Starając się

Starając się o dziecko: jak wybrać dobrego lekarza?

Starając się o dziecko warto mieć u swojego boku dwie ważne osoby: męża/partnera, który będzie Cię wspierał, ale również dobrego lekarza, który nie tylko zleci badania, wypisze leki, ale i wytłumaczy wszystko, co i jak

dobry lekarz leczący niepłodność

Odkąd pamiętam chodziłam do jednego lekarza. Raz w roku stawiałam się do niego na kontrolę. Decydując się na ciążę, nie wyobrażałam sobie, że jakiś inny lekarz będzie mnie prowadził. Po zleceniu pierwszych, podstawowych badań, zaczęliśmy starania. Ponieważ mój prawy jajnik nosił znamiona policystycznego, lekarz dał nam 4 cykle spokojnego starania, bez wspomagaczy. Niestety po tym czasie, nie udało nam się zajść w ciążę naturalnie, dlatego lekarz zdecydował się na włączenie leków i monitoring cyklu. I tu zaczęły się schody.

Monitoring odbywał się  między pacjentkami lub między zabiegami. Musiałam długo czekać na lekarza, a wchodziłam do gabinetu dosłownie na 4 minuty. Nie była to komfortowa sytuacja. Z każdym nie udanym cyklem, pogłębiała się moja frustracja i poczucie, że lekarz traktuje mnie jak “piąte koło u wozu”. Często nie miał czasu, wykonywał USG, wypisywał zalecenie i tyle. Nie czułam się w tej sytuacji komfortowo. Mimo to trzymałam się mojego lekarza. Kiedy udało mi się w końcu zajść w ciąże, wszystkie niedogodności gdzieś odpłynęły. Niestety po poronieniu, znów musiałam stanąć do walki o dwie kreski na teście. Na szczęście przyszły szybko i obyło się bez wcześniejszego stresu. Po porodzie, na wizycie kontrolnej lekarz sam zaproponował, żebyśmy zaczęli się starać, bo droga do ciąży znów może trwać bardzo długo. I faktycznie trwa ona od blisko trzech lat. Obecnie jestem pod opieką lekarza zajmującego się problemem niepłodności wtórnej. Szanuje mojego poprzedniego lekarza za to, że w pewnym momencie powiedział: “Pani Olu, wyczerpały mi się wszystkie pomysły stymulacji, być może powód niemożności zajścia w ciążę leży gdzieś głębiej, skierują Panią do mojego kolegi, który zajmuje się takimi przypadkami”.

Początkowo byłam zszokowana takimi słowami, bo jak to doktor nauk medycznych nie potrafi sobie poradzić z moim problemem, jest bezradny? Oczywiście obwiniałam siebie, że to moja wina, że nawet jeden z lepszych lekarzy w mieście nie potrafi mi pomóc. Moje zszargane i napięte jak postronki nerwy powodowały, że nie chciałam innej pomocy, nie chciałam nikogo innego. W końcu się otrząsnęłam i poszłam do nowego lekarza – i pomimo, że nie udało mi się zajść w ciążę, jestem przeszczęśliwa, że do niego trafiłam. Dlaczego?

Poniżej przedstawię cechy dobrego lekarza, które dla mnie są najważniejsze:

1. Wybierając lekarza, z którym stoczysz walkę o upragnione dwie kreski, musisz przede wszystkim mieć do niego zaufanie. Lekarz przede wszystkim musi z Tobą rozmawiać i cierpliwie tłumaczyć wszystkie Twoje obawy i wątpliwości. Nie powinien zostawiać Cię bez informacji na temat leków, dawkowania czy skutków ubocznych. U mojego lekarza podoba mi się to, że nawet wykonując mi USG, tłumaczy mi co widać na ekranie, co może powodować brak wzrostu pęcherzyka lub niemożność jego pęknięcia.

2. Psychologiczne podejście do pacjentki. Dobry lekarz nie tylko leczy ciało, ale i duszę. Umiejętność łączenia psychologii z ginekologią to najważniejsza cecha dobrego lekarza od leczenia niepłodności. Problem z zajściem w ciążę jest dla wielu par niezwykle trudnym doświadczeniem. Bezskuteczne staranie się o dziecko może wywołać stres i frustracje, a nawet doprowadzić do tak ciężkiej choroby, jaką jest depresja. W tym trudnym okresie mogą też poważnie ucierpieć relacje pomiędzy samymi partnerami. Lekarz, który potrafi rozmawiać z pacjentką, pocieszyć ją kiedy przychodzą okresy załamania, a także wstrząsnąć nią kiedy trzeba. Ważne jest również to, że potrafi rozdzielić pacjentki w ciąży i te starające się o dziecko. Mój lekarz pacjentki starające się o dziecko zapisuje na poranne lub wieczorne godziny, tak by uniknęły spotkania z kobietami w ciąży. Przyznaję, to była pierwsza rzecz, która mi się u niego spodobała. Pamiętam, jaką traumę wywoływały u mnie kobiety w ciąży.

