z rodziną i przyjaciółmi!

Podobało się? Podziel się

Szybkie sprzątanie przed świętami

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także