Gadżety i zabawy

Supernogi Stonogi – gra dla całej rodziny

Lato, choć jeszcze trwa, nieubłaganie zbliża się ku końcowi. Już niedługo nastaną jesienne, deszczowe dni. Wówczas wyzwaniem stanie się zorganizowanie dzieciom czasu. Warto wówczas sięgnąć po planszówki, które są doskonałym sposobem na wspólne spędzenie czasu

Supernogi Stonogi - gra dla całej rodziny 1

Propozycją planszówki, która uczy i bawi całe pokolenia są “Supernogi stonogi”, wydane nakładem wydawnictwa Egmont. Jest to gra przeznaczona dla dzieci od lat 4. “Supernogi stonogi” to kontynuacja bestsellerowej gry dla dzieci “Nogi stonogi”. Zawiera ona elementy znane z pierwszej części oraz 4 rozszerzenia. Dodatki urozmaicają rozgrywkę i umożliwiają grę nawet 6 osobom. Można je wprowadzać pojedynczo albo grać ze wszystkimi naraz!

Rzucając kolorowymi kostkami gracze starają się zdobyć jak najwięcej butów dla swoich stonóg. Urocza, przyjazna oprawa graficzna i wciągająca fabuła sprawiają, że dziecko nawet nie zauważa, że uczy się dodawania i odejmowania dobrze się przy tym bawiąc! Elementy gry wykonane są z grubego kartonu, dzięki czemu gra jest odporna na działanie małych, zwinnych dziecięcych rączek.

Supernogi Stonogi - gra dla całej rodziny 2

Zasady gry przypominają grę w kości. Każdy z graczy rzuca trzy razy kolorowymi kośćmi. Po każdym rzucie gracz może odłożyć część kostek i rzucać pozostałymi, by uzyskać zadowalający wynik. Można również rzucać ponownie czterema kostkami. Wynik po trzech rzutach pokazuje ile bucików danego koloru możemy dołożyć do naszej stonogi. Celem gry jest zebranie jak najwięcej butów.

Zasady gry przypominają grę w kości. Każdy z graczy rzuca trzy razy kolorowymi kośćmi. Po każdym rzucie gracz może odłożyć część kostek i rzucać pozostałymi, by uzyskać zadowalający wynik. Można również rzucać ponownie czterema kostkami. Wynik po trzech rzutach pokazuje ile bucików danego koloru możemy dołożyć do naszej stonogi. Celem gry jest zebranie jak najwięcej butów.

Gra daje kilka możliwości różnych rozgrywek. Oprócz znanej już wersji z kolekcjonowaniem butów, mamy również wariant, który pozwala grać nawet szóstce graczy. Kolejna wersja gry pozwala zabierać buty ze stonogi innego gracza. Jednak wolno zabrać tylko płytkę znajdującą się na samym końcu stonogi przeciwnika. Aby to zrobić, gracz musi wyrzucić na kostkach dokładnie tyle butów i w takim kolorze jak na płytce, którą chce zabrać. Trzeci wariant polega na tym, że każdy z graczy otrzymuje kartonik z bosą stopą, którą w każdym momencie może odrzucić, by wykonać dodatkowy rzut kostką

Najwięcej emocji dostarcza wariant gry z ogonkami. Każdy z graczy losuje jeden ogonek, który układa obrazkiem do dołu. Na koniec gry gracze odkrywają swoje płytki z ogonkami. Jeżeli stonoga gracza ma wśród swoich nóg buty w obu wskazanych kolorach, to gracz dokłada ogonek do swojej stonogi. Ogonek liczy się jako 2 buty do punktacji.

Supernogi Stonogi - gra dla całej rodziny 3

“Supernogi stonogi” bardzo nam przypadła do gustu. Dzięki wielu wariantom gry nie nudzi się szybko i pozwala na grę w każdej chwili. Tradycyjna gra, czyli zbieranie butów zgodnie z wyrzuconymi kolorami butów, pozwala na szybką, ok. piętnastominutową rozgrywką. Inne warianty pozwalają znacznie grę wydłużyć. Nawet dłuższa rozgrywka utrzymuje koncentrację dziecka do samego końca.

Gra pozwala dzieciom na rozwój logicznego myślenia i oceny sytuacji. Uczy podejmowania decyzji. Mały gracz musi zdecydować czy rzuca dalej kostkami czy któreś powinien odłożyć. Dodatkowo dziecko uczy się liczyć, dodawać i odejmować. Gra uczy wyszukiwania podobieństw. Jak każda planszówka, uczy dzieci radzenia sobie z emocjami związanymi z przegraną.

Mój rozbrykany czterolatek bardzo polubił tą grę, mimo, że na początku trudno mu było odnaleźć się w zasadach gry. Pierwsze gry wymagały dużej ilości podpowiedzi z mojej strony. Jednak później, zaczął grać bez podpowiedzi i przyznaję, że wiele razy zaskoczył mnie swoimi przemyślanymi decyzjami, dotyczącymi dalszego przebiegu gry.

“Supernogi stonogię to świetna gra, która przypadnie do gustu dzieciom w każdym wieku. Może być propozycją spędzania czasu zarówno w deszczowe, jak i słoneczne dni. Przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak starszym.

“Supernogi stonogi” – zalety:

  • wykonanie kartoników z tektury
  • proste, przejrzyste zasady
  • wiele wariantów gry
  • uczy i bawi
Podobało się? Podziel się

Supernogi Stonogi – gra dla całej rodziny

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także