3. Dostępność – to kolejna cecha, ważna u lekarza. Kiedy starasz się o ciążę, przyjmujesz różne leki lub wiesz, że była owulacja i nie czekasz na miesiączkę, ważne jest, by móc w każdej chwili skontaktować się z lekarze. Oczywiście nie mówię tu o dzwonieniu o 2 w nocy czy nad ranem. Jednak dobrze, jeśli lekarz odbiera telefon lub jeśli nie może pisze sms, a w nagłych przypadkach jest w stanie podjechać do gabinetu, by sprawdzić czy wszystkoe jest w porządku.

4. Problemów szuka nie tylko w kobiecie. Mój poprzedni lekarz w ogóle nie brał pod uwagę problemów u męża. Nie zlecił mu żadnych badań. Natomiast obecny lekarz, pierwsze co zrobił, to przebadał nas obydwoje od A do Z. Walka z niepłodnością to nie tylko leczenie kobiety, ale również i mężczyzny.

5. Współpraca z lekarza innymi lekarzami. Dobry lekarz nie boi się konsultować swoich diagnoz z innymi lekarzami. Mnie wysłał do endokrynologa, a także do dietetyka ze względu na

Znalezienie dobrego lekarza, który leczyć niepłodność to nie lada sztuka. Nie jest to łatwe zadanie i czasem wymaga szukania po omacku. Mnie akurat lekarz został polecony, ale znam przypadki, kiedy para musiała udać się do innego miasta, do kliniki leczenia niepłodności, by móc się leczyć i cieszyć z dwóch upragnionych kresek. Nie korzystałam z pomocy takiej kliniki, więc trudno mi określić jakie cechy przy wyborze powinny być brane przede wszystkim pod uwagę. Zamieszczam jednak listę ośrodków leczenia niepłodności w Polsce:

Centrum In Vitro

Kraków, al. 29 Listopada 178a,

tel. 012 665 37 77,

www.centruminvitro.com.pl

Centrum Leczenia Niepłodności “Ab-Ovo”

Lublin, ul. Bociania 6,

tel. 081 527 71 36, 527 71 37,

www.ab-ovo.pl

Centrum Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej PROVITA

Katowice, ul. Żelazna 1,

tel. 032 258 02 77,

www.klinikanieplodnosci.pl

Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej “Kriobank”

Białystok, ul. Stołeczna 11,

tel. 085 746 03 75, 742 10 56,

www.kriobank.pl

GAMETA – Centrum Leczenia Niepłodności

Łódź, ul. Leszczyńskiej 20,

tel. 042 645 77 77,

www.gameta.pl

Warszawa, ul. Puławska 488,

tel. 022 331 02 99,

www.gameta.pl

GMW EMBRIO

Opole, ul. 1 Maja 9/46-47,

tel. 077 4538166,

www.invitrogmw.pl

GRAVITA

dr Wojciech Gontarek

– diagnostyka i leczenie niepłodności

Łódź, ul. Kniaziewicza 20a,

tel. 042 651 90 10,

www.nieplodnosc.info

INVICTA – Klinika Leczenia Niepłodności

Warszawa, ul. Złota 6,

tel. 022 892 93 60,

www.invitro24.com

Gdańsk, ul. Rajska 10,

tel. 058 763 52 60,

www.invicta.pl

Klinika Leczenia Niepłodności NOVOMEDICA

Mysłowice, ul. ks. Bończyka 34,

tel. 032 318 27 41, 604 952 503,

www.novomedica.pl

Klinika Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Katedry Ginekologii i Położnictwa UM

Poznań, ul. Polna 33,

tel. 061 841 94 12

Klinika Rozrodczości i Ginekologii PAM

Szczecin-Police, ul. Siedlecka 2a,

tel. 091 425 69 60

Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego

Białystok, ul. Skłodowskiej-Curie 24a,

tel. 085 746 83 82, 746 85 20

Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności “Macierzyństwo”

Kraków, ul. Białoprądnicka 7a,

tel. 012 415 88 00,

www.macierzynstwo.com.pl

Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności “MedArt”

Poznań, ul. Słowiańska,

tel. 061 820 30 51,

www.medart.pl

Ośrodek Leczenia Niepłodności Klinika Położnictwa i Ginekologii WUM

Warszawa, pl. Starynkiewicza 1/3,

tel. 022 502 14 30,

www.klinika.prv.pl

OVUM

Lublin, ul. Staszica 14,

tel. 081 534 48 32,

www.ovum.lublin.pl

Polmed

Wrocław, ul. Partynicka 45,

tel. 071 339 83 62,

www.polmed.info.pl

Prywatna Przychodnia Leczenia Niepłodności NOVUM

Warszawa, ul. Bociania 13,

tel. 022 899 33 22, 899 33 30,

www.novum.com.pl

VitroLive

Szczecin, ul. Kasprzaka 2a,

tel. 091 486 43 45,

www.vitrolive.pl

Podobało się? Podziel się

Starając się o dziecko: jak wybrać dobrego lekarza?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także