Gadżety i zabawy, Wychowanie

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Rower to moja pasja, moje odreagowanie od stresów całego dnia, mój czas na przemyślenia. Bardzo się cieszę, że moją rowerową pasją udało mi się zarazić syna! Jak tego dokonałam?

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? 1

Jazda na rowerze zapewnia dziecku wiele korzyści. Pomaga rozwijać poczucie równowagi, kształtuje koordynację ruchową, poprawia kondycję, rozwija nawyk aktywności ruchowej, ciekawość świata i zdrową konkurencję. Oswaja z prędkością, uczy orientacji w przestrzeni i bezpiecznego poruszania się w niej, dodaje dziecku pewności siebie, a przede wszystkim sprawia mnóstwo radości. To tylko niektóre korzyści, jakie płyną z jazdy na rowerze.

Jak rozbudziłam rowerową pasję? 

Nie oszukujmy się, dziecko obserwuje nas – rodziców. Jeśli widzi, że coś sprawia nam frajdę i radość, chce tego samego spróbować. Kiedy Jaś skończył 18 miesięcy zaczęliśmy wspólnie jeździć na rowerze – ja pedałowałam, a on jak król siedział w foteliku. Przemierzaliśmy wspólnie wiele kilometrów. Woziłam go w foteliku do żłobka, a oprócz tego wybieraliśmy się na wspólne przejażdżki. Kiedy dostał rower biegowy i mógł sam się poruszać był przeszczęśliwy! (Jak wybrać rower biegowy?) Szybko opanował jazdę na biegówce i nie rozstawał się z nią w ciągu dnia. Zdarzało się, że ciągnął ją do łóżka ze sobą. Zanim skończył trzy lata zapytał czy może spróbować jazdy tak jak mama, zgodziłam się. Po kilku nieudanych próbach, w końcu udało mu się pojechać na dwóch kółkach (Jak wybrać rower dla dziecka?). Teraz jeździ ze mną na długie wycieczki (nasz rekord to 16 kilometrów!) i codziennie domaga się, choćby krótkiej, przejażdżki rowerowej.

Jak sprawić, by dziecko chętnie siadało na dwa (cztery) kółka?

 Jeśli rower wyciągamy dosyć rzadko i nasze dziecko nie widzi nas jeżdżących na rowerze, rozbudzenie rowerowej pasji będzie trudniejsze, ale nie niemożliwe. Ważne jest, aby pierwsze próby rowerowej przygody odbywały się w miłej i spokojnej atmosferze. Nie wymagajmy od dziecka, by od razu usiadło na rowerze i pojechało w siną dal. Wybierzmy miejsce, z lekkim spadkiem, aby dziecko nie musiało wkładać w jazdę dużej siły. Dzięki temu skupi się przede wszystkim na kontrolowaniu roweru i hamowaniu.

Dajmy dziecku zaznajomić się z rowerem. Pokażmy gdzie jest hamulec, jak go używać. Dajmy dotknąć pedałów, a nawet łańcucha. Początkowo niech dziecko prowadzi rower, aby przyzwyczaić się do jego ciężaru. Niech oswoi się z nim. Pozwólmy dziecku usiąść na siodełku, początkowo niech odpycha się nóżkami od ziemi, nie zmuszajmy go do pedałowania. Maluch musi “wyczuć” rower.

Pamiętajmy, że jazda na rowerze ma być dla dziecka przyjemnością. To ono ma się przede wszystkim dobrze bawić. Chwalmy dziecko i motywujmy do jazdy, ale jeśli nie ma ochoty wsiąść na rower, nie zmuszajmy go do tego.

Kiedy odkręcić kółka boczne?

Każde dziecko jest inne, nie dam więc jednej odpowiedzi kiedy jest najlepszy czas. U nas Jaś sam poprosił o odkręcenie bocznych kółek. Jednak mam koleżanki, których sześcioletnie dzieci jeżdżą jeszcze z bocznymi kółkami. Odkręcenie bocznych kółek powinno się odbywać etapami.

W przypadku dziecka 3-4letniego, dobrze jest, aby początkowo oswoiło się ono z rowerem na czterech kółkach. Maluchowi musi “wejść w krew” pedałowanie. Jeżdżąc na rowerze dziecko musi koordynować równocześnie równowagę, sterowaniem rowerem, pedałowanie i hamowanie.To wiele czynności na raz, które trzeba wykonywać. Po pewnym czasie (wszystko zależy od dziecka, u nas był to tydzień) jazdy z bocznymi kółkami, zaproponuj małemu rowerzyście odkręcenie kółek bocznych. Kiedy maluch wyrazi na to zgodę, bądźmy konsekwentni. Pierwsze próby nie zawsze są owocne. Towarzyszą im upadki, zrezygnowanie. Najlepiej jeśli próby nauki odbywają się w obecności jednego rodzica. Rodzic musi być spokojny, nie denerwować się, a także nie strofować dziecka. Dobrze jest rozpocząć naukę na trawie – to mniejsze ryzyko stłuczeń i zadrapań. Janek opanował jazdę na dwóch kółkach właśnie na działce. Dobrze jest, kiedy w okolicy mamy lekkie wzniesienie. Wówczas dziecko siedząc na rowerze, może swobodnie stoczyć się w dół, w razie potrzeby hamując nogami. Kiedy już opanuje  utrzymywanie równowagi, pozwólmy mu przejechać kawałek pedałując. Pamiętajmy, by odcinki, które dziecko ma pokonać były dość krótkie. Po nauce łapania równowagi i pedałowania, wprowadźmy hamowanie przednim hamulcem i manewr skrętu w prawo i w lewo.

Pierwsza lekcja jazdy na dwóch kółkach nie powinna trwać długo. Wystarczy ok. 20 minut. Następnie stopniowo możemy wydłużać ten czas. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszym elementem wyposażenia dziecka jest kask rowerowy, który zabezpiecza głowę w razie upadku. Powinien być prawidłowo dobrany pod względem wielkości i dobrze wyregulowany. Jeżeli będziemy uczyć dziecko jeździć w kasku od samego początku, przerodzi się to w nawyk na całe życie. Aby otarcia dłoni nie zniechęcały do dalszej jazdy, dobrze jest wyposażyć dziecko w rękawiczki. Ochroną przed przykrymi konsekwencjami upadków będą też długie spodnie i bluza z długimi rękawami. Spodnie powinny mieć wąskie nogawki. Warto też upewnić się, że w czasie jazdy dziecku nie będą przeszkadzać sznurówki w butach.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? 2

By  przyjemność z jazdy była jak największa, należy zadbać o to, by nie
zniechęcał do niej sam rower. Szczególnie ważne jest dostosowanie
rozmiaru ramy i kół. Należy unikać kupowania roweru na wyrost czy
zmuszania do jazdy zbyt małym rowerem.

A Wasze dzieci lubią jazdę na rowerze?

Podobało się? Podziel się

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